Ukośnica do metalu - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 1 Komentarz
Wybierając ukośnicę musimy sobie odpowiedzieć przede wszystkim na pytanie do czego potrzebujemy tego narzędzia.

Większość z nich używana jest do drewna oraz paneli, czasami zdarza się, że potrzebujemy jej do elementów aluminiowych. Tymczasem dość często padają pytania: czy ukośnicą możemy ciąć metal? Odpowiedź jest prosta i stanowi cały ten artykuł. Podpowiadamy w nim czym jest ukośnica, jakie są różnice między ukośnicą do drewna, a ukośnicą do metalu oraz wskazujemy na co powinniście zwrócić uwagę przy wyborze konkretnych modeli. Do dzieła!

Czym jest ukośnica? Czym jest ukośnica do metalu?

Czy ukośnice do metalu i drewna różnią się czymś szczególnym? Tak, rodzajem ostrza. Budowa ukośnicy nie jest bardzo prosta, jednak nie jest też skomplikowana. Najważniejsze jest ostrze, które zostaje osadzone ponad blatem roboczym, na którym kładziemy konkretne elementy do cięcia. Ah tak. Dla tych, którzy zupełnie się nie znają - ukośnica, czy piła ukośna to narzędzie przeznaczone do cięcia drewna i innych materiałów. Tarcza jest zatem najważniejsza i stanowi oś działania tak ukośnicy do drewna, jak i ukośnicy do metalu. Czym zatem mogą się różnić? Przede wszystkim ostrzem samym w sobie. Ukośnica z ostrzem do drewna ma specjalne ząbki. Natomiast te do metalu mają zupełnie inne zakończenie.

Polecane ukośnice

Jakie firmy produkują ukośnice i na co zwracać uwagę?

W tym segmencie chcemy przybliżyć firmy produkujące ukośnice oraz to, na co zwracać uwagę przy wyborze ukośnic. Piła ukośna jest produkowana przez wielu producentów. Warto zwrócić uwagę między innymi na ukośnice Dewalt, ukośnice Bosch, ukośnice Makita czy ukośnice Evolution. Są one różnorakiej jakości i z różnorakim wyposażeniem – o czym jeszcze opowiemy. Dlatego teraz musimy przejść do kwestii szeregu funkcji, które wpływają na sposób, w jaki korzystamy z ukośnicy.

  • po pierwsze – dobór ostrza
  • po drugie – kąty pracy
  • po trzecie – odchylenie
  • po czwarte – posuw

Zajmijmy się najpierw ostrzem. Piła ukośna, zwana ukośnicą, to narzędzie oparte przede wszystkim na skutecznym działaniu ostrza. To na nie trzeba zatem zacząć zwracać uwagę w pierwszej kolejności, po zadaniu sobie pytania jaka ukośnica do drewna. Ostrza służą do określania zarówno wysokości, jak i grubości cięcia danego materiału. Co więcej, są również specjalnie przeznaczone do konkretnych materiałów. Warto tutaj zwrócić uwagę także na takie elementy jak ostrza do metalu czy aluminium. Wybierając ukośnicę tańszą, pozbawiamy się możliwości wielowymiarowego cięcia. Kupując ostrze należy zwrócić także uwagę na ilość zębów. Im mniej ostrych zakończeń, tym szybsza i mniej dokładna praca ukośnicy. Jeśli chcemy, aby cięcie było bardzo precyzyjne i „wyjściowe”, możemy skorzystać z ostrzy wielozębowych. Drugim aspektem są kąty, w jakich się poruszają. Pilarki ukośne służą do obróbki materiału w systemie kątowym (jak sama nazwa wskazuje), a więc odpowiedni kąt i jego ruchomość to odpowiednie cięcie. Wiele z modeli pozwala na regulację kąta cięcia, która wynosi od 45 stopni do 90 stopni. Jednak tańsze modele oferują mniejszy zakres cięcia. W przypadku kątów ukośnic istotną rolę odgrywają także strony, w jakie te maszyny mogą ciąć. Część modeli oferuje pracę tylko i wyłącznie jednostronną, gdyż urządzenia te są jedynie do tego przystosowane, za to ich cena jest mniejsza. Z kolei inne (czytaj: droższe) pozwalają na cięcie dwustronne, co jednak zdecydowanie ułatwia pracę. Z kolei ukośnice z posuwem do metalu dla potrzeb domowych nie musi być niezbędna. Jednak takie typy ukośnic to lepiej wyposażony model pilarki. Dlaczego? Czym jest posuw? To przede wszystkim wygoda, gdyż dzięki niemu cięcie długich kawałków materiału nie będzie żadnym problemem. Czy to jest ważne przy cięciu metali? Raczej niekoniecznie. Za co z kolei odpowiada odchylenie? Jest ono o tyle ważne, że pozwala na cięcie dwóch kątów jednocześnie. Ukośnice do metalu nie zawsze mają tę funkcję, jednak bardzo często droższe modele nie mogą się bez niej obejść. Dlatego znów powinniśmy zastanowić się nad tym do czego potrzebujemy ukośnicy i jakie funkcję będą nam niezbędne. Warto także odpowiedzieć sobie na pytanie czy szukamy ukośnicy do 500 złotych czy 1000 złotych, słowem: jaki jest nasz budżet.

Szukając ukośnic do metali musimy zastanowić się w jakim zakresie będziemy z nich korzystać oraz jakie konkretnie materiały będą nią cięte. Nie możemy bowiem zniszczyć ostrza tylko dlatego, że przecięliśmy zły materiał. Uważajmy przy zakupie i cieszmy się doskonałym produktem przez długi czas.

3,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Przemawia brak znajomosci tematu - ostrze, ostrze i tylko tyle autor ma do powiedzenia? Wogóle nie poruszony temat obrotów który jest kluczowy dla roznic metal/drewno. Co z możliwością ciecia innych materialow? Moc urzadzenia? Do otrzymania wartosciowego materialu trzeba uzupełnić.
Specjalista Morele | 08:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.