Wędka karpiowa do 150 zł – jaką wybrać?

| 0 Komentarzy
Podpowiadamy, jak dokonać wyboru odpowiedniej wędki karpiowej za maksymalnie 150 złotych.

Problemem wielu wędkarzy, zwłaszcza początkujących, jest dobór sprzętu. A mówiąc dokładniej, dobranie go do posiadanego budżetu. Wiele osób uważa, że wędzisko musi być drogie, w przeciwnym wypadku okaże się po prostu niewystarczające, niegwarantujące jakości, która zapewniłaby nam odpowiedni komfort połowu.

Dotyczy to także wędek karpiowych. Jak się jednak okazuje, modele w przystępnych cenach wcale nie muszą okazać się wyborami nietrafionymi. Wręcz przeciwnie, co postaramy się udowodnić w niniejszym tekście. Nasz budżet wynosi 150 złotych – czy za taką kwotę będziemy w stanie znaleźć odpowiednią wędkę? Okazuje się, że tak.

Najpopularniejsze wędki

Wędka karpiowa – charakterystyka

Zanim przejdziemy do omawiania konkretnych parametrów technicznych, warto wyjaśnić, z czym w ogóle mamy do czynienia. Pozwoli nam to zadecydować, na jakiej dokładnie wędce nam zależy. Wędzisko karpiowe w sposób znaczący różni się od tego, z czym mamy do czynienia w przypadku modeli standardowych. Specyficzna budowa wędki ma umożliwić łowienie bardzo dużych i ciężkich okazów, które generują spore obciążenie na wędce.

Wszystko to sprawia, że modele karpiowe wyróżniają się znacznie wzmocnioną budową, są również stosunkowo długie. Wszystko to ma zagwarantować odpowiednią wytrzymałość podczas intensywnej eksploatacji. Podczas wyboru wędki karpiowej, musimy wziąć pod uwagę także specyfikę łowiska. Jeśli mamy do czynienia z dużym zbiornikiem, na dnie którego znajduje się sporo „zaczepów” (korzenie, kamienie etc.), konieczny jest dobór kija dodatkowo wzmacnianego, o zwiększonej masie, tak aby można go było wykorzystać w tych trudnych warunkach. O zmniejszeniu wagi wędki możemy pomyśleć wówczas, gdy łowimy z brzegu, w mniejszym zbiorniku pozbawionym zaczepów.

Jaka wędka karpiowa na początek? Określenie długości

Dysponując budżetem w wysokości 150 złotych, musimy oczywiście iść na pewne kompromisy. Oczywiście nie oznacza to, że należy decydować się na byle co. Jak już wspominaliśmy, najważniejszy okaże się dobór kija do konkretnych warunków.

Tyczy się to przede wszystkim długości. W przypadku wędek karpiowych, do wyboru mamy zazwyczaj dwa parametry – 360 cm oraz 390 cm. Wędki dłuższe przeważnie kupowane są wówczas, gdy szukamy przyrządu do łowienia z rzutu. Zagwarantuje nam to dłuższe rzuty oraz większą kontrolę nad rybą, którą złapaliśmy daleko od brzegu. Nie jest to jednak jedyna zasada.

Jak się bowiem okazuje, wiele zależy również od naszego stopnia zaawansowania. Jak podkreślają eksperci, początkujący wędkarze powinni decydować się na modele krótsze, a więc o długości 360 cm. Co więcej, na rynku znajdziemy również wędki 300 cm oraz 330 cm, są one jednak rzadko spotykane. Krótsze wędzisko ma nam zagwarantować łatwiejszą naukę jego obsługi, a także sprawniejsze holowanie ryby. Modele najdłuższe w wielu przypadkach okazują się zbyt trudne dla początkujących, zwłaszcza podczas połowu z bliższych odległości.

Jaka wędka karpiowa do 150 zł? Najważniejsze parametry

Jak łatwo można się domyślić, długość nie jest jedynym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę. W przypadku produktów z tego przedziału cenowego, istotny jest każdy, nawet najmniejszy element.

  • Krzywa ugięcia. Zaczynamy od parametru, który wpływa na możliwości wędki. Mówi nam bowiem o tym, z jakim maksymalnym obciążeniem możemy mieć do czynienia. W przyjętym budżecie cenowym oferowane są wędki o maksymalnej krzywej ugięcia wynoszącej 3.25-3.5 Ibs, choć trzeba podkreślić, że znacznie częściej są spotykane modele o krzywej 3 Ibs. Są to wędziska, które poradzą sobie nawet w trudnych warunkach. Jeśli chcemy zakupić produkt o niższej krzywej, musimy mieć na uwadze to, że sprawdzi się on wyłącznie w na łowiskach bez zaczepów.
  • Ciężar wyrzutu. Kolejny istotny parametr, który jednak jest zależny od krzywej ugięcia. W przypadku krzywej na poziomie 3 Ibs, najczęściej znajdziemy wędki z ciężarem wyrzutu na poziomie 60-100 g.
  • Ilość części. Na rynku, zwłaszcza w tej kategorii cenowej, sporą popularnością cieszy się wędka teleskopowa. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na łatwy transport. Mogą zostać łatwo złożone i wsadzone do bagażnika lub najprostszego pokrowca. Należy jednak podkreślić, że takie wędki wyróżniają się zazwyczaj nieco słabszymi parametrami niż modele standardowe. Jeśli więc zależy nam na najwyższej skuteczności łowienia, należy decydować się na wędziska trzyczęściowe, sześcioczęściowe, a nawet siedmio- czy ośmioczęściowe.
  • Jest ona oczywiście zależna od długości wędki i ciężaru wyrzutu. Początkującym wędkarzom polecane są zazwyczaj modele lżejsze, o wadze około 300 g. Wędki dodatkowo wzmacniane mogą być ponad dwa razy cięższe.
  • Ilość przelotek. W większości przypadków mamy do czynienia z wędkami z sześcioma przelotkami, jednak w ofertach niektórych producentów znajdują się również modele z siedmioma przelotkami.

Wędka karpiowa do 150 złotych – jaka firma?

Skoro wiemy już, na jakie elementy koniecznie musimy zwrócić uwagę podczas wyboru wędki karpiowej, możemy przejść do wskazania na produkty konkretnych firm. W omawianym przedziale cenowym znajdziemy wiele wędek Mikado. Mowa tu zarówno o modelach o długości 390 cm, na przykład Mikado Rival Tele Carp, jak i produktach krótszych (Mikado Milestone Tele). W ofercie tego producenta przeważnie oferowane są wędki o krzywej ugięcia wynoszącej 3 Ibs.

Przeglądając ofertę rynkową, warto zwrócić uwagę również na wyroby firmy Jaxon, która proponuje modele o krzywej na poziomie 3 Ibs oraz 3,5 Ibs, a także wędki Prologic, Daiwa oraz Shimano. W każdym przypadku znajdziemy wędziska o bardzo przyzwoitej jakości wykonania. Nie musimy martwić się, że wędka okaże się niewystarczająca na warunki, z jakimi mamy do czynienia podczas połowu karpia. Oczywiście zawsze najważniejsze powinno być dla nas odpowiednie dobranie produktu do warunków połowu, a także indywidualnych preferencji. Wszystko to pozwoli dokonać właściwego wyboru.

0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.