W jaki sposób z GeForce Now możemy korzystać na Android TV?

| 0 Komentarzy
Usługa GeForce Now pozwala na strumieniowanie gier na różnych urządzeniach, także telewizorach. Sprawdź, jak możesz z niej skorzystać!

Po długich testach, na początku lutego w końcu udostępniona została najnowsza usługa Nvidii, pozwalająca na granie w chmurze. Umożliwia ona uruchomienie wielu gier bez konieczności dysponowania wydajnym komputerem gamingowym lub konsolą do gier.

Polecane telewizory

Jest to o tyle ciekawe, że Nvidia GeForce Now działa także na sprzętach obsługujących system Android. Dzięki temu, możliwa jest rozgrywka także przy użyciu telewizora. Użytkowanie usługi różni się w zależności do subskrypcji i posiadanego sprzętu, dlatego warto ją pokrótce omówić, a także wskazać, w jaki sposób można z niej skorzystać.

Warianty korzystania z GeForce Now – możliwości

Jak to już zostało wspomniane, GeForce Now to usługa wykorzystująca technologię chmury. Gry nie są pobierane i instalowane na urządzeniach. Znajdują się na serwerach Nvidii – do użytkownika dociera więc wyłącznie obraz oraz dźwięk, w drugą stronę natomiast wędruje sygnał wskazujący na wykonane ruchy gamepadem, klawiaturą bądź myszką.

Wszystko to sprawia, że grać możemy nawet na sprzęcie niespełniającym minimalnych wymagań sprzętowych danej produkcji. Wszystko opiera się bowiem na łączu internetowym. W jaki więc sposób wygląda obsługa GeForce Now? Należy zainstalować specjalną aplikację (GeForce Now apk), a następnie założyć konto, które zostanie połączone z platformami gaminowymi, takimi jak Steam, Uplay czy Epic Games Store. Oczywiście łączymy się z własnymi kontami na tych platformach. Gry musimy więc najpierw kupić. Usługa Nvidia GeForce Now działa na zasadzie pośrednika.

Przejdźmy teraz do kwestii najważniejszej. Usługa została bowiem przygotowana w taki sposób, aby granie w chmurze było możliwe nie tylko poprzez wykorzystanie dedykowanego sprzętu Nvidii, ale również na takich urządzeniach jak:

Szczególnie ostatnia kwestia wydaje się niezwykle interesująca. GeForce Now możemy bowiem uruchomić także na telewizorach.

W jaki sposób włączyć GeForce Now na Android TV?

Na wstępie należy zaznaczyć, że istnieją co najmniej 3 sposoby na to, aby móc zagrywać się w nowe produkcje na telewizorze, jednak tylko jeden z nich okaże się szybki i bezproblemowy. Najlepszym rozwiązaniem będzie bowiem zakup Nvidia Shield TV, a więc specjalnego urządzenia do strumieniowania. Kosztuje on od 749 do 999 zł (w zależności od modelu) i pozwala nie tylko na granie, ale również na korzystanie z serwisów filmowych i muzycznych.

Choć Nvidia Shield zapewnia sporą wygodę (sprzęt jest oferowany w wersjach z pilotem lub specjalnym gamepadem), wymaga również sporej inwestycji. Jeśli więc nie chcecie wydawać tak dużych pieniędzy, możecie skorzystać z kolejnych dwóch sposobów na obsługę GeForce Now na Androidzie.

Pierwszy z nich wymaga posiadania telewizora z systemem Android, a drugi zakupu specjalnej podstawki Android TV, takiej jak chociażby Xiaomi Mi Box S. Podstawka kosztuje 267,99 zł, a więc znacznie mniej niż Shield TV. Zapewnia przy tym obsługę Wi-Fi, Bluetooth, systemu Android 8.1, a także wielu serwisów streamingowych.

Wadą tych dwóch rozwiązań jest nieco skomplikowany proces instalacji aplikacji GeForce Now. Obecnie na telewizorach i przystawkach jest ona dostępna wyłącznie w Korei Południowej, dlatego też, jeśli chcemy skorzystać z niej w Polsce, musimy wykonać instalację ręczną. Całą procedurę krok po kroku przedstawiamy poniżej.

  1. Instalacja GeForce Now na smartfonie lub tablecie – nasze urządzenie musi obsługiwać system Android w wersji 5.0 lub nowszej. Dzięki niemu, możliwe stanie stworzenie instalatora, który następnie zostanie wykorzystany na telewizorze lub przystawce.
  2. Wykorzystanie programów do tworzenia plików apk – jest ich wiele w sieci oraz w Sklepie Play. Stworzą one instalator na bazie aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub tablecie.
  3. Przekopiowanie pliku apk na telewizor lub przystawkę – skorzystać możemy z pendrive’a bądź połączenia bezprzewodowego (np. Bluetooth).
  4. Instalacja aplikacji – przed jej rozpoczęciem należy w ustawieniach telewizora lub przystawki zezwolić na instalację programów z nieznanych źródeł.

Wszystko to wystarczy, aby usługa GeForce Now została uruchomiona bezpośrednio na telewizorze lub zakupionej przystawce. Problemy techniczne są rzadkością, choć mimo wszystko trzeba przygotować się na taką ewentualność. Wiele zależy bowiem od wersji systemu Android (wymagana jest wersja 5.0 lub nowsza).

Jaki telewizor wybrać do GeForce Now?

Skoro usługa Nvidia GeForce Now może zostać uruchomiona na systemie Android, warto celować właśnie w TV z Androidem. Dzięki temu, stosunkowo łatwo będziemy mogli uporać się z instalacją aplikacji. Sama obsługa gier będzie o tyle wygodna, że wszystko odbędzie się bez wykorzystania urządzeń zewnętrznych (przystawki lub Nvidia Shield). Telewizory z systemem Android przygotowywane są przez następujących producentów:

  • Philips,
  • TCL,
  • Sony,
  • Manta,
  • Thomson,
  • Sharp,
  • AllView,
  • Toshiba,
  • Kiano,
  • Skymaster.

Lista jest bardzo długa, co jednak nie oznacza, że każdy sprzęt się nada. Nvidia wskazuje bowiem na konieczność obsługi systemu Android w wersji 5.0 lub nowszej. Sprzęt musi umożliwiać również ręczną instalację aplikacji, także tych z nieznanego źródła. Biorąc to wszystko pod uwagę, najlepszym wyborem wydają się modele Philipsa oraz Sony. Dokładniejszych informacji należy szukać w opisach technicznych, a także w recenzjach, testach i opiniach użytkowników.

Gry na GeForce Now mogą być obsługiwane przy użyciu klawiatury i myszki, a także gamepadów. Zdecydować możemy się na modele przewodowe (telewizor będzie musiał dysponować portem USB) lub bezprzewodowe, obsługujące łączność Bluetooth czy też Wi-Fi. Oczywiście nasz Android TV musi to wszystko umożliwić. Producent zaleca obsługę między innymi kontrolerów Nvidia Shield, ale również Razer Raiju, Junglecat Mobile, Steelseries Stratus Duo oraz Thundersoft's Glap. Jak jednak wskazują testy, wiele innych gamepadów niewskazanych przez Nvidię także może zostać wykorzystanych.

Poza obsługą systemu Android, łączności bezprzewodowej i portów USB, uwagę warto zwrócić na parametry techniczne telewizorów, które są ważne także w przypadku obsługi konsoli do gier. Mowa tu między innymi o przekątnej ekranu oraz matrycy. Wysoki komfort grania zapewnią oczywiście telewizory duże – warto celować w modele co najmniej 50-calowe.

Obecnie najczęściej wykorzystywanymi matrycami w telewizorach Android są modele LED. Pełne odwzorowanie kolorów zapewnią nam natomiast telewizory OLED i QLED. Do tego powinna dojść rozdzielczość Full bądź 4K UHD, a także technologia HDR.

Jak zainstalować niedziałające gry?

Usługa GeForce Now pozwala na obsługę wybranych produkcji między innymi z takich serwisów jak Steam, Epic Games Store oraz Uplay. Producent wspomina o blisko 1000 produkcji, choć niektóre z nich to proste gry free to play.

Chcąc upewnić się, że posiadane przez Was gry są obsługiwane przez GeForce Now, musicie udać się na oficjalną stronę producenta, na której udostępniona została specjalna wyszukiwarka. Wystarczy wpisać tytuł produkcji i sprawdzić, czy jest ona kompatybilna. Brak konkretnego tytułu na liście nie musi jednak oznaczać, że nie uruchomimy go na telewizorze.

Do aplikacji GeForce Now możemy bowiem dodać także cały system Steam. W ten sposób będziemy mogli ręcznie zainstalować gry, które nie są oficjalnie wspierane. Nie jest to rozwiązanie wygodne, gdyż wymaga od nas ręcznego instalowanie każdej gry pojedynczo. Nigdy nie mamy również pewność, czy wybrana przez nas produkcja bez żadnych problemów zostanie zainstalowana i uruchomiona. Spróbować jednak warto.

Nvidia GeForce Now to doskonałe rozwiązanie pozwalające na zamianę telewizora w konsolę. I to bez konieczności wydawania nawet złotówki (oczywiście jeśli już posiadamy odpowiedni Android TV oraz smartfon z systemem Android 5.0 lub nowszym). Warto w tym miejscu podkreślić, że dostęp do usługi gwarantowany jest przed dwie subskrypcje – darmową oraz płatną.

Obsługa tytułów PC na telewizorze to rozwiązanie warte zainteresowania. Zwłaszcza że nie wymaga od nas zakupu drogiego i wydajnego sprzętu. Oczywiście musimy liczyć się także z pewnymi ograniczeniami. Związane są one przede wszystkim z dużym obciążeniem łącza internetowego. Jeśli chcemy grać w jakości 720p, jego przepustowość musi wynieść co najmniej 15 Mb/s, natomiast przy jakości 1080p wymagana jest przepustowość na poziomie 25 Mb/s.

Jednak nawet uzyskanie tych wartości może nie wystarczyć, by cieszyć się zawsze płynną rozgrywką. Gracze wskazują bowiem na częste problemy związane z opóźnieniami i spadkami jakości grafiki. Do tego dochodzi konieczność odczekania w kolejce (czasem trwa to naprawdę długo) na uruchomienie gry. Tyczy się to przede wszystkim subskrypcji darmowej.

Mimo wszystko, jest to bardzo ciekawa alternatywa dla rozgrywki komputerowej i konsolowej. Dalszy rozwój tej technologii może spowodować, że już niedługo granie na telewizorze bez zewnętrznego sprzętu stanie się standardem.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.