Trzecie światło stop – jak wybrać? Jak zamontować?

| 0 Komentarzy
Nowoczesne samochody trzecie światło stop mają w standardzie.

Podnosi ono bowiem bezpieczeństwo. Z tego względu wielu kierowców posiadających pojazdy starszej generacji zastanawia się nad instalacją dodatkowego oświetlenia. Jak je zamontować i na co zwrócić uwagę podczas wyboru światła?

Trzecie światło stop według kodeksu drogowego

W kodeksie drogowym nie ma jednoznacznie określonych zasad montowania trzeciego światła stop. Nie jest ono ani obowiązkowe ani zakazane. Jego instalacja podyktowana może być względami bezpieczeństwa. Hamujący samochód jest wówczas lepiej widoczny przez innych kierowców, co zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnego wypadku.

Jest to istotne zwłaszcza starszych samochodach, gdzie boczne światła stopu świecą na tyle słabo, iż są niezbyt dobrze widoczne, szczególnie w trakcie słonecznej pogody. Dla poprawy własnego bezpieczeństwa warto rozważyć zatem montaż trzeciego światła stopu. Sprawia ono ponadto wrażenie, iż samochód prezentuje się nowocześniej.

Co potrzebujemy do montażu?

Do zamontowania dodatkowego oświetlenie potrzebujemy przede wszystkim odpowiedniej lampy stop. Jak ją wybrać? Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić, czy na rynku jest dostępna trzecia lampa stop dedykowana modelowi samochodu, jaki mamy. Jeżeli nie, pozostaje nam zakup lampy uniwersalnej, przy czym powinniśmy maksymalnie dostosować jej parametry do miejsca, w którym ją zamontujemy.

W tym celu konieczne jest sprawdzenie jej rozmiarów i dopasowanie ich do szerokości szyby/klapy, na której zainstalujemy lampę. W przypadku niektórych modeli samochodów producenci przewidzieli dodatkowe miejsce na lampę, co ułatwi montaż. Jeżeli nie dotyczy to naszego pojazdu, najlepszym miejscem na zainstalowanie oświetlenia będzie tylna szyba.

Odpowiednio dobrane tylne światło to jednak nie jedyny element, jaki potrzebujemy, aby możliwe było jego zamontowanie. Niezbędne okażą się również akcesoria, takie jak lutownica, taśma izolacyjna oraz nożyk, za pomocą którego usuniemy izolację.

Od czego zacząć montaż?

Montaż trzeciego światła stop nie jest skomplikowany. Wymaga jednak wykonania pewnych czynności w określonej kolejności. Zacząć trzeba przede wszystkim od sprawdzenia tego, czy możliwe jest przeciągnięcie kabli z tylnej szyby do lampy stopu. W tym celu analizujemy, po której stronie zlokalizowany jest fabryczny peszel, czyli karbowana rura ochronna, w której znajdują się przewody elektryczne, na przykład te odpowiedzialne za podgrzewanie tylnej szyby.

W następnym kroku przeciągamy kable trzeciego światła stop w okolice lampy tylnego światła. Teraz możemy przejść do wyciągnięcia tyłu lampy i sprawdzenia, który przewód odpowiada za sygnalizację STOP. Warto przy tym pamiętać, iż połączenie kabli powinno występować przed kostką.

Zanim przejdziemy do dalszych prac, trzeba odłączyć plusową klemę od akumulatora. Dzięki temu nie będziemy się musieli obawiać ewentualnego zwarcia. Aby połączyć kable, trzeba użyć lutownicy. Plusowy kabel trzeciego światła łączymy z plusowym kablem instalacji STOP. Następnie łączymy minusowy kabel trzeciego światła z minusowym kablem instalacji STOP. I gotowe.

Sprawdzanie podłączenia

Na koniec pozostaje nam jedynie sprawdzenie poprawności podłączenia kabli. Wystarczy, że naciśniemy pedał hamulca, a światło STOP powinno się zaświecić. W przypadku niektórych samochodów wymagana jest uruchomienie zapłonu.

Jeżeli lampa po naciśnięciu hamulca zaświeciła się, możemy dokończyć montaż. W tym celu za pomocą taśmy izolacyjnej izolujemy miejsce połączenia kabli, pamiętając o tym, aby maksymalnie odseparować układ plusowy od minusowego.

Podczas montażu trzeciego światła stop może okazać się, iż dołączony do zestawu kabel jest za krótki. Wówczas będziemy musieli go przedłużyć za pomocą dodatkowego kabla. Do połączenia przewodów przyda nam się lutownica. Warto przy tym pamiętać o tym, aby kable miały podobną średnicę.

Trzecie światło stop znacząco poprawia widoczność samochodu na jezdni. Wpływa zatem na zwiększenie bezpieczeństwa. Z tego względu nawet w starszych typach samochodów warto rozważyć jego montaż, zwłaszcza jeśli często jeździmy z zabrudzonymi bocznymi światłami stop, przez co innym kierowcom trudniej dostrzec, że hamujemy. Trzecie światło stop przyda się nie tylko w długich dystansach. Spełni swoją rolę także w trakcie jazdy po mieście, gdzie często musimy się zatrzymywać.

Udostępnij
3,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.