Uszkodzona szyba boczna - jak sobie z nią poradzić?
Spis treści:
Może dojść do tego podczas wypadku, a nawet drobnej stłuczki – wyjściem z sytuacji jest najczęściej jej wymiana. Co powinniśmy natomiast zrobić, gdy zbiciu lub pęknięciu ulegnie boczna szyba? Do takich sytuacji najczęściej dochodzi podczas próby kradzieży. Złodziej, chcąc dostać się do samochodu, wybija boczną szybę. Nieco rzadziej zdarza się to na skutek uderzenia twardym przedmiotem, na przykład kamieniem. Pamiętać musimy o tym, że jeżeli do uszkodzenia bocznej szyby dojdzie podczas jazdy, musimy natychmiast się zatrzymać. Dalsze podróżowanie w takich warunkach może okazać się bowiem bardzo niebezpieczne.
Ocena uszkodzeń
Na początek należy dokonać dokładnych oględzin, które pozwolą nam zawyrokować, jak duże są uszkodzenia. Jeżeli szyba jest zbita, nie pozostaje nam nic innego, jak przeprowadzić jej wymianę. W przypadku drobnego uszkodzenia, problem może zostać załatwiony dużo mniejszym nakładem sił i środków.
Co zrobić, gdy szyba jest pęknięta?
Pamiętać należy o tym, że w przypadku rozbicia szyby, nie powinniśmy kontynuować jazdy. Będzie ona bardzo niebezpieczna, dlatego koniecznie musimy wezwać pomoc drogową, która odholuje nasz pojazd.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku powstania odprysków. Jest to bowiem usterka, która nie musi spowodować uziemienia samochodu. Ważne jest jednak to, aby wspomniany odprysk w sposób odpowiedni zabezpieczyć. Jak? Najlepiej poprzez zaklejenie go taśmą klejącą – dzięki temu nie dojdzie do jego zabrudzenia lub ewentualnego powiększenia.
Szyba może zostać naprawiona pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim średnica odprysku nie może przekraczać 24 mm. Istotne jest również jego umiejscowienie – musi znajdować się co najmniej 10 cm od najbliższej krawędzi. Naprawę odprysku na szybie najlepiej zlecić fachowcom – możemy udać się chociażby do warsztatu.
Co zrobić, gdy szyba jest zbita?
Jeśli na bocznej szybie pojawi się tak zwana „pajęczynka” lub gdy dojdzie do jej zbicia, jedynym wyjściem z sytuacji jest jej wymiana. Absolutnie odradzamy zaklejanie dziur poprzez rozmaite siatki czy folie – jest to niebezpieczne i niezgodne z obowiązującym prawem.
Oczywiście zanim przejdziemy do wymiany, musimy zakupić nową szybę. W wielu przypadkach jest to bardzo problematyczne, ponieważ nowe, oryginalne szyby są zazwyczaj drogie. Jeżeli wiec nie stać nas na zakup nowej szyby, powinniśmy poszukać używanej. Musi ona jednak pasować do naszego samochodu – koniecznie sprawdźmy markę i model auta, rok jego produkcji, a także typ nadwozia.
Jak wymienić szybę?
Gdy w końcu zakupimy szybę pasującą do posiadanego samochodu, możemy przejść do jej montażu. Odbywa się on w kilku krokach.
- Demontaż boku drzwi. Jest konieczny do tego, aby wyjąć starą, uszkodzona szybę, a następnie prawidłowo założyć nową. Boki drzwi montowane są na wiele różnych sposobów – jeżeli wykorzystano zwykłe śruby i zaczepy, sprawa jest prosta. Nieco większym problemem może okazać się demontaż w nowszych modelach samochodów. Dodatkowym utrudnieniem okażą się również kable będące częścią systemu elektrycznego opuszczania szyb. Podczas demontażu może bowiem dojść do ich uszkodzenia. Żeby uniknąć podobnych problemów, warto skorzystać ze specjalnych narzędzi do zdejmowania tapicerki. Składają się one z odpowiednio wyprofilowanych elementów z tworzywa sztucznego, które zdecydowanie ułatwiają całą operację. Gdy uporamy się z demontażem boczku, możemy przejść do usunięcia starej szyby. Sposób wykonania tej operacji zależny jest od typu auta.
- Wymiana szyby nieotwieralnej – montowana jest ona zazwyczaj w samochodach wyróżniających się nadwoziem coupe. Jest ona pozbawiona ramek i uszczelek, dlatego jej usunięcie będzie polegało na odkręceniu bądź odkręceniu mocowań. Gdy nam się to uda, w mocowaniach należy umieścić nową szybę, a następnie zamontować bok drzwi.
- Wymiana szyby ruchomej – czyli takiej, którą możemy podnieść lub opuścić. Najpierw należy ściągnąć uszczelkę, a następnie usunąć mechanizm odpowiedzialny za opuszczanie szyby. Wszystko to pozwoli nam usunąć uszkodzoną szybę i zamontować nową. Gdy znajdzie się na swoim miejscu, zakładamy mechanizm i uszczelkę oraz bok drzwi. Na koniec warto sprawdzić, czy szyba opuszcza i podnosi się prawidłowo.
Jeżeli nie jesteście pewni, czy poradzicie sobie z wymianą uszkodzonej szyby, zawsze możecie skorzystać z usług specjalistów, którzy całą operację wykonają za Was.
Komentarze (0)