Wanna akrylowa czy stalowa? Jaką kupić?

| 0 Komentarzy
Akryl jako materiał do produkcji wanien ma wiele zalet.

Nie oznacza to jednak, że jest idealny – są pewne argumenty przemawiające za tym, aby pozostać jednak przy wannie stalowej, tym bardziej że produkowane dziś, nowoczesne wanny stalowe, znacznie różnią się od tych z początku lat 90.

Wanna stalowa – zalety i wady

Nowoczesne wanny stalowe są produkowane z dużą dbałością o detale, a powłoka emalii wewnątrz jest zdecydowanie cieńsza niż kiedyś. To zwiększa jej elastyczność, a tym samym minimalizuje ryzyko odpryśnięć. Krawędzie nowoczesnych wanien stalowych są obłe, a kształt zoptymalizowany pod kątem wygody korzystania i oszczędności wody.

Siłą rzeczy wanny takie, jeśli nie są napełnione wodą, wydają się chłodne. Napełnianie ich powoduje też dość duży hałas, których to problemów nie ma w przypadku wanien akrylowych. Wanny stalowe są ciężkie, ale za to nie wymagają szczególnej stabilizacji.

Na szczególną uwagę zasługują wanny, które, poza emalią, pokryte są specjalnymi substancjami zabezpieczającymi przez uszkodzeniem lub przed kolonizacją bakteryjną.

Specyfikacja

Takie porównanie daje pewien ogólny ogląd sytuacji, natomiast szczegóły są zależne od charakterystyki porównywanych modeli.

Polecane wanny

Wanna akrylowa – zalety i wady

Wanny akrylowe są dostępne w najróżniejszych kształtach, a już z samej charakterystyki tworzywa wynika, że ich masa jest niewielka (standardowa wanna zwykle nie wazy więcej niż 30 kilogramów). Gładka powierzchnia akrylu nie stanowi dobrego podłoża dla bakterii, ale nietrudno ją porysować. Naprawa uszkodzeń jest toś trudna, ale nie trzeba martwić się żółknięciem.

Podstawowym problemem jest wrażliwość na agresywne środki myjące oraz brak stabilności (co wynika z niedużej masy własnej) – wymusza to konieczność zakupu wanny wraz z odpowiednim stelażem.

Wanna wolnostojąca – akrylowa czy emaliowana?

Tak naprawdę przy wannach wolnostojących pozostaje jeszcze zawsze opcja wanny żeliwnej. Te są dziś niezbyt popularne, ale produkuje się je w krótkich seriach lub na zamówienie.

Mając do dyspozycji jedynie wanny stalowe i akrylowe, ze względu na estetykę (brak konieczności stosowania obudowy i stelaża) częściej wybiera się te pierwsze, natomiast najpoważniejszą zaletą akrylu pozostaje mniejsze przewodnictwo cieplne, dlatego takie wanny wbudowuje się w podłogę podobnie jak brodziki.

Wanna narożna – stal czy akryl?

Akryl jest tworzywem zapewniającym zdecydowanie większą łatwość formowania, dlatego wanny narożne są dziś produkowane przede wszystkim z metakrylanu metylu, natomiast wanny stalowe to przede wszystkim produkty klasyczne, choć znajdują się w ofertach poważnych producentów również stalowe wanny narożne.

Wanna do zabudowy – stal czy akryl?

Ze względu na łatwość montażu najchętniej wybierane są do zabudowy wanny akrylowe, natomiast w w tej roli doskonale sprawdzają się również stalowe: pod zabudową można zamaskować warstwę styropianu, który doskonale wygłuszy wannę i znacznie zmniejszy jej przewodnictwo cieplne (nawet poniżej poziomu charakterystycznego dla akrylu). W tym przypadku wybór nie jest jednoznaczny.

Wanna może być oszczędna

Popularne jest twierdzenie, że biorąc prysznic oszczędza się wodę w stosunku do kąpieli. Warto rozważyć, jak wygląda to w przypadku różnych wanien. Te stalowe są produkowane w niewielu wersjach rozmiarowych, stanowiąc raczej trzon segmentu wanien „standardowych” – dla jednych osób wanny takie będą za duże, dla innych za małe, rzadko dla kogo będą idealne. Oferta wanien akrylowych, w których można dodać łatwo na etapie produkcji siedziska, podłokietniki itd. pozwala na optymalizację objętości wanny, więc można równie komfortowej kąpieli zażyć w mniejszej ilości wody.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:32
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.