Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Trymer czy maszynka? – Jak wybrać? Co lepsze? Pomagamy wybrać

| 4 Komentarze
Urządzenie do brody pozwalające wystylizować zarost. Co lepsze – trymer czy maszynka? Którą opcję wybrać?

Zarówno maszynka, jak i trymer przeznaczone są do tych samych celów – mają skracać włosy. Po co więc dwa różne urządzenia do tego samego zadania? Otóż są między nimi zasadnicze różnice. Każde z tych urządzeń sprawdzi się w innym zastosowaniu i u innych osób. Jak wybrać odpowiednie narzędzie do strzyżenia brody? Które umożliwi precyzyjniejsze stylizowanie zarostu – maszynka czy trymer? Podpowiadamy w niniejszym poradniku.

Warto wiedzieć!

Maszynki do strzyżenia przeznaczone są do skracania i stylizowania włosów na głowie. Posiadają szersze ostrza i są w stanie przy jednym pociągnięciu skracać włosy na szerokości kilku centymetrów. Trymery to bardziej precyzyjne urządzenia, które służą przede wszystkim do stylizacji brody, wąsów, a także przycinania włosów w uszach i nosie.

Do czego służy trymer?

W pierwszej kolejności należy dokładnie określić, co to jest trymer, a także w jakich przypadkach jest najczęściej używany. Trymery to miniaturowe maszynki przeznaczone do skracania włosów. Wyróżnia się kilka rodzajów tego typu urządzeń. Trymer do brody jest znacznie dokładniejszy niż maszynka, gdyż szerokość ostrza jest w tym urządzeniu mniejsza. Za jego pomocą można dokładnie przyciąć pojedyncze włoski – na wysokości od 0,3 mm do 3,0 mm.

W zależności od zastosowania trymery można podzielić na:

  • trymery do brody – przeznaczone do przycinania włosów na brodzie oraz wąsów, wyposażone w dodatkowe nakładki lub system regulacji wysokości cięcia, często posiadają dodatkowe funkcje np. w postaci laserowego systemu prowadzącego,
  • trymery do uszu i nosa – urządzenia niewielkich rozmiarów, wyposażone w obrotowe ostrze, umożliwiające golenie trudno dostępnych miejsc,
  • trymery do ciała – posiadają specjalną głowicę i służą przede wszystkim do przycinania włosów na klatce piersiowej oraz w okolicach pach,
  • trymery uniwersalnesprzedawane w zestawie z kilkoma lub kilkunastoma nakładkami, które pozwalają przycinać włosy na różnych częściach ciała.

Co lepsze? Trymer czy maszynka?

Wielu mężczyzn ma problem z wyborem między trymerem a maszynką. Stąd też często pojawia się podstawowe pytanie: co lepsze? Odpowiedzi na te pytania wynikają przede wszystkim z tego, do jakich zastosowań ma służyć urządzenie. Jeśli celem jest skrócenie włosów na głowie, oczywistym staje się wybór maszynki. Gdy chodzi o stylizację brody, to maszynka do strzyżenia w ogóle się nie sprawdzi. Oczywiście można zainwestować w urządzenie wielofunkcyjne, które łączy w sobie trymer i maszynkę. Sprzęt taki nazywany jest maszynko-trymerem.

Maszynka do strzyżenia vs. Trymer

Maszynka do strzyżenia

  • Przeznaczona do strzyżenia włosów na głowie.
  • Dzięki szerokiemu ostrzu zapewnia szybkie i efektywne przycinanie.
  • Trwałe ostrza wykonane ze stali nierdzewnej, niekiedy powlekane tytanem.
  • Wyposażona w regulację wysokości cięcia – nawet do kilkuset ustawień.
  • Niektóre modele dostępne w wodoodpornej wersji.
  • Często wyposażona w wyświetlacz pozwalający na kontrolowanie ustawień.
  • Nie nadaje się do precyzyjnego przycinania brody.

Trymer

  • Przeznaczony do stylizacji brody, przycinania wąsów lub włosów w uszach i nosie.
  • Niektóre modele wyposażone w kilkanaście nakładek umożliwiają przycinanie włosów w innych partiach ciała.
  • Posiada węższe ostrza, które nie nadają się do strzyżenia włosów na głowie – zajęłoby to bardzo dużo czasu.
  • Trwałe ostrza trymera wykonane mogą być ze stali nierdzewnej i pokryte tytanem.
  • Wyposażony w regulację wysokości cięcia – do kilkudziesięciu różnych ustawień.
  • Niektóre modele dostępne w wodoodpornej wersji.
  • Często wyposażony w wyświetlacz pozwalający na kontrolowanie ustawień.
  • Dzięki systemowi laserowemu umożliwia bardzo precyzyjną stylizację brody.

Jak wybrać maszynkę do strzyżenia dla mężczyzny?

  • Zasilanie maszynki – w sprzedaży dostępne są maszynki z zasilaniem akumulatorowym, sieciowym, akumulatorowo-sieciowym oraz bateryjnym. Maszynki zasilane na baterie lub akumulatorki będą lepsze dla osób często podróżujących, gdyż do działania nie potrzebują gniazdka elektrycznego.
  • Regulacja długości cięcia – im więcej poziomów skracania ma dana maszynka, tym lepiej. Wiele opcji to też wiele różnych efektów do uzyskania. Najlepsze modele mają nawet kilkaset poziomów skracania włosów, maszynka do włosów Philips HC9450/15. Długość cięcia może być regulowana poprzez wymianę nakładek lub za pomocą teleskopowego systemu regulacji. Ten drugi jest znacznie wygodniejszy, bo maszynki nie trzeba rozkładać.
  • Ostrza – w dobrej maszynce ostrza wykonane są ze stali nierdzewnej – często posiadają również powłokę tytanową, co gwarantuje ich trwałość. Jeżeli urządzenie ma służyć przez długi czas, to lepiej wybrać sprzęt z samoostrzącymi się ostrzami, które zapewniają najlepszą jakość strzyżenia przez cały czas użytkowania maszynki. W takim urządzeniu ostrza nachodzą na siebie w taki sposób, że ostrzą się na bieżąco podczas skracania włosów.
  • Wodoszczelność i antypoślizgowy uchwyt niektóre maszynki mogą być używane nawet pod wodą, np. można brać je pod prysznic i skracać włosy. Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest antypoślizgowy uchwyt, który ułatwi utrzymanie urządzenia w ręce.
  • Uchwyt do zawieszania – wbudowany uchwyt znacznie poprawi komfort przechowywania maszynki. Można ją powiesić na haczyku przy lustrze i mieć gwarancję, że będzie tam bezpieczna.
  • Wyświetlacz – umożliwia kontrolowanie ustawień maszynki. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w dotykowe ekrany pozwalające wybrać i zablokować ustawienia długości strzyżenia.
  • Cenamaszynkę można kupić za kilkadziesiąt lub za kilkaset złotych. Cenę powinno się dopasować przede wszystkim do zastosowań. Dla własnego użytku nie ma sensu kupować drogiej, typowo fryzjerskiej maszynki. Natomiast w profesjonalnym salonie nie powinna się pojawić maszynka z najniższej półki cenowej.

Jak wybrać trymer do brody?

Bardzo ważną rzeczą podczas wyboru trymera jest sprawdzenie, na jakiej wysokości skraca on włoski. Powinien posiadać funkcję regulowania wysokości cięcia. Może być ona realizowana poprzez wymienne nasadki, za pomocą suwaka lub teleskopowego pokrętła – tak jak w maszynkach. Pokrętło z pewnością jest wygodniejszym rozwiązaniem, ale taki trymer nieco trudniej się czyści.

Drugim elementem, na jaki należy zwrócić uwagę poszukując idealnego trymera, jest funkcja samooliwienia się ostrzy. Jeśli chodzi o ostrza, to mogą być one wykonane ze stali nierdzewnej lub z tytanu i najlepiej byłoby, gdyby same się ostrzyły. Trymer do brody może być zasilany na cztery różne sposoby (tak jak maszynka). Jednakże w tym przypadku znacznie lepiej sprawdzi się urządzenie zasilane akumulatorem. Akumulatorowe trymery posiadają specjalne podstawki ładujące, na które można odłożyć urządzenie.

W przypadku trymerów do brody – tak samo jak z maszynkami strzygącymi, dostępne są modele z wodoodporną obudową oraz wyświetlaczem, umożliwiającym kontrolowanie ustawień urządzenia. Nowoczesne trymery do brody wyposażone są również w systemy laserowe, pozwalające wyznaczać linię zarostu przed przycinaniem, przez co gwarantują jeszcze bardziej równe i precyzyjne cięcie.

Jeśli trymer ma służyć również do skracania włosków na ciele, konieczne będzie wybranie uniwersalnego urządzenia, wyposażonego w kilkanaście różnych nasadek – przeznaczonych do konkretnych partii ciała. Tego typu urządzenia są nieco droższe, ale i tak wychodzą taniej niż zakup 3 różnych urządzeń.

Trymer a maszynka – ostateczne rozwiązanie

Wiesz już, jakie są charakterystyczne cechy trymerów a maszynek do włosów. Warto jednak doprecyzować, w jakich przypadkach trymer może okazać się niezastąpiony. Jak zostało wspomniane, trymer to głównie narzędzie do brody, a także do włosów w nosie i uszach. Można nim też strzyc inne partie ciała, np. okolice bikini. Z kolei maszynka spełnia swoją funkcję głównie przy generalnej zmianie fryzury. Warto jednak zaznaczyć, że dzięki swojej precyzji, trymer również może odgrywać istotną rolę przy obcinaniu włosów z głowy. Co prawda nie będzie służyło jako narzędzie podstawowe, ale jednak doskonale sprawdzi się do wykańczania fryzur – np. do modelowania boków.

Komu jeszcze przyda się trymer? Choć przez główne skojarzenie ze stylizacją brody, urządzenie to kojarzy się raczej w kategorii akcesoriów do pielęgnacji dla mężczyzn, to należy sprostować, że trymer może być zarówno męski, jak i damski. Dla pań sprzęt również może służyć do okolic bikini i miejsc intymnych, ale także do brwi czy twarzy. To tylko potwierdza, jak uniwersalnym i praktycznym urządzeniem jest trymer.

Zakładamy, że nie masz już wątpliwości, jakie są różnice między takimi urządzeniami jak trymer a maszynka do włosów – w związku z czym już nie będą to dla Ciebie pojęcia będące synonimami. Teraz pozostaje tylko wybrać odpowiedni model, który spełni Twoje oczekiwania. W końcu nie ma wątpliwości, że jest to sprzęt, który z pewnością znajdzie zastosowanie u każdego. Znając specyfikę trymerów, co to za urządzenie itp., zakup nie powinien stanowić dużego problemu.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Trymery - Maszynki do włosów - Golarki

Udostępnij
5,0
4 oceny
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)

Poleciłbym dodatkowo trymer, którego ja używam tzn. Philips BT 5270/32. Może nie należy do najtańszych, ponieważ kosztuje około 200 zł, jednak możliwość mycia go pod wodą czy też duża regulacja zakresu strzyżenia działa na jego korzyść.
Bardzo rzadko zostawiam podpisy w Internecie ale tutaj zrobię wyjątek - bardzo pomocny opis. Szukałem informacji czym różni się trymer od maszynki do golenia i czy na przykład można używać maszynki do golenia brody - teraz widzę, że raczej nie.
Dzięki!!!
Ja jakiś czas temu kupiłem beard designer babyliss i nie mam problemu z wyborem, bo jak chcę na zero to golę się na zero, a jak chcę stylizować fajną, dłuższą brodę to też nie mam z tym najmniejszego problemu.
Wszystko zależy też od brody - mi odpowiednia nakładka przy strzyżarce pozwala nieco przyciąć samą brodę, nigdy jej nie golę. Używam modelu AD 2827 od Adlera, to typowa strzyżarka, ale w zależności od potrzeb - brodę delikatnie poprawi. Naturalnie nic nie zastąpi trymera.
Specjalista Morele | 17:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.