Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego - Czy warto?

| 0 Komentarzy
Nowoczesna elektronika nie należy do najtańszych, a w przypadku uszkodzenia czy kradzieży ponosimy dużą stratę. Towarzystwa ubezpieczeniowe zauważyły w tym skuteczny sposób na rozszerzenie swojej oferty i tak powstały ubezpieczenie sprzętu elektronicznego. Dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu możemy zabezpieczyć nasz komputer, aparat czy sprzęt audio.

Czym jest ubezpieczenie sprzętu elektronicznego?

Ubezpieczenie takie to polisa, która chroni od każdego, nagłego zdarzenia losowego, które powoduje szkodę na posiadanym przez nas sprzęcie. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje zazwyczaj szkody, które powstają w wyniku:

 

  • Niewłaściwej obsługi sprzętu przez pracowników.
  • Celowego uszkodzenia przez osoby trzecie.
  • Wad konstrukcyjnych i produkcyjnych zaistniałych w okresie gwarancji.
  • Kradzieży sprzętu.
  • Uszkodzeń powstałych przez zwarcie, przepięcie, działanie czynników atmosferycznych lub zalanie.
  • Działania pary wodnej, wilgoci, ognia, dymu, wiatru, mrozu czy gradu.
  • Akcji ratowniczej w budynku.
  • Szkód fizycznych oraz powstałych na oprogramowaniu.

 

Słowem dodatkowa ochrona sprzętu elektronicznego działa w przypadku większości zdarzeń, które mogą doprowadzić do zniszczenia lub utraty naszego sprzętu. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje zarówno kradzież urządzenia, jak i jego nieumyślne bądź celowe uszkodzenie. Słowem bez względu na to, jaka sytuacja zaistnieje, w przypadku poniesienia strat w sprzęcie mamy gwarancję, że ubezpieczyciel nam je zrekompensuje. Stratą mogą być zarówno uszkodzenia mechaniczne, jak i chemiczne czy też działanie pola elektromagnetycznego.

 

Jak zamówić ubezpieczenie sprzętu?

Ubezpieczenie elektroniki przeznaczone jest zarówno dla osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą, jak i dla osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych. Ochronę ubezpieczeniową można zamówić bezpośrednio w sklepie internetowym, w którym kupujemy sprzęt. Wystarczy tylko podczas zakupu zaznaczyć dodatkową opcję, a opłata za ubezpieczenie i stosowna umowa zostaną wygenerowane wraz z dowodem zakupu, fakturą lub rachunkiem. W przypadku sklepów stacjonarnych pracownicy obsługi proponują ubezpieczenie od razu podczas zakupu. Można się po nie zgłosić także bezpośrednio do któregoś z towarzystw ubezpieczeniowych dzwoniąc lub wysyłając przez Internet wypełniony formularz zgłoszeniowy.

 

Koszty ubezpieczenia

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala własne ceny za ubezpieczenie sprzętu. Zazwyczaj cena jest tym wyższa, im droższe jest dane urządzenie. Maksymalna kwota ubezpieczenia wynosi w większości przypadków 10 tysięcy złotych. Czasami jest to dużo więcej niż zniszczony sprzęt, innym razem ubezpieczenie nie pokrywa jego wartości. Suma gwarantowanego ubezpieczenia uzgadniana jest indywidualnie z ubezpieczającym i może wynieść 500, 1500 lub 5 000 zł w zależności od wybranego przez nas pakietu ubezpieczeniowego.

 

Czas trwania ubezpieczenia

Zazwyczaj umowy ubezpieczeniowe podpisuje się na jeden rok, ale w niektórych przypadkach dodatkową ochroną może obejmować sprzęt przykładowo przez 5 lat. Czasami można też wybrać umowę krótkoterminową, przykładowo na kilkutygodniowy wyjazd lub na kilka miesięcy. W tym przypadku klient sam dobiera idealny dla siebie wariant.

 

Dlaczego warto ubezpieczyć sprzęt elektroniczny?

Ubezpieczenie przede wszystkim redukuje szkody materialne wynikłe z uszkodzenia sprzętu, oprogramowania lub nośników danych. W znaczącym stopniu zmniejsza to obciążenia finansowe dla firmy. Dzięki odszkodowaniu można urządzenie naprawić lub wypłaconą kwotę przeznaczyć na zakup nowego. Z ubezpieczeniami tego typu mamy pewność, że nie narazimy się na straty, nawet jeżeli samodzielnie, nieumyślnie przyłożymy rękę do zniszczenia sprzętu. Z racji elastycznych długości czasu ochrony klient może wybrać ubezpieczenie, które będzie go chronić przykładowo na czas podróży lub też bez obawy oddać sprzęt w użytkowanie swoim pracownikom.

 

Co można ubezpieczyć?

Ubezpieczenie obejmuje:

 

  • Przenośny i stacjonarny sprzęt elektroniczny (komputer, laptopa, kamerę, telefon komórkowy, telewizor, serwer, sprzęt klimatyzacyjny i medyczny).
  • Nośniki danych i same dane (CD-ROM-y, DVD, dyskietki, odzyskiwanie utraconych danych i licencji oprogramowania).
  • Najem sprzętu zastępczego, zatrudnienie dodatkowych pracowników czy przeprogramowanie.

 

 
Udostępnij
4,8
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.