Ukośnica - jak wybrać? Która najlepsza?
Spis treści:
Ukośnica jest świetną opcją dla osób poszukujących urządzenia do cięcia drewna, metali i innych materiałów. Jest mniejsza, przenośna, a przede wszystkim tańsza, od swojego stacjonarnego odpowiednika, czyli piły stołowej. Jest narzędziem bardzo wygodnym i precyzyjnym, ale co za tym idzie, jest trudniejsza do obsługi. Czasami możemy źle wymierzyć dany kąt lub nasze ręce mogą nie złapać stabilnego uchwytu, a to może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.
Dlatego na samym początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest ukośnica, w jakich pracach domowych i ogrodowych może nam pomóc, jakie są akcesoria do ukośnic, i czy na pewno jest lepszym wyborem niż piła stacjonarna.
Czym dokładnie jest ukośnica?
Ukośnica jest rodzajem piły ukosowej. Może ona ciąć pod innym kątem niż 90 stopni, dzięki czemu wyróżnia się na tle innych, stacjonarnych pił. Ukośnica z posuwem jest w stanie precyzyjnie wyciąć nawet drobne elementy, dzięki czemu jest bardzo skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem przy robotach wykończeniowych w trakcie remontowania domu.
Świetnie się sprawdzi także w przypadku, kiedy musimy wyciąć jakiś element w kilku różnych miejscach. Jest to urządzenie przenośne, więc bez problemu będziemy mogli je załadować na tylną kanapę naszego samochodu. Z racji swoich niewielkich rozmiarów, nie będzie też żadnego problemu, jeżeli pożyczymy piłę członkowi naszej rodziny, albo sąsiadowi, który także będzie potrzebować wycięcia pewnych elementów.
Ukośnice są dostępne w różnych wymiarach i wersjach. Możemy wybrać oferty pod kątem mocy i średnicy piły tarczowej, a także formy zasilania urządzenia. Tym samym możemy zdecydować indywidualnie do naszych potrzeb, jakiej piły ukosowej potrzebujemy.
Zastosowanie ukośnicy – do jakich prac się przyda
Piła ukośnica z posuwem sprawdzi się idealnie do wielu prac w domu, albo w przydomowym ogrodzie. Może przecinać panele podłogowe, listwy, ramy obrazów i mogą się przysłużyć do budowy takich konstrukcji jak huśtawka ogrodowa, płot, bądź altanka. To urządzenie sprawdzi się także przy tworzeniu klombów albo ławek, dzięki możliwemu ustawienia pilarki pod określonym kątem cięcia.
Ukośnica jest bardzo precyzyjnym narzędziem, dzięki któremu wiele precyzyjnych prac będziemy mogli wykonać z poziomu domu. Unikniemy tym samym zlecania wykonania pracy firmie zewnętrznej. Narzędzie to nie tylko będzie precyzyjnie ciąć drewno, ale także świetnie się sprawdzi jako ukośnica do metalu, po zamontowaniu dedykowanego ostrza.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem danego modelu ukośnicy?
Przed zakupem ukośnicy do drewna trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę, jaką średnice będzie mieć zamontowana tarcza pilarska. Potrafi mieć różne rozmiary, które będą wpływać na pracę ukośnicy, a co za tym idzie na możliwość głębokich cięć drewna i innych grubszych materiałów.
Należy też wybrać ukośnicę z odpowiednią mocą. Najczęściej znajdziemy w proponowanych ofertach urządzenia, których moc będzie wynosić 1800 W. Istnieją ukośnice posiadające 1400 W i 2000 W, ale każda z nich charakteryzuje się podobnymi właściwościami. Warto też zwrócić uwagę na typ silnika naszego sprzętu, gdyż niektóre z nich mają wbudowane zasilanie elektryczne, kiedy inne z nich będą miały zamontowane akumulatory o określonej wytrzymałości.
Ukośnica – z posuwem czy bez?
Prawie w każdym przypadku ukośnica z możliwością posuwu będzie lepszym, wygodniejszym i praktyczniejszym rozwiązaniem. Posuw daje większą gwarancję precyzyjnego przecięcia drewna, metalu lub innego materiału. Posuw pozwala złapać i ustabilizować w bezruchu obrabiany element, dzięki czemu znacznie łatwiej jest wycelować za pomocą wskaźnika laserowego lub podświetlenia LED, zamontowanego w naszym urządzeniu.
Ukośnica vs. piła stołowa – porównanie
Trudno jest jednoznacznie ocenić, czy lepszym rozwiązaniem będzie wybór ukośnicy, czy piły stołowej. Przede wszystkim za pomocą obydwóch urządzeń jest możliwe precyzyjne cięcie drewna. Ukośnica ma o tyle przewagę nad piłą stołową, że mamy możliwość odchylenia piły tarczowej pod określonym kątem i może być przenośna. Zaletami stacjonarnej piły jest znacznie większy worek na pył i możliwość dokupienia dodatkowego osprzętu, takiego jak aluminiowe płytki, prowadnice czy blokady do piły.
Wybór więc pozostaje kwestią osobistych preferencji użytkowników. Jeżeli jesteśmy posiadaczem domku jednorodzinnego, który posiada ogród i ewentualne prace przy drewnie będą się ograniczać do budowy altanki, lub cięcia pojedynczych elementów drewna, ukośnica jest tańszą i wygodniejszą opcją. Natomiast jeżeli często podejmujemy się pracą związaną z obróbką materiałów, zakup stacjonarnej piły stołowej może być rozsądniejszym wyborem.
Akcesoria do ukośnicy – co warto wybrać?
Czasami wybór samej ukośnicy nie wystarcza do wygodnej obróbki drewna, tak, jak sobie tego życzymy. Na szczęście nie musimy się martwić, bo istnieje wiele akcesoriów do ukośnic, za pomocą których będziemy mogli lepiej pracować.
Pierwszym akcesorium, w które warto się zaopatrzyć, jest stół do ukośnicy. Wyróżnia się na tle normalnych stołów, gdyż składa się z zaledwie kilkunastu elementów. Taki stół gwarantuje stabilne ułożenie drewna lub innego materiału nad podłogą, niezależnie od jego rozmiarów. Mając ustabilizowany materiał, zdecydowanie łatwiej będzie można go przedzielić za pomocą ukośnicy.
Kolejną ciekawą opcją może być uniwersalny kątownik, dzięki któremu będziemy mogli określić i wyznaczyć interesujący nas kąt. Istnieje wiele rodzajów kątowników, począwszy od tych z precyzyjną linijką, po te, które można regulować i stabilizować wzdłuż ciętej powierzchni z dokładnością do milimetrów. Można się także zaopatrzyć w przystawkę do cięcia pod kątem. Dzięki niej będziemy mogli ciąć materiały nie tylko w pozycji poziomej, ale także pochylonej.
Jaka ukośnica dla amatora będzie najlepsza?
Amatorzy domowych remontów mogą się zastanawiać nad tym, czy wybór ukośnicy będzie lepszy od piły stołowej. Ukośnica, choć jest bardziej precyzyjna i praktyczna do domowych robót, wymaga pewnej ręki przy jej obsługiwaniu. Dość często ma miejsce sytuacja, kiedy klienci decydują się za zainwestowanie w to przenośne urządzenie, po czym nie są w stanie utrzymać i precyzyjnie wymierzyć odległości podczas cięcia. Piła stołowa, jak sama nazwa wskazuje, jak zamontowana na stole, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że wyślizgnie się nam cięty materiał z ręki. Jednocześnie, nie daje ona takich możliwości, jak ukośnica.
Warto więc zadać sobie pytanie, jak często będziemy potrzebowali skorzystać z urządzenia do cięcia drewna. Jeżeli interesują nas tylko sporadyczne remonty i prace, dobrym wyborem będzie ukośnica z przesuwem i dedykowanym stołem do ukośnicy, dzięki któremu nie będziemy musieli martwić się o precyzję. Z drugiej strony, jeżeli szykujemy się do poważnego remontu, albo chcemy regularnie pracować z obróbką drewna nie tylko dla własnych potrzeb, ale potrzeb zawodowych, wybór piły stolarskiej wydaje się rozsądniejszą opcją.
Komentarze (0)