Video grabber - jak wybrać kartę przechwytującą? Która najlepsza?

| 1 Komentarz
Aparaty fotograficzne czy kamery wideo są dla niektórych urządzeniami, które pozwalają uwiecznić najpiękniejsze momenty życia.

Polecane karty przechwytujące

Dla innych zaś jest to narzędzie pracy, od którego zależy jakość ich pracy oraz efekty końcowe. Urządzenia przechwytujące obraz oraz wideo są zatem niezbędne, jeżeli chcemy nagrać wideo na komputer stacjonarny lub laptopa z dowolnego źródła analogowego, którym może być kamera, aparat, magnetowid, tuner telewizyjny czy konsola do gier. Jak jednak wybrać najodpowiedniejszą kartę przechwytującą wideo?

Na rynku istnieje wiele takich urządzeń, które są dostępne w różnych cenach i modelach. Producenci prześcigają się nieustannie w doskonaleniu swoich urządzeń, dlatego wiele kamer zostało wyposażone w video grabber, co dla kart, które mają za zadanie przechwytywać obraz i video oznacza malejącą popularność. Jednak nadal posiadają one wiele zalet i mają szerokie grono zwolenników, głównie jeżeli chodzi o graczy konsoli. Warto jest przyjrzeć się temu, co oferują nam dzisiaj wysoka technologia.

Karta przechwytująca zewnętrzna czy wewnętrzna?

Podstawowe kryterium pozwala na wyróżnienie dwóch typów kart przechwytujących:

  • karty zewnętrzne: najczęściej korzysta się z nich w „sytuacjach kryzysowych” czy tzw. nagłych przypadkach. Są to grabbery, które podłącza się do komputera, jednak sprawdzają się one tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia ze słabszymi komputerami np. notebookami. Często mogą powodować dodatkowe obciążenie komputera, co niekoniecznie wpływa na komfort jego użytkowania. Jeżeli jednak karta przechwytująca ma być przeznaczona tylko do naszego prywatnego użytku i będzie ona przez nas używana sporadycznie, takie rozwiązanie będzie odpowiednie i spełni oczekiwania klienta.
  • karty wewnętrzne: występują w postaci wkładanej karty w złącze rozszerzeń komputera lub notebooka. Jak każde urządzenie ma swoje wady i zalety i w tym przypadku warto podkreślić, że korzystanie z „karty rozszerzeń” wiąże się z problemami analogowej transmisji danych. W tym przypadku należy skorzystać z jak najlepszego standardu transmisji oraz zaopatrzyć się w solidne i wysokiej jakości kable. W ten sposób utrata jakości będzie mniej odczuwalna i praktycznie niezauważalna. W odróżnieniu od kart zewnętrznych nie obciążają procesowa komputera, co w przypadku częstego korzystania z urządzeń ma istotne znaczenie. Dużą ich zaletą jest również to, że zapewniają najlepszy sposób dostarczania danych procesorowi komputera. W ten sposób unikniemy niepotrzebnej konwersji obrazu z jednej przestrzeni kolorów do drugiej.

Karta przechwytująca HDMI

W ofercie producentów można spotkać również karty przechwytujące HDMI. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że pozwala na obróbkę obrazu wysokiej jakości i rozdzielczości. Posiada najczęściej ok. 4 wejść HDMI, do których można podłączyć dowolne urządzenie tj. konsola (np. Xbox czy Pady - PlayStation), kamera czy urządzenie STB. Karty tego typu posiadają możliwość obsługi mechanizmu HDCP oraz automatyczną detekcję źródła sygnału. Ze względu na duże zainteresowanie kartami przechwytującymi obraz i video dużą popularność zyskały karty HDMI na USB. Jest to urządzenie zewnętrzne zasilane na USB. Jeżeli szukamy urządzenia zewnętrznego, które dodatkowo będzie zgrywało obraz FULL HD z cyfrowych źródeł HDMI to taki wybór może być dobrym rozwiązaniem.

Karta przechwytująca do laptopa- jaką wybrać?

Jeżeli szukamy grabbera video, który chcemy podłączyć do laptopa to należy zdecydować się na urządzenie zewnętrzne, posiadające interfejs USB. Jest ono niezwykle proste w obsłudze oraz doskonale nadaje się do użytku prywatnego dla osób, które chcą zgrać swoje video oraz obraz na dysk laptopa. Wiele kart tego typu posiada dodatkowe opcje tj. robienie zdjęć za pomocą przycisku do przechwytywania obrazu. Takie grabbery do przechwytywania video oraz obrazu, jak wszystkie zewnętrzne urządzenia tego typu są zalecane osobom, które nie korzystają z nich na co dzień. Sprawdzą się tylko w sytuacjach, kiedy potrzebne nam są one sporadycznie.

Karta do przechwytywania dla wymagających

Jeżeli grabber ma być narzędziem naszej pracy, potrzebujemy urządzenia wysokiej jakości, które będzie wydajne i nie będzie spowalniać pracy naszego komputera. W tej sytuacji warto jest zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, aby wybrać taką kartę, która posłuży nam przez wiele lat. Karta PCI powinna posiadać funkcję przechwytywania HD w wysokiej rozdzielczości, której nie umknie żaden szczegół. Należy także zwrócić uwagę, czy sprosta wymaganiom gier tj. właściwa rozdzielczość. To właśnie coraz częściej rejestrator obrazu wykorzystuje się do nagrywania oraz strumieniowania rozgrywki. Zapaleni gracze muszą jednak na taki sprzęt przeznaczyć większą sumę pieniędzy niż osoba, która potrzebuje grabbera do nagrywania video na komputer z kamery czy magnetowidu. Ambitni gracze zwracają uwagę na możliwość bezpośredniego łączenia się z serwisami streamingowymi czy dodawania komentarzy głosowych podczas strumieniowania. Ciekawą opcją jest również funkcja TimeShift, która pozwala na retroaktywne nagrywanie swojej gry.

Wybór odpowiedniej karty do przechwytywania video oraz obrazu zależy zatem od jego przeznaczenia. Jeżeli posłuży nam ona di użytku domowego, możemy wybrać tańszy zewnętrzny model na USB, co dodatkowo da nam możliwość podłączenia go do laptopa. Jeżeli ma być to grabber, który wykorzystamy do przechwytywania obrazu z konsoli, musimy zakupić dużo lepszy model, który przede wszystkim sprosta wymaganiom dużej rozdzielczości gier.

Udostępnij
5,0
4 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Wiem, że poradnik już trochę ma, ale szukam rozwiązania by przechwycić obraz z gopro hero5 tańszym rozwiązaniem niż AverMedia - czy jest to możliwe?
Specjalista Morele | 04:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.