Wapno gaszone (lasowane) - jak wybrać? Jakie najlepsze?
Spis treści:
Czym jest dokładnie i w jaki sposób może nam się jeszcze przydać?
Wapno gaszone – definicja
W ujęciu encyklopedycznym, jest to po prostu wodorotlenek wapnia, który uzyskiwany jest w wyniku lasowania. Najpierw jednak potrzebne jest przygotowanie wapna palonego (niegaszonego). Odbywa się to w ramach procesu wypalania kamienia wapiennego – do jego przeprowadzenia niezbędne jest uzyskanie temperatury na poziomie około 1000 stopni Celsjusza.
Po przeprowadzeniu wypalania, wapno palone przyjmuje formę zbitej bryły, którą następnie można rozkruszyć (w zależności od późniejszego zastosowania). W następnym kroku realizowana jest reakcja gaszenia (czyli lasowanie). Polega ona na wytworzeniu reakcji chemicznej uzyskanego wcześniej tlenku wapnia z wodą.
W tej chwili należy rozgraniczyć dwa rodzaje wapna gaszonego, które różnią się między sobą sposobem otrzymywania. Wymienić możemy bowiem:
- wapno gaszone na sucho – tlenek węgla łączy się z minimalną ilością wody, co prowadzi do otrzymania tak zwanego wapna hydratyzowanego, które występuje w postaci suchego proszku. Czynność ta musi zostać zrealizowana w warunkach przemysłowych, mniej więcej 24 godziny przed wykonaniem konkretnych prac.
- wapno gaszone na mokro – w tym przypadku wody jest więcej, dlatego wapno to może być pozyskiwane niemal w każdych warunkach.
Wapno gaszone - zastosowanie
Oba przedstawione wyżej środki (wapno gaszone i palone) są wykorzystywane w przemyśle. Tlenek wapnia zazwyczaj znajduje swoje zastosowanie w hutnictwie i w produkcji betonów komórkowych. W jaki sposób natomiast używane jest wapno gaszone?
Wbrew pozorom, zakres wykorzystania omawianego produktu jest stosunkowo szeroki. Może bowiem posłużyć do:
- wytwarzania nawozów sztucznych – są to tak zwane nawozy wapniowe, które stosowane są do odkwaszania gleby. Proces ten zdecydowanie usprawnia i ułatwia przyswajanie fosforu przez rośliny, dzięki czemu mogą szybciej rosnąć. Podkreślić należy również to, że wapniowanie poprawia właściwości biologiczne, fizyczne i chemiczne roślin,
- przygotowania farb wapiennych – wapno gaszone pełni w nich rolę lepiszcza i bazy. W ten sposób przygotowana farba może zostać wykorzystana do bielenia ścian, sufitów i pni drzew owocowych, co zabezpiecza je przed powstawaniem tak zwanych ran zgorzelinowych (powstają one w wyniku silnego nasłonecznienia i wahania temperatur). W przypadku ścian i sufitów, największą zaletą bielenia jest to, że niszczy ono pasożyty i drobnoustroje. Zdecydowanie redukuje również możliwość rozwoju pleśni i grzybów na bielonych powierzchniach.
- zmiękczania wody – wapno gaszone do twardej wody dodawane jest wraz z sodą. Zmiękczanie realizowane jest w ramach procesu uzdatniania wody przemysłowej i pitnej,
- leczenia zębów – służy głównie jako rodzaj opatrunku, który zakładany jest w ubytkach zębowych między kolejnymi wizytami. Wapno gaszone jest także jednym ze składników cementu stomatologicznego, który pełni rolę podkładu do wypełnień,
- odsiarczania spalin,
- produkcji wodorotlenku sodu i potasu.
Czy wapno gaszone jest jeszcze stosowane do zapraw murarskich i tynkarskich?
Jeszcze jakiś czas temu wapno gaszone było niezwykle często stosowane przy budowie domu. Pełniło rolę spoiwa dla zapraw tynkarskich i murarskich. W pierwszym przypadku konieczne jest moczenie wapna mniej więcej przez dobę (tak nakazują przepisy), dzięki czemu utworzona zaprawa jest bardzo plastyczna, co sprawia, że łatwiej można utworzyć zaprawę cementową lub cementowo-wapienną.
Podczas tworzenia zaprawy murarskiej, wapno również może zostać zamoczone choć nie musi. Jak jednak pokazuje praktyka, rozmoczenie wapna ułatwi rozrobienie zaprawy. Pomimo faktu, iż obecnie bardzo popularne są również inne produkty budowlane (np. cement), wapno gaszone nadal jest używane do tworzenia zapraw - przede wszystkim dlatego, że ułatwia ich nakładanie.
Jak wybrać wapno gaszone?
Ze względu na szerokie zastosowanie środka, w dalszym ciągu jest on sprzedawany w dużych ilościach. Podczas wizyty w sklepie, koniecznie musimy sprawdzić, w jakiej formie występuje wapno lasowane.
W ofercie obecnie jest bowiem wapno w bryłach (najczęściej pięciokilogramowych) lub w formie rozdrobnionej – zazwyczaj sprzedawane jest w wiaderkach o pojemności od jednego do nawet piętnastu kilogramów.
Wapno gaszone – cena
Nie jest to środek specjalnie drogi. Pamiętajmy, że ceny produktu wahają się w zależności od pojemności opakowania. W przypadku wiaderek litrowych, będziemy musieli zapłacić około 5 złotych. Wiadra 3 i 5-kilogramowe kosztują już ponad 10 złotych, natomiast za produkty o wadze około 13-15 kilogramów należy zapłacić około 20 złotych.
Jak rozpuścić wapno gaszone? Rozpuszczane jest ono w wodzie (choć należy do tak zwanych substancji trudnorozpuszczalnych). Pamiętać należy jednak o tym, iż po pewnym czasie tworzyć się będą tak zwane osady wapienne, które należy odfiltrować.
Czy wapno gaszone jest substancją żrącą? Tak, dlatego w przypadku nieprawidłowego wykorzystania, wapno gaszone może okazać się szkodliwe.
Komentarze (0)