Układ wtryskowy – jak wyczyścić?
Spis treści:
- Wskazówki dotyczące czyszczenia układu paliwowego w samochodzie z silnikiem Diesla
- Jak poprawić wydajność układu paliwowego w Dieslu przez czyszczenie?
- Czyszczenie układu paliwowego w Dieslu
- Metody i produkty do czyszczenia układu paliwowego w Dieslu
- Jak usunąć osady i zanieczyszczenia z układu paliwowego w Dieslu?
- Skuteczne sposoby na czyszczenie wtryskiwaczy i filtrów w układzie paliwowym
- Jakie są objawy awarii układu wtryskowego?
- Jak dbać o prawidłowe działanie układu wtryskowego?
- Czy warto czyścić układ wtryskowy?
- Jak sprawdzić układ paliwowy?
- Jak odpowietrzyć układ wtryskowy w silniku Diesla?
Trudno ocenić na pierwszy rzut oka, że układ wtryskowy wymaga czyszczenia. Wśród objawów, które powinny dać do myślenia, są nierówna praca silnika oraz stopniowa utrata mocy. Spowodowane to może być złej jakości mieszankami, które trafiają na stacje paliw. Nie da się jednak ocenić, gdzie otrzymać można takie paliwo, które nie spełnia wymaganych norm. Można jednak regularnie czyścić układ wtryskowy, aby wydłużyć jego żywotność.
Wskazówki dotyczące czyszczenia układu paliwowego w samochodzie z silnikiem Diesla
Układ paliwowy ma za zadanie dostarczyć olej napędowy do komór spalania, jakie umiejscowione są w każdym cylindrze silnika. Pełni on bardzo ważne funkcje, których należy mieć pełną świadomość, aby wiedzieć, że regularne czyszczenie jest ważne. Układ wtryskowy odpowiedzialny jest za:
- dozowanie paliwa, które ma zostać dostarczone do komór;
- rozpylanie diesla w taki sposób, aby kropelki nie przekroczyły określonych rozmiarów;
- rozpoczęcie i zakończenie momentu wtrysku w dobrym momencie.
Na co dzień nie można zauważyć tych procesów, dlatego przez pewną grupę kierowców sprawność układu paliwowego jest bagatelizowana. Usterka układu paliwowego, która zwykle wynika z dużej ilości brudu, może doprowadzić do unieruchomienia całego samochodu – co może doprowadzić do generowania wysokich kosztów naprawy. Regularne czyszczenie układu paliwowego jest w stanie temu zapobiec.
Jak poprawić wydajność układu paliwowego w Dieslu przez czyszczenie?
Wydajność układu wtryskowego wyrażona jest mm3/h. Jest to dla każdego kierowcy informacja o ilości milimetrów sześciennych, która dostarczana jest przez układ w określonej jednostce czasu. Utrzymanie określonych wartości, jakie są zawsze podawane przez producenta wtryskiwaczy, możliwe jest tylko i wyłącznie w przypadku czystego układu paliwowego. Istnieje możliwość sprawdzenia wydajności swojego układu paliwowego z udziałem specjalistycznych narzędzi, które znajdują się w warsztatach samochodowych. W przypadku, kiedy uzyskane wartości będą niższe, jest to znak do tego, aby wyczyścić układ paliwowy. W ten sposób będzie można poprawić jego wydajność.
Czyszczenie układu paliwowego w Dieslu
Zabrudzony układ paliwowy nie tylko wpływa negatywnie na wydajność pojazdu. To także większa emisja spalin oraz możliwość wystąpienia awarii. Do wyboru są trzy metody, które pozwalają na dokładne wyczyszczenie układu wtryskowego: mechaniczna, chemiczna i hydrodynamiczna. Wybór sposobu czyszczenia uzależniony jest od stopnia zabrudzenia wtryskiwaczy. Należy także uwzględnić dostępność środków czyszczących oraz sprzętu. Czyszczenie układu paliwowego w Dieslu należy wykonywać z udziałem specjalistów, którzy wiedzą, jak ten proces należy przeprowadzić bezpiecznie i skutecznie.
Metody i produkty do czyszczenia układu paliwowego w Dieslu
Metoda mechaniczna polega na fizycznym usunięciu wszystkich zanieczyszczeń z układu wtryskowego. Zanim jednak dojdzie do tego, cały układ musi zostać zdemontowany. Fizyczne czyszczenie odbywa się z udziałem specjalistycznych narzędzi, na przykład szczotek, ultradźwiękowych urządzeń czyszczących. Samodzielny demontaż wtryskiwaczy może stanowić problem, jeżeli ktoś nie posiada odpowiedniej wiedzy.
Metoda chemiczna wymaga zastosowania preparatów, których zadaniem jest w pierwszej kolejności rozpuszczanie zanieczyszczeń i ich usunięcie. Zasilacz wtryskiwaczy służy do ich doprowadzenia do układu paliwowego. Istnieje możliwość bezpośredniego wlania ich bezpośrednio do zbiornika z paliwem. Z uwagą należy wybierać preparaty, aby nie doprowadzić do uszkodzenia zbiornika paliwowego.
Metoda hydrodynamiczna polega na wykorzystaniu siły ciśnienia paliwa, dzięki czemu uda się usunąć zanieczyszczenia. Do układu paliwowego zostaje podłączone urządzenie, którego zadaniem jest wygenerowanie wysokiego ciśnienia paliwa. Dzięki temu jest ono w stanie przepłynąć przez układ, doprowadzając do wyczyszczenia wszystkich elementów.
Common Rail to K2, STP, TEC 2000 i Liqui Moly to najpopularniejsza grupa produktów, którą można wykorzystać do czyszczenia układu paliwowego w Dieslu.
Jak usunąć osady i zanieczyszczenia z układu paliwowego w Dieslu?
Samodzielne czyszczenie układu paliwowego w Dieslu powinno odbywać się co około 15 tysięcy kilometrów. Do zbiornika paliwa należy dodać jeden z wyżej wymienionych preparatów lub inny, który przeznaczony jest do takich działań. Ilość należy sprawdzić na opakowaniu. Każdy producent może mieć inne zalecenia pod tym względem. Czyszczenie skupia się nie tylko na układzie paliwowym, ale także na wydechu.
Preparaty wykazują działanie wszechstronne, ponieważ mają one także właściwości smarujące. Pomagają one także zapewnić większą ochronę przed zbieraniem się kolejnych zanieczyszczeń.
Co 60 tysięcy kilometrów powinno się wykonywać czyszczenie za pomocą specjalistycznego sprzętu, który był omówiony wyżej. Tego typu działania wykonywane są w warsztatach samochodowych.
Skuteczne sposoby na czyszczenie wtryskiwaczy i filtrów w układzie paliwowym
Najskuteczniejszym sposobem na wyczyszczenie wtrysków jest wykorzystanie myjki ultradźwiękowej z dodatkiem dedykowanego preparatu do czyszczenia. Wadą tego rozwiązania jest wysoka cena. Jednak za to otrzymuje się wysoką skuteczność wykonania tego procesu. Jest to także metoda, która pozwala ocenić stan techniczny wtryskiwaczy. Może się okazać, że podczas oględzin konieczna będzie wymiana wtryskiwaczy na nowe.
Samodzielne czyszczenie wtryskiwaczy przeznaczonymi do tego detergentami można uznać jedynie za działanie profilaktyczne, które nie pozwala na skutecznie doczyszczenie całej powierzchni.
Jakie są objawy awarii układu wtryskowego?
Objawy można podzielić na typowe oraz te, które występują tylko w przypadku Diesla. W przypadku pierwszej grupy objawów mowa o:
- problemach z uruchomieniem silnika w sytuacji, kiedy jest on zimny lub rozgrzany;
- podczas jazdy na jałowym biegu samochód gaśnie;
- duże ilości spalin wydobywające się z rury wydechowej, które są w kolorze białym lub czarnym (kolor uzależniony jest od miejsca, gdzie doszło do awarii);
- znaczne hałasy, które słychać pod maską, wielu kierowców określa je jako uciążliwe stuki, jakie słychać podczas jazdy;
- „szarpanie” podczas jazdy, które spowodowane będzie nierówną pracą jednostki napędowej.
Wśród objawów, jakie są charakterystyczne dla Diesla, można wymienić:
- intensywne, czarne dymienie, które wydobywa się z układu wydechowego;
- dym może być także w kolorze białym, jeżeli olej silnikowy przedostanie się do mieszanki paliwowej;
- brak możliwości odpalenia samochodu.
Wielu kierowców zauważa także większe zużycie paliwa. Jeżeli nie dojdzie do szybkiej naprawy układu wtryskowego, może to finalnie doprowadzić do kolejnych usterek w pojeździe mechanicznym:
- awaria filtra DPF;
- uszkodzenia dwumasowego koła zamachowego;
- wypalenie tłoków;
- awaria turbiny.
Jak dbać o prawidłowe działanie układu wtryskowego?
Tego typu działanie powinno być na poważnie traktowane przez każdego kierowcę, który chce być pewny tego, że bez problemu będzie mógł korzystać z pojazdu mechanicznego. Warto więc zapobiegać takim usterkom, stosując działanie profilaktyczne, których część została już omówiona powyżej.
Tankując, należy korzystać z usług renomowanych stacji paliwowych, które są w stanie dostarczyć dobrej jakości mieszanki paliw. Korzystanie z podrzędnych stacji może wpłynąć negatywnie na działanie układu paliwowego.
W okresie zimowym należy wybierać olej napędowy z depresatorem. Alternatywą jest tzw. zimowe paliwo.
Ważna jest również regularna wymiana filtrów paliwowych, które odpowiedzialne są za to, aby do środka nie przedostały się żadne zanieczyszczenia. Brudny filtr może doprowadzić do zapowietrzenia układu paliwowego lub do awarii wtryskiwaczy.
Wskazane jest używanie dodatków do oleju silnikowego. Ich zadaniem będzie bieżące czyszczenie układu wtryskiwaczy.
Należy regularnie sprawdzać stan techniczny części, które szybko się „zużywają”. Zalicza się do nich zawór dawkowania, końcówkę wtryskiwacza, cewkę sterującą. Tak, aby móc wymienić je w odpowiednim czasie.
Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że szybciej zużywa się układ wtryskowy w pojazdach, które używane są tylko na krótkich trasach. W takich przypadkach cały mechanizm kumuluje w sobie zanieczyszczenia i nie jest w stanie samodzielnie w pełni się oczyścić.
Czy warto czyścić układ wtryskowy?
Osoby, które takie działania podają w wątpliwość, powinny wiedzieć, że dzięki temu zmniejsza się ryzyko awarii całego układu wtryskowego. Czyszczenie tych elementów pomaga także zapobiegać utlenianiu się paliwa. Do środowiska naturalnego nie przedostaje się większa ilość spalin. Wśród innych zalet tego działania można wymienić:
- większą atomizację paliwa napędowego, dzięki czemu jego spalanie nie będzie sprawiać problemu;
- optymalną moc dla silnika, dzięki czemu bez trudu udaje się uzyskać odpowiednie osiągi jednostki napędowej;
- komfortową i bezpieczną jazdę.
Regularne czyszczenie układu wtryskowego sprawia, że żywotność poszczególnych elementów zostaje przedłużona. Pozwoli to na uniknięcie dodatkowych kosztów, które związane byłyby z wymianą lub ewentualną naprawą.
Jak sprawdzić układ paliwowy?
Nie tylko objawy, które zostały opisane wyżej, mogą skłonić do wyczyszczenia układu wtryskowego. Nawet bez nich można sprawdzić jego stan. Można to zrobić za pomocą weryfikacji korekty wtryskiwaczy. Druga opcja to sprawdzenie ciśnienia na pompie wtryskowej.
Do dyspozycji jest test przelewowy, który także umożliwia sprawdzenie stanu układu paliwowego.
Można również poprosić o pomoc mechanika, który rozkręci poszczególne elementy, aby dokonać ich sprawdzenia na stole probierczym. On będzie w stanie najlepiej odpowiedzieć na pytanie, czy to układ wtryskowy odpowiedzialny jest za notorycznie występujące usterki.
Jak odpowietrzyć układ wtryskowy w silniku Diesla?
Zapowietrzenie silnika doprowadzi do całkowitego unieruchomienia pojazdu. Do tej sytuacji może dojść na skutek:
- braku szczelności w układzie paliwowym – dochodzi do tego poprzez rozszczelnienie filtru paliwa, za tę sytuację może być także odpowiedzialny pęknięty/przetarty przewód paliwowy;
- opróżnienie zbiornika na paliwo do zera – doprowadzi to do sytuacji, kiedy pompa zacznie zasysać powietrze, po ponownym napełnieniu paliwem nie będzie ono w stanie przedostać się do wtryskiwaczy;
- wymiany wkładu filtra paliwa – mowa tu o naturalnym zapowietrzeniu układu wtryskowego.
Jeżeli dojdzie do zapowietrzenia układu paliwowego, należy ustalić, dlaczego doszło do takiej sytuacji. W baku musi znajdować się minimum dwa litry paliwa, aby mieć pewność, że poszczególne elementy otrzymają zasilenie do pracy.
Odpowietrzenie układu napędowego może odbyć się poprzez:
- zastosowanie ręcznej pompki paliwa – znajdować się ona może w jednym z dwóch miejsc: przy pompie wtryskowej lub przy filtrze paliwa;
- prowadzenie działań, które są zgodne z zaleceniami producenta – podczas pompowania paliwa należy po kolei odkręcać odpowietrzniki paliwa. Proces może zostać przerwany dopiero wtedy, jeżeli z odpowietrzników wydobywać się będzie paliwo, na którego powierzchni nie będą widoczne pęcherzyki powietrza. Nie można zapomnieć o tym, aby wszystkie odpowietrzniki na końcu zakręcić oraz zadbać o bezpieczeństwo ręcznej pompki paliwa;
- uruchomienie silnika – po tym należy odczekać chwilę, aby sprawdzić pracę silnika. Jeżeli będzie ona się normować, można być pewnym tego, że proces odpowietrzenia zakończył się sukcesem.
Może się okazać, że te działania nie przyniosły żadnego skutku, a silnik nadal pracuje nierówno. Należy odczekać kilka dni, aby cały proces powtórzyć. Jeżeli po raz kolejny nadal ma się do czynienia z nieprawidłową pracą silnika, może się okazać, że będzie potrzebne odpowietrzenie wtryskiwaczy i przewodów wtryskowych.
Układ wtryskowy to bardzo ważny element w każdym samochodzie. Dbając o jego regularne czyszczenie, poprawiają się komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Żaden kierowca nie powinien zapomnieć o wykonywaniu regularnych działań profilaktycznych, w tym myciu wtryskiwaczy za pomocą myjki ultradźwiękowej.
Komentarze (0)