Wędka feeder do 200 zł – jaką wybrać?

| 0 Komentarzy
Wybieramy wędkę typu feeder. Co można kupić w przedziale cenowym do 200 złotych?

Oczywiście na wysoki komfort połowu możemy liczyć dopiero wówczas, gdy w sposób odpowiedni dobierzemy sprzęt. Kluczowym elementem będzie wędka. Co ważne, przed dokonaniem ostatecznego zakupu należy zwrócić uwagę nie tylko na ogólną jakość wykonania wędziska, ale także poszczególne parametry techniczne. Powinny być one uzależnione od naszych umiejętności, specyfiki zbiornika, odległości rzutu czy też rodzaju łowionych ryb. Wszystko to sprawia, że wyboru nie możemy dokonać bez odpowiedniego przygotowania i przeprowadzenia analizy rynku.

Wędka typu feeder

W niniejszym tekście postaramy się sprawdzić, na jakie przyrządy możemy sobie pozwolić dysponując budżetem w wysokości 200 złotych. Już teraz możemy jednak stwierdzić, że wybór jest całkiem szeroki.

Zanim jednak przejdziemy do kluczowych parametrów, warto pokrótce wyjaśnić, na czym polega wędkowanie typu feeder. Podkreślić należy przede wszystkim to, że w ramach tej metody wykorzystywany jest koszyczek zanętowy, który powinien zostać wyrzucony na określoną przez nas odległość. Omawiane wędki dobrze sprawdzają się zarówno na rzekach, jak i zbiornikach stojących – wyróżniają się przede wszystkim możliwością wędkowania na sporych odległościach.

Wędka składa się przeważnie z trzech elementów. Jednym z nich jest szczytówka, której drgania informują nas o braniu. Do tego dochodzą również wymienne końcówki, które możemy dostosować w zależności od aktualnych potrzeb. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby stworzyć cały zestaw, pozwalający zarzucać zanętę na bliskie lub dalekie odległości.

Korzystając z akcesoriów dostępnych na rynku, możemy zwiększyć możliwości wędki. Osoby polujące na duże okazy często korzystają z tak zwanych sygnalizatorów, które za pomocą światełka lub dźwięku informują o braniu. Okażą się one bardzo pomocne.

Długość wędki do feedera

Pierwszym parametrem, którym należy się zająć przy wyborze wędki typu feeder jest jej długość. W tym przypadku ogromne znaczenie ma to, na jaką odległość chcemy zarzucać zanętę, a także, czy jesteśmy doświadczonymi wędkarzami, którzy mieli już okazje obsługiwać feeder czy może dopiero zaczynamy swoją przygodę.

W większości przypadku długość omawianych wędek wynosi od 300 centymetrów do 390 centymetrów. Co warto wybrać? Modele najdłuższe są wybierane wówczas, gdy planujemy wędkować na dalekie odległości. Rzut dzięki nim jest bardzo efektywny. Warto nadmienić, że tego typu wędziska są wybierane głównie przez osoby doświadczone, które wcześniej wędkowały już na duże odległości. Wynika to oczywiście z wysokiego poziomu trudności operowania tak długą wędką. Wykonanie odpowiedniego rzutu wymaga sporej zręczności i wprawy, dlatego też sprzęty tego typu nie są polecane początkującym.

Jeśli dopiero uczymy się feedera, powinniśmy celować w wędki o długości 360 centymetrów, a nawet krótsze. Operowanie nimi jest znacznie łatwiejsze, to samo tyczy się wykonania rzutu. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że modele te wykorzystywane są przede wszystkim do wędkowania na bliższych odległościach.

Jaka wędka do feedera?

Jak można się domyślić, długość nie jest jedynym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę. Wielu wędkarzy powtarza, że najlepiej sprawdzają się modele z akcją paraboliczną. Zwłaszcza gdy łowimy szczególnie duże okazy. Akcja gwarantuje bowiem komfortowe holowanie, wszelkie ruchy wykonywane w tym czasie przez rybę są bardzo skutecznie amortyzowane.

Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze następujące parametry.

  • Ciężar wyrzutu – mówi nam o tym, jak ciężki może być koszyczek zanętowy. Producenci przeważnie podają wartość minimalną i maksymalną. Produkty mieszczące się w tym przedziale pozwalają na komfortowy wyrzut na interesującą nas odległość. Oczywiście wiele zależy od tego, czy interesuje nas wędkowanie bliskie czy dalekie.

Im lżejszy jest bowiem koszyczek, tym mniejszy może być ciężar wyrzutu. Dobrze obrazuje to następujący przykład. W przypadku wędki o maksymalnym ciężarze wyrzutu 60 g, nie powinniśmy mieć większych trudności, by wyrzucić na 50 metrów koszyczek o wadze 20 g. Jeśli jednak jego waga będzie większa, konieczna okaże się wędka o większym ciężarze wyrzutu. Właściwe rozczytanie wszystkich tych parametrów bywa trudne, dlatego warto zaznajomić się również z rozmaitymi recenzjami i opiniami klientów na temat interesującej nas wędki.

  • Wpływ na komfort obsługi feedera ma również jego waga. Modele kierowane do początkujących są przeważnie lżejsze, dzięki czemu operowanie nimi jest łatwiejsze i mniej męczące. Modele o sporej długości są zazwyczaj cięższe. W przypadku przedziału cenowego do 200 złotych, liczyć możemy na wybór wędek o wadze od 180 g do około 500 g.
  • Części. Skoro już o budowie wędziska mowa, warto wspomnieć o kolejnym podziale dostępnego na rynku sprzętu. Dotyczy on model segmentowych oraz teleskopowych. Pierwsze z wymienionych mogą składać się z 3 lub więcej części. Ich długość po złożeniu nie pozwala na komfortowy transport bez odpowiedniego transportu, jednak gwarantują one spora wytrzymałość i bardzo dobrze parametry techniczne, które są kluczowe zwłaszcza podczas łowienia sporych ryb.

Wędki teleskopowe są natomiast cenione ze względu na swoją sporą mobilność. Możemy je bowiem szybko i łatwo złożyć – są one wtedy znacznie krótsze od modeli segmentowych, toteż nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby nieść je w ręku czy też wsadzić do torby podróżnej. Co jednak istotne, tego typu wędziska są znacznie mniej odporne na uszkodzenia. Zapewniają również gorsze parametry techniczne.

  • Jak to zwykle w przypadku wędek bywa, spore wpływ na wybór ma także renoma producenta odpowiedzialnego za przygotowanie sprzętu. W przedziale cenowym do 200 złotych polecane są między innymi modele Mikado, Daiwa, Matrix, Browning oraz Jaxon.

Nie bez znaczenia są także materiały wykorzystane w procesie produkcyjnym. Warto więc szukać informacji na ich temat, to samo tyczy się wszelkich wzmocnień konstrukcji. O wytrzymałości mechanicznej i ogólnej jakości wykonania interesującego nas modelu wędki możemy dowiedzieć się także z opinii klientów, którzy mieli już okazję z niego skorzystać.

Udostępnij
0,5
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.