Układ zapłonowy - jak działa? Najczęstsze usterki i awarie
Spis treści:
Warto więc należy zadbać o jego kondycję. Żeby jednak podejść do tego w sposób prawidłowy, konieczne jest zrozumienie, w jaki sposób działa. Na samym początku warto wspomnieć o tym, że układ zapłonowy składa się z wielu elementów, które mają wpływ na funkcjonowanie całego mechanizmu. Awaria któregoś z nich doprowadzi do uziemienia samochodu. O jakich dokładnie elementach mówimy?
Świece zapłonowe
Posiadają one elektrody, między którymi dochodzi do przeskoku iskry elektrycznej. Dzięki temu możliwe staje się zapalenie mieszanki paliwowo-powietrznej. Bardzo ważne jest to, aby nie dochodziło to przerw w zapłonach, ponieważ powoduje one przenoszenie niespalonej mieszanki do katalizatora, który na wskutek tego ulega zużyciu.
Wszystko to sprawia, że naszym zadaniem jest regularne sprawdzanie ich kondycji. Jeżeli nie funkcjonują w sposób prawidłowy, należy je wymienić. Pamiętać należy przy tym, że świecie zapłonowe poddawane są naprawdę sporym obciążeniom, związanym zarówno z wysokimi, wręcz ekstremalnymi, temperaturami, jak i sporym ciśnieniem. Do tego dochodzą również zmienne warunki atmosferyczne, które również mają bezpośredni wpływ na ich kondycję.
Standardowe świece zapłonowe należy wymieniać co 30-60 tysięcy kilometrów. Wyjątkiem są w tym przypadku świece platynowe. Są drogie, jednak gwarantują często ponad dwukrotnie dłuższą żywotność. Świece mogą jednak zużywać się szybciej. W jakich warunkach? Gdy w naszym samochodzie wykorzystywana jest instalacja gazowa.
W takim przypadku absolutnie odradzamy zakup świec najtańszych, które nie tylko szybko ulegną zniszczeniu, ale również mogą spowodować problemy z zapłonem. Podczas zakupu świec, należy zwrócić uwagę na to, do jakich modeli samochodów zostały one przystosowane. Źle dobrane świece szybko się przegrzewają, a do tego zaburzony zostaje proces ich oczyszczani z nagarów.
Świece żarowe
Wyżej opisane świece zapłonowe występują w tak zwanych „benzyniaka”, natomiast elementy żarowe montowane są silnikach dieselowych. Ich zadanie nie różni się niczym w porównaniu ze świecami standardowymi. Inny jest jednak sposób działania.
Świece żarowe wyposażone są bowiem w elementy grzejne, które znajdują się w kolektorze ssącym. Poprzez wpływ prądu z akumulatora, świeca się nagrzewa, następnie wygenerowane ciepło zostaje przeniesione do powietrza z kolektora – wszystko to umożliwia uruchomienie silnika.
W przypadku świec żarowych, wymiany odbywają się maksymalnie co 100 tysięcy kilometrów. Nowsze modele samochodów posiadają z zaawansowanymi systemami elektronicznymi, które przekazują informacje o ewentualnych awariach i potrzebie wymiany świec.
Cewki zapłonowe
Kolejne niezwykle ważne elementy układu zapłonowego, bez których nie może on funkcjonować w sposób prawidłowy. Jaką funkcję pełni cewka? Jest ona odpowiedzialna za przetwarzanie niskiego napięcia o wartości od 6 do 12 V na wysokie napięcie, dzięki czemu możliwy staje się przeskok iskry ze wspomnianych wcześniej świec zapłonowych w silnikach benzynowych. Wszystko to sprawia, że znajdują się one przy każdej świecy.
Gdy cewki zapłonowe nie są regularnie wymieniane, ulegają one zużyciu, przez co zahamowane zostaje przekazywanie iskier. Pamiętać należy również o tym, że mechanizm cewki jest bardzo wrażliwy na działanie wilgoci.
Przewody zapłonowe
Odpowiadają one za transport energii elektrycznej, dzięki której możliwe staje się wygenerowanie iskry o parametrach pozwalających na rozruch.
Jakość wykonania przewodów zapłonowych ma bezpośredni wpływ na efektywność działania całego układu. Jeżeli zakupimy tanie przewody wątpliwej jakości, musimy przygotować się na powstawanie zakłóceń, a także większe spalanie. W przypadku wymiany przewodów, warto więc zainwestować w produkty uznanych producentów. Dzięki temu ekonomika jazdy zostanie zdecydowanie podniesiona.
Podczas zużywania przewodów, na ich powierzchni mogą pojawiać się przetarcia, materiał, z którego są wykonywane ulega również utlenianiu. Wszystko to sprawia, że warto regularnie kontrolować ich stan i przeprowadzać okresową wymianę co mniej więcej 80 tysięcy kilometrów (40 tysięcy w przypadku instalacji na gaz).
Jeżeli tego nie zrobimy, a przewody zapłonowe nie będą funkcjonowały tak, jak powinny, zwiększy się zużycie paliwa oraz emisja szkodliwych substancji. Dojść może także do uszkodzenia niektórych elementów, takich jak katalizator, a także samego silnika.
Pompa paliwa
Montowana jest w baku samochodu. Jest odpowiedzialna za zasysanie benzyny i tłocznie jej do listwy rozprowadzającej. Awarie pompy paliwa powodowana są zbyt częstym jeżdżeniem z minimalną ilością benzyny w baku. Problem ten dotyczy zwłaszcza kierowców, którzy posiadają samochód z instalacją LPG.
Dlaczego jest to takim problemem? Paliwo nie tylko smaruje, ale i chłodzi pompę. Jeżeli więc w baku jest go zbyt mało, pompa nagrzewa się ponad miarę, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do jej przegrzania. W przypadku drobnych awarii, wymianie podlega wyłącznie układ pompy. W skrajnych przypadkach konieczny jest jednak zakup całej pompy.
Filtr paliwa i powietrza
Ich awarie dotyczą przede wszystkim mocnego zanieczyszczenia. Jeżeli chodzi o filtr paliwa, jest on w stanie wytrzymać od 20 do nawet 50 tysięcy kilometrów. Ważne jest jednak regularne sprawdzanie jego stanu, zwłaszcza w silnikach dieselowych, w których do zabrudzenia dochodzi znacznie szybciej.
Filtr powietrza należy wymieniać jeszcze częściej – jego żywotność mieści się bowiem w granicach od 10 do 20 tysięcy przejechanych kilometrów.
Wtryskiwacze
Montowane są w silnikach dieselowych w liczbie odpowiadającej świecom żarowym. Ich zadaniem jest wtryskiwanie ropy do komory spalania, po czym dochodzi do zapłonu.
Na żywotność wtryskiwaczy największy wpływ ma jakość paliwa. Ich wymiana, w zależności od modelu, może naprawdę sporo kosztować, dlatego nie warto oszczędzać na paliwa. Poza wymianą omawianego elementu, przeprowadzona może zostać jego regeneracja, co w niektórych przypadkach jest tańszym rozwiązaniem, jednak nie zawsze skutecznym.
Jeśli wtryskiwacze ulegną awarii, paliwo będzie podawane w sposób nieprawidłowy - do komory spalania dostarczane będą zbyt małe lub zbyt duże dawki. W pierwszym przypadku ograniczona zostanie moc auta (w niektórych sytuacjach silnik w ogóle nie odpali), natomiast w drugim dojdzie do nierównej pracy silnika i dymienia z rury wydechowej.
Jak działa układ zapłonowy w samochodzie?
Skoro wiemy już, z czego składa się układ zapłonowy samochodu, możemy pokrótce opisać jego działanie.
- W pracy wykorzystuje energię elektryczną, która pochodzi bezpośrednio z akumulatora.
- Prąd pobierany jest przez uzwojenie cewki zapłonowej – kierowany jest on do masy, która połączona jest z drugim zaciskiem.
- Powstaje pole magnetyczne, dzięki któremu możliwy staje się przeskok ikry na elektrodach świecy zapłonowej bądź nagrzanie świecy żarowej.
- Prąd wędruje przez przewody zapłonowe
- O przepływie prądu przez uzwojenie decyduje układ sterowania zapłonem.
- Oczywiście nie należy zapominać o roli pompy paliwa, dzięki której może dojść do rozruchu.
Komentarze (0)