Uszkodzony fotel – jak sobie poradzić?

| 0 Komentarzy
Każdy właściciel samochodu pragnie, aby wnętrze pojazdu było zadbane.

Jednak wraz z upływem czasu i coraz to większą liczbą przejechanych kilometrów poszczególne elementy wyposażenia tracą swój estetyczny wygląd, wycierają się, a nawet ulegają uszkodzeniu. Jak sobie poradzić z pękającą na fotelu tapicerką?

Co zrobić, gdy uszkodzona jest tapicerka materiałowa?

Najczęściej spotykanym rodzajem tapicerki samochodowej jest tapicerka z materiału. Jest ona łatwa w czyszczeniu i pielęgnacji, wygodna oraz wytrzymała. Może jednak ulec uszkodzeniu, zwłaszcza po wieloletniej eksploatacji.

Wśród najczęściej występujących uszkodzeń wymienia się wszelkiego rodzaju przetarcia oraz rozejście się na szwach. Jeżeli chcemy przywrócić jej idealny wygląd, nie będzie to możliwe bez pomocy fachowców. W tym celu wymagany jest bowiem profesjonalny sprzęt oraz właściwy materiał. Co więcej w wielu nowoczesnych samochodach tapicerka jest zespolona z gąbką, która wypełnia siedzisko, toteż jej samodzielne usunięcie jest niezwykle trudne.

Zdjęcie uszkodzonej tapicerki pozwoli nam na jej ewentualne zszycie, dokładne wyczyszczenie foteli czy też kompleksową zmianę wyglądu wnętrza, poprzez zmianę wzoru i koloru pokrycia foteli. Warto zatem skorzystać z usług fachowców, którzy wykonają za nas wymianę tapicerki.

Jeżeli uszkodzenia są niewielkie, możemy samodzielnie zacerować dziury lub przykleić na nie specjalne łaty. Może nie będzie się to prezentowało estetycznie, jednak zakryje uszkodzenia i sprawi, że nie będą się one powiększać.

Innym sposobem jest po prostu zakupienie pokrowców na fotele. Rozwiązanie to ładnie wygląda, o ile na każde z siedzeń wybierzemy produkty o takim samym wzorze i kolorze. Wybierają pokrowce, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane.

Musi on przede wszystkim przepuszczać powietrze. W przeciwnym razie podczas upałów już po przejechaniu kilku kilometrów intensywnie się nagrzeje i zacznie nas parzyć. Warto również zwrócić uwagę na dopasowanie pokrowców do modelu samochodu. Dzięki temu będzie ona dobrze przylegać do foteli. Pokrowce uniwersalne nie zawsze będą bowiem optymalnie pasować.

Co zrobić, gdy uszkodzona jest tapicerka welurowa?

Tapicerka welurowa jest bardziej wymagająca. Trudniej usunąć z niej uszkodzenia, co nie oznacza jednak, iż jest to niemożliwe. Rozcięcia, wypalenia i rozdarcia likwiduje się metodą podklejania, co pozwala skutecznie zamaskować ubytek. Dzięki wypełnieniu specjalnymi włóknami uszkodzenia stają się praktycznie niewidoczne.

Powodzenie przeprowadzonego zabiegu zależy jednak od wielu czynników, w tym między innymi od struktury materiału czy też jego koloru. Na ciemniejszych odcieniach naprawa jest mniej widoczna. Innym sposobem radzenia sobie z ubytkami jest wymiana większego fragmentu tapicerki. Może być ona konieczna, jeśli uszkodzenie ma duże rozmiary.

Co zrobić, gdy uszkodzona jest tapicerka skórzana?

W przypadku tapicerki skórzanej niewielkie uszkodzenia możemy likwidować, używając specjalnych środków, które są dostępne na rynku. Pomagają one jednak w zakamuflowaniu jedynie drobnych zadrapań. Większe ubytki możemy usunąć metodą podklejenia. Sprawdza się ona szczególnie dobrze, jeżeli mamy do czynienia z ciemną tapicerką skórzaną, jednak sprawia, że w miejscu naprawy materiał staje się mniej elastyczny.

Jeżeli preparat i metoda podklejania nie pomogą w usunięciu ubytków z tapicerki skórzanej, pozostaje nam jedynie wizyta w profesjonalnym zakładzie naprawczym, który zajmuje się tapicerstwem. Wówczas mamy dwa rozwiązania. Pierwsze jest kosztowniejsze, gdyż polega na całkowitej wymianie zużytej tapicerki na nową. Drugie zaś to renowacja starej.

Utrudniona regulacja fotela

Ubytki w tapicerce to najczęstsze uszkodzenia foteli. Wraz z upływem czasu i eksploatacją samochodu może również dojść do sytuacji, w której fotel będzie się po prostu zacinał przy próbie regulacji. Podczas przesuwania odczuwamy wówczas opór.

W niektórych przypadkach może okazać się, iż po prostu na szynę fotela dostał się dywanik, który blokuje ruch. Jeżeli jednak nic nie hamuje fotela, przydatny okaże się preparat WD40, którym posmarujemy szyny, co powinno przywrócić możliwość regulacji fotela.

Jeśli nasz samochód wyposażony jest w fotele elektryczne, zasada jest tak sama – najpierw sprawdzamy, czy coś blokuje fotel, a jeżeli nie, stosujemy WD40. Nieco inaczej jest w sytuacji, gdy fotele nie reagują na naciśnięcie przycisku. Wówczas należy sprawdzić bezpieczniki, które odpowiadają za ich prawidłową pracę. Jeśli uległy przepaleniu, konieczna jest ich wymiana.

Regulacja fotela może być również utrudniona ze względu na pęknięte pokrętła. Wówczas ustawienie optymalnego kąta nachylenia oparcia jest praktycznie niemożliwe. W takim wypadku pozostaje nam jedynie wymiana pokręteł, przy czym mogą to być części używane.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.