Wanna dla seniora - jaką wybrać? Jaka najlepsza?
Spis treści:
Od czasu do czasu jako rozwiązanie ich problemów pojawiały się co prawda pomysły na modyfikacje klasycznych wanien, ale zwykle więcej było z nimi problemów niż potencjalnych korzyści. Istnieją jednak sposoby na to, żeby seniorzy mogli kąpać się bez ograniczeń.
Wanny wpuszczane i drabinki
Jako półśrodki proponowano seniorom na przykład wanny wpuszczane w podłogę. Jest to rozwiązanie dość skomplikowane pod względem technicznym i nie wszędzie można je zastosować, ale przede wszystkim tak naprawdę nie eliminuje podstawowego problemu, czyli trudności z wejściem do wysokiej wanny. Nawet bowiem, jeśli zamontowało się drabinki, to najczęściej potrzebny był zestaw dodatkowych uchwytów i tak korzystanie z takich wanien wiązało się z dość dużym ryzykiem poślizgnięcia i upadku.
Prostszym technicznie wariantem są drabinki zakładane na wannę. Tu jednak także potrzebne są uchwyty ścienne, które nie wszędzie można zamontować, a które zresztą i tak rzadko są umieszczone w optymalnym miejscu, więc w praktyce często okazywało się, że seniorzy nie tylko nie mogli łatwiej zażyć kąpieli, ale wręcz było to jeszcze trudniejsze.
Na czym polega problem?
Wanny dla seniorów muszą rozwiązywać w istocie kilka problemów.
- Kłopot z wejściem do wanny przez jej wysoki brzeg. Nawet jeśli wanna ma tylko 60 centymetrów wysokości, to i tak może to być za dużo, aby starsza i często chora osoba mogła wygodnie wejść do wanny. Warto zresztą pamiętać, że wanny nie są ustawiane bezpośrednio na podłodze, tylko na nóżkach, które podnoszą górną krawędź o kolejne, 5, 8, a czasem nawet 10 centymetrów.
- Zbyt mała przestrzeń w samej wannie. Generalnie podstawowy kształt wanien nie jest optymalny dla nikogo, ale seniorom dokucza bardziej niż młodym osobom. Utrzymanie wygodnej pozycji w wannie najczęściej wymaga przynajmniej częściowego napięcia niektórych mięśni, co w przypadku osób młodszych nie stanowi problemu, jest poważną przeszkodą dla seniorów.
- Trudności w zmianie pozycji. Klasyczna wanna musi zostać rozbudowana o zestaw uchwytów, które umożliwią wygodną, sprawną i bezpieczną zmianę pozycji. Należy zdawać sobie sprawę, że w przypadku osób starszych pogarsza się nie tylko siła mięśniowa, ale także koordynacja ruchowa niezbędna do utrzymania równowagi i elastyczność stawów, które są odpowiedzialne za podźwignięcie ciężaru ciała.
Dwa rozsądne rozwiązania
Rozwiązania, które pozwolą starszym osobom na wygodną kąpiel, są generalnie dwa. Chodzi o wannę z drzwiami i specjalnie obniżone wanny o lepszym profilu.
Polecane wanny dla seniorów
Wanna z drzwiami dla seniora
Wanna z drzwiami to konstrukcja bardzo prosta koncepcyjnie. Chodzi bowiem o to, aby zachować normalną wysokość wanny, ale jednocześnie by jej bok uchylał się dokładnie tak, jak wszystkie drzwi. Od strony technicznej jest to dość trudne do realizacji szczególnie ze względu na konieczność doboru odpowiednich materiałów, które będą uszczelniały takie drzwi i nie będą z czasem traciły swoich właściwości. Po rozwiązaniu tych trudności producenci opracowali kilka różnych systemów zawiasów i uszczelek, które pozwoliły na konstruowanie bardzo estetycznych wanien z drzwiami.
Podstawową wadą tego rozwiązania jest jego stosunkowo duża wrażliwość mechaniczna. Drzwi zwykle nie wytrzymają na przykład regularnego wspierania na nich ciężaru ciała, jednak jeśli ten problem rozwiąże się w inny sposób, to uda się z powodzeniem z takiej wanny korzystać. Oczywiście należy wejść do niej przed nalaniem wody, ale jest to drobna niedogodność, z którą większość użytkowników dość szybko się godzi.
Niska wanna dla seniora
Idea niskiej wanny jest również banalnie prosta. Po prostu chodzi o to, aby obniżyć krawędzie wanny, aby dostęp do niej był łatwiejszy. Tutaj jednak pojawia się większe ryzyko rozchlapania wody i dlatego warto pomyśleć o dołączeniu do zestawu na przykład parawanu nawannowego, który przynajmniej częściowo zapobiegnie wychlapaniu wody. Cena tego rozwiązania jest niższa niż w przypadku wanny z drzwiami, natomiast należy pamiętać, że taka wanna ma sens, jeśli zostanie umieszczona nisko nad podłogą albo zostanie w niej częściowo schowana. Wtedy jednak problemem pozostanie wysokość krawędzi od wewnątrz.
Jaka wanna dla seniora najlepsza?
Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. To, czy lepsza będzie wanna z drzwiami, niska wanna czy może jednak klasyczne rozwiązanie z uchwytami, zależy od paru czynników: stopnia samodzielności starszej osoby, jej zdolności ruchowych i koordynacji, możliwości technicznych montażu poszczególnych typów wanien czy nawet osobistych preferencji, które mogą sprawiać, że niektóre osoby zwyczajnie nie czują się komfortowo w niskich wannach.
Ceny wanien dla seniorów
Wanny z drzwiami są zdecydowanie droższe od podstawowych i kosztują zwykle nie mniej niż 3500 złotych. Niskie i standardowe wanny przystosowane częściowo do potrzeb osób o ograniczonej mobilności można kupić za 400 złotych, natomiast lepsze firmy swoje wyroby wyceniają znacznie częściej na 1200-1800 złotych. Wynika to przede wszystkim z konieczności zastosowania ergonomicznych i niekiedy nietypowych projektów oraz dodatków, takich jak bardzo niskie syfony i nogi, które standardowo nie są wykorzystywane.
Komentarze (0)