TV Firefox OS - Telewizor Smart TV z FirefoxOS. Czy warto?

| 0 Komentarzy
Firefox znają chyba wszyscy użytkownicy Internetu. To przeglądarka stworzona przez Mozilla Corporation.

Pojawia się ona na urządzeniach wyposażonych we wszystkie możliwe systemu operacyjne, dzielnie rywalizując z takimi konkurentami jak Opera czy Google Chrome. Firma rozwija również swój własny system, nazywany Firefox OS, który to znany jest przede wszystkim pod postacią oprogramowania dla smartfonów. Na uwagę jednak zasługuje również wersja przeznaczona na telewizory Smart TV.

Polecane telewizory

Jak utrzymują twórcy, ich zadaniem jest udowodnienie, że Firefox OS może sprawdzić się nie tylko na urządzeniach mobilnych, ale również na ekranie telewizorów, zapewniając użytkownikom zupełnie nowe, świeże podejście do telewizyjnej rozrywki.

Nawigacja po systemie Firefox OS

System przygotowywany jest dla produktów firmy Panasonic, zastępując tym samym ich dotychczasowe oprogramowanie Smart Viera. Nowe rozwiązanie miało zapewnić szybszą pracę inteligentnych telewizorów, a także mnóstwo nowych możliwości. Czy tak rzeczywiście jest?

Pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy po uruchomieniu Firefox OS jest minimalizm. Widoczny jest on przede wszystkim w ramach głównego ekranu nawigacyjnego, który składa się wyłącznie z trzech okrągłych, sporych rozmiarów ikon – Live TV, Apps oraz Devices. Dopiero poszczególne kategorie wzbogacone zostały o więcej opcji. Nie jest to jednak wcale wiadomość zła, zwłaszcza dla użytkowników nieobeznanych w możliwościach urządzeń Smart TV. Zapewnia to bowiem szybkie i bezproblemowe sterowanie. Jeżeli ktoś jednak chce nieco wzbogacić główne menu, może przypisać do niego również ikonki przenoszące do poszczególnych aplikacji. Możliwości dostosowawcze są naprawdę szerokie.

Firefox OS nie odstaje od konkurencji pod względem płynności działania interfejsu. Przejścia pomiędzy poszczególnymi sekcjami odbywają się w sposób błyskawiczny. Podobnie wygląda sytuacja z uruchamianiem aplikacji dołączonych do systemu. Pod tym względem użytkownicy nie będą narzekać. Na uwagę zasługuje również dość sporych rozmiarów pilot, który wyróżnia się odpowiednią czułością i dokładnością. Za jego pomocą przejść można do poszczególnego kanału oraz innych funkcji, związanych między innymi z informacjami na temat oglądanego programu, pogody, zegara czy poszczególnych materiałów.

Do nieco droższych telewizorów Panasonica dołączany jest również drugi pilot, który wyróżnia się zdecydowanie mniejszymi rozmiarami w porównaniu do standardowego kontrolera. Posiada on także mniej przycisków, które służą głównie do nawigacji po systemie. Pamiętać należy również o tym, iż dzięki specjalnym aplikacjom, telewizorem można sterować za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Strumieniowanie treści

Nieco miejsca należy poświęcić również możliwościom podłączenia urządzeń zewnętrznych. Telewizory Panasonic wyposażone są zarówna w wejścia HDMI, jak i USB, które pozwalają skorzystać z myszki oraz klawiatury. Do dyspozycji użytkownik otrzymuje także połączenie Bluetooth. Z pewnością poruszanie się po systemie za pośrednictwem bezprzewodowych kontrolerów okaże się bardziej wygodne.

Bardzo ważną informacją dla miłośników technologii będzie to, iż system posiada funkcję Sat IP. Umożliwia ona łatwe strumieniowanie treści nadawanych telewizor na drugi odbiornik. Jest to jednak tylko możliwe w przypadku sygnału DVB. Dzięki temu rozwiązaniu, bez problemu można korzystać z jednego dekodera na dwóch oddzielnych urządzeniach.

To jednak nie wszystko w kwestii strumieniowania. Wspomnieć należy bowiem również o funkcji In-House Streaming, która dostępna jest w niektórych modelach telewizorów Panasonica. W porównaniu do Sat IP, zapewnia ona przenoszenie sygnału poprzez sieć LAN oraz Wi-Fi. Dzięki temu jeden odbiornik zapewnia sygnał pozostałym.

Funkcje i aplikacje w Firefox OS

Istotnym elementem każdego Smart TV jest dostępna oferta funkcji i aplikacji, które w znacznym stopniu uatrakcyjniają rozrywkę. W przypadku Firefox OS użytkownicy obecnie nie mogą liczyć na wiele. Na początku warto wspomnieć o podstawowym pakiecie, w skład którego wchodzą takie programu jak YouTube, Netflix, Vimeo, Amazon czy przeglądarka Mozilla Firefox. Warto zauważyć, iż działa ona bardzo sprawnie. Wczytywanie stron przebiega szybko, a przechodzenie pomiędzy kartami nie powinno sprawiać żadnych problemów. Nawigacja za pośrednictwem pilota może co prawda być kłopotliwa, jednak zawsze można skorzystać z myszki bądź klawiatury.

W stosownym ekranie „Aplikacje” znaleźć można również specjalnie przygotowane platformy mediów społecznościowych takich jak Facebook czy Twitter, niektóre odtwarzacze internetowe (TVN Player, Eurosport Player, Chili) oraz sklep, który jednak obecnie nie jest zbyt bogaty, zwłaszcza pod względem aplikacji polskich.

Z pewnością przydatna okaże się za to funkcja My Stream, która jest zbiorem ciekawych materiałów udostępnianych automatyczne po uwzględnieniu indywidualnych preferencji posiadacza telewizora. Na uwagę zasługuje również odtwarzacz multimedialny umożliwiający przeglądanie zdjęć, a także oglądanie filmów czy słuchanie muzyki. Zaletą Firefox OS jest z pewnością bardzo ładna oprawa graficzna omawianych funkcji.

Zupełnie oddzielną kategorię stanowią aplikacje przygotowane z myślą o urządzeniach mobilnych. Pod tym względem telewizory Panasonica naprawdę robią wrażenie. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na system TV Anywhere, który zapewnia sygnał telewizyjny w telefonach komórkowych i tabletach podłączonych do sieci Internet. Dzięki temu możliwe staje się oglądanie telewizji, zdalne nagrywanie kanałów oraz odtwarzanie tychże materiałów. Przydatna okaże się również aplikacja służąca do wymiany dowolnych treści na linii telewizor-urządzenia mobilne.

Funkcje i aplikacje dostępne w telewizorach z systemem Firefox OS

  • Sat IP – współdzielenie sygnału DVB
  • In-House Streaming – strumieniowanie za pośrednictwem sieci LAN i Wi-Fi
  • podstawowy pakiet aplikacji – przeglądarka Mozilla Firefox, Netflix, Vimeo, Amazon, media społecznościowe
  • internetowe odtwarzacze – TVN Player, Chili, Eurosport Player
  • My Stream – indywidualne materiały dla użytkowników
  • TV Anywhere – telewizja na urządzeniach mobilnych

Zalety i wady

  • łatwa obsługa
  • minimalistyczny interfejs
  • atrakcyjna oprawa graficzna
  • strumieniowanie materiałów pomiędzy telewizorami oraz urządzeniami mobilnymi
  • funkcja My Stream
  • przydatne aplikacje mobilne
  • wąska oferta aplikacji dedykowanych
  • ulepszony pilot dostępny jest wyłącznie w wybranych modelach telewizorów

W porównaniu z poprzednim oprogramowaniem sygnowanym marką Panasonic (Smart Viera), system Firefox OS gwarantuje dużo szybszą i stabilniejszą pracę. Na uwagę zasługuje również bardzo przyjemna dla oka oprawa graficzna oraz łatwa i intuicyjna obsługa podstawowych funkcji i aplikacji. Niestety, oferta dedykowanych programów na chwilę obecną nie jest szeroka. Jest jednak tylko kwestią czasu uzupełnienie jej o nowe pozycje. Z pewnością przydatne okażą się również aplikacje, które wykorzystują funkcjonalność urządzeń mobilnych. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i przydatne w dłuższej perspektywie czasu. Jeżeli doda się do tego jeszcze wysokiej jakości telewizory Panasonica, z pewnością warto zainwestować w omawiany system.

4,8
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.