Wąż do gazu - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Prawidłowe podłączenie urządzeń gazowych nie może odbywać się na źle dobranych wężach.

Prawidłowy ich dobór gwarantuje nie tylko bezproblemową eksploatację i normalne funkcjonowanie kuchenek i piecyków, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników. Nie jest to może największe wyzwanie techniczne, ale z pewnością wymaga zaznajomienia się z pewnymi podstawowymi kwestiami.

Normy i certyfikaty

Wszystkie węże do gazu muszą być zgodne z polską normą PN-EN 14800. Ta przewiduje jednak dwa warianty kontroli jakości wyrobów, nazwane procedurą 1 i procedurą 3. Jeśli zakupiony wąż ma spełniać najwyższe standardy, należy szukać takiego, który został sprawdzony zgodnie z procedurą 1. W przypadku „trójek” poziom bezpieczeństwa w codziennej eksploatacji będzie podobny, ale tego rodzaju przewody nie mogą być stosowane w niektórych instalacjach, w tym w miejscach narażonych na wystąpienie pożaru.

Polecane węże do gazu

Jeśli wąż nie otrzymał żadnego atestu, nie wolno z niego korzystać. Do użycia jako węże do gazu mogą być użyte tylko i wyłącznie węże zgodne z normą – to kwestia bezpieczeństwa.

Dobór węża do gazu

Bardzo często pojawiają się pytania o możliwość zastosowania różnych węży do innych gazów: węża do acetylenu przy zasileniu propan-butanem, węża do propan-butanu do gazu ziemnego i tak dalej, i tak dalej. Takich zamian nie wolno realizować. Węże do konkretnego gazu są produkowane zawsze z uwzględnieniem specyfiki gazu, w tym przenikalności jego cząstek przez ściankę. Wąż założony teoretycznie poprawnie może przepuszczać gaz właściwie całą swoją powierzchnią i jest to gotowa recepta na poważny wypadek.

Po drugie, poszczególne tworzywa różnie reagują na inne gazy – niektóre mogą korodować, inne kruszeć, a inne się rozszczelnić, dlatego najprostsza zasada głosi: chcąc kupić wąż do gazu ziemnego, trzeba znaleźć taki, który będzie miał certyfikat i będzie opisany jako wąż do gazu ziemnego. Wąż do propan-butanu? Tylko i wyłącznie taki, dla którego producent przewidział odpowiednie zastosowanie. Od tych reguł nie ma wyjątków.

Rozstrzygnięcie tej pozornie banalnej, ale wciąż wzbudzającej wątpliwości kwestii nie kończy problemów związanych z wyborem węża do gazu.

Pytania i odpowiedzi o węże do gazu

  • Jaką długość może mieć wąż do gazu? Odpowiedź jest tu wbrew pozorom bardzo prosta: wąż może mieć taką długość, jaką nadał mu producent. Węży gazowych nie można sztukować, nie można obcinać ani w ogóle we własnym zakresie modyfikować. Jeśli producent uzyskał atest na wąż do gazu ziemnego 4 metry, to oznacza, że ten jeden konkretny wąż może mieć długość 4 metrów, ale jeśli inny otrzymał atest jaklo wąż do gazu ziemnego 2 metry, to nie znaczy, że można sobie dwa takie połączyć.
  • Jakie przyłącze wybrać? Tutaj najczęściej decyduje układ instalacji, a jedynym kryterium, jakie niekiedy można zastosować, jest wybór między końcówką prostą a kolankową. Pod względem technicznym różnicy nie ma – jedna zajmie nieco więcej miejsca, druga trochę mniej, może też być czasem trudniejsza do założenia, ale nie wpływa to na wydajność przepływu gazu.
  • Co to znaczy, że wąż ma nieograniczony promień gięcia? Wydawać by się mogło, że to pojęcie jest samowyjaśniające, ale skoro są takie pytania, to warto odpowiedzieć: węże z nieograniczonym promieniem gięcia mają taką konstrukcję, która pozwala nadawać im dowolny przebieg, łącznie z układaniem w pętlach. Dziś tę cechę ma większość elastycznych przewodów do gazu, natomiast niektóre węże, szczególnie te o specjalnym przeznaczeniu, mogą mieć ograniczony promień gięcia z przyczyn technicznych.
  • Czy wąż do gazu z szybkozłączem jest mniej bezpieczny od klasycznego? Nie. Znów – jeśli wąż z szybkozłączem otrzymał atest, to jego stosowanie absolutnie nie zmniejsza bezpieczeństwa. Szybkozłącza są po prostu innym rodzajem przyłączy, stosowanym zgodnie ze swoją specyfikacją.
  • Jak wybrać wąż do gazu z reduktorem? Tak samo, jak we wszystkich przypadkach, wystarczy dokładnie przeczytać instrukcję i opis. Wąż do gazu z reduktorem, w warunkach domowych stosowany do podłączenia propan-butanu, ma atest bezpieczeństwa, a sam reduktor przeznaczony jest tylko i wyłącznie do podłączania butli o konkretnej wadze. W tym przypadku sama konstrukcja reduktora uniemożliwi jego nieprawidłowe wykorzystanie, ale ze względów bezpieczeństwa nie warto tego samodzielnie sprawdzać.
  • Co ile wymieniać wąż do gazu? W warunkach domowych najczęściej potrzebę wymiany węża zasygnalizuje specjalista w czasie dorocznego przeglądu instalacji. Poza tym wymieniać należy każdy uszkodzony wąż lub taki, co do którego istnieje podejrzenie, że uległ uszkodzeniu. Nie istnieją żadne – poza tymi wydanymi przez żadnych zarobku „specjalistów” - zalecenia co do okresowej wymiany węży. Gdyby tak było, producent naniósłby odpowiednie oznaczenie na opakowaniu i być może samym wężu. Nie należy natomiast bagatelizować zaleceń osób kontrolujących stan instalacji – wąż może się z różnych powodów z czasem stopniowo rozszczelnić, co początkowo nie będzie stanowiło wielkiego zagrożenia, ale w chwili wykrycia usterki wymiana jest konieczna i obowiązkowa.
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.