Udar mechaniczny, a udar pneumatyczny - jaką wiertarkę wybrać?
Spis treści:
Jednak mechanizm działania obu typów udaru sprawia, że nie każda wiertarka może zostać oceniona równie wysoko. Jak więc wybrać między sprzętem z udarem pneumatycznym a mechanicznym?
Jak działa udar mechaniczny?
Udar mechaniczny to prosty mechanizm wykorzystujący specjalnie wyprofilowane elementy, których ruch odbywa się z przesunięciem wzdłuż kierunku wiercenia. Spadając z „zębów”, wiertło uderza w wiercony materiał prostopadle, co miejscowo zmniejsza spoistość i ułatwia wiercenie. Problem z udarem mechanicznym polega na tym, że skuteczność tego mechanizmu zależy w większości od siły docisku. Oznacza to, że im słabiej dociska się wiertarkę, tym słabszy jest udar. Ma to znaczenie nie tylko dla osób nieprzyzwyczajonych do pracy z tego rodzaju narzędziami, ale także dla profesjonalistów, którzy muszą jeden po drugim wykonać wiele otworów.
Jak działa udar pneumatyczny?
Udar pneumatyczny obsługiwany jest przez niewielki kompresor znajdujący się w wiertarce. Dzięki zastosowaniu uchwytu SDS-plus lub SDS-MAX wiertło może się swobodnie przemieszczać wzdłuż własnej osi i poduszka powietrzna wypełniona sprężonym powietrzem powoduje uderzenie wiertła o obrabiany materiał. Zasadnicza różnica między udarem pneumatycznym a mechanicznym polega na tym, że ten pierwszy może być zdecydowanie silniejszy. „Może być”, a nie „jest” dlatego, że w tym przypadku siła uderzenia jest odwrotnie proporcjonalna do siły nacisku – wiertarki z udarem pneumatycznym nie wolno silnie dociskać do podłoża, ponieważ wówczas może dojść do uszkodzenia poduszki powietrznej, a nawet kompresora.
Który udar sprawdzi się lepiej, pneumatyczny czy mechaniczny?
Jeden z podstawowych błędów, jakie popełniają majsterkowicze, ale nie tylko, to zastosowanie wiertarek z udarem mechanicznym do wiercenia w twardych materiałach – betonie, żelbecie albo kamieniu, ale warto zwrócić uwagę na kilka różnic, które powodują, że udar pneumatyczny i mechaniczny nie zastępują się wzajemnie.
- W przypadku wiercenia w materiałach miękkich, takich jak pustaki czy cegły, dobrze sprawdza się udar mechaniczny. W tym przypadku obrabianie otworu odbywa się bowiem dzięki skrawaniu widią, a nie samym uderzeniom udaru.
- Do materiałów twardych można stosować wyłącznie wiertarki z udarem pneumatycznym. Jednocześnie jednak młotki pneumatyczne (tak nazywa się wiertarki z udarem pneumatycznym ze względu na mechanizm działania) nie sprawdzają się do pracy z materiałami miękkimi, niszczą bowiem wewnętrzne ścianki otworów.
Ranking wiertarek 2021
Kryteria wyboru wiertarek udarowych
Zarówno w przypadku wiertarki z udarem mechanicznym, jak i pneumatycznym, trzeba zwrócić na kilka cech danego narzędzia.
- Moc: im większa, tym większa wytrzymałość silnika i zwykle opcja szybszego wykonania otworów, choć to w bardzo dużej mierze zależy także od jakości używanego osprzętu, ponieważ kiepskie wiertła są dramatycznie mało skuteczne.
- Prędkość obrotowa: sama w sobie niewiele mówi o urządzeniu, ponieważ jest określana bez obciążenia, natomiast prawie we wszystkich przypadkach korzystniejszym wariantem jest wiertarka, która oferuje większy zakres regulacji prędkości obrotowych, co pozwoli na komfortowe obrabianie różnych materiałów.
- Typ uchwytu wiertarskiego: w przypadku wiertarek udarowych SDS może być w wariancie Plus albo MAX. Różnica konstrukcyjna przekłada się też na możliwość założenia większych wierteł i związana jest z maksymalną energią udaru.
- Energia udaru: razem z częstością udaru opisuje specyfikę pracy urządzenia. Zasadniczo większa energia pozwala szybciej wykonywać otwory, jednak nawet najmocniejsze wiertarki pneumatyczne potrzebują czasem kilku minut, żeby przebić się przez zbrojenie w żelbecie, więc wybór najmocniejszego udaru niekoniecznie ma sens, tym bardziej że efektywna energia jest zmieniona przez nacisk wywierany na wiertarkę.
- Zasilanie: większość wiertarek udarowych zasilana jest bezpośrednio z sieci, dzięki czemu mogą pracować dowolnie długo i nie tracąc z czasem mocy, jednak wiertarka akumulatorowa może się przydać do wykonania kilku otworów w trudno dostępnym miejscu. Zwykle jest jednak traktowana jako narzędzie uzupełniające, a nie podstawowe.
- Marka: wiertarki Bosch to dziś najpopularniejsze narzędzia w swojej klasie, co zawdzięczają stosunkowo niskiej cenie przy dość wysokiej jakości, jednak profesjonaliści często stawiają na droższe urządzenia innych marek. Niekoniecznie jednak warto decydować się na zakup tańszego sprzętu, a to ze względu na ryzyko związane z pracą niskiej jakości wiertarkami udarowymi.
Znajdziesz w Morele
Klucze udarowe i pneumatyczne - Klucze udarowe akumulatorowe - Klucze udarowe elektryczne - Wiertarki magnetyczne - Wiertarki Makita
Komentarze (0)