Węgiel i brykiet do grilla - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Wybór odpowiedniego opału do grilla wpływa nie tylko na szybkość i jakość jego rozpalenia, ale również na smak naszych potraw.

Niektóre materiały mogą bowiem zawierać dużą ilość składników chemicznych. Najczęściej stajemy przed dylematem dotyczącym wyboru węgla bądź brykietu – czym się charakteryzują i który opał okaże się dla nasz lepszy?

Naszą analizę rozpoczniemy do węgla. Do rozpalenia grilla wykorzystywany jest tak zwany węgiel drzewny, który wytwarzany jest w ramach procesu pirolizy, polegającego na paleniu tworzywa bez udziału tlenu. W efekcie otrzymujemy po prostu wypalone drewno, które wyglądem przypomina zwęglone kawałki pnia drzewa.

Omawiany materiał charakteryzuje się przede wszystkim stosunkowo małą kalorycznością, co zaś przekłada się na to, iż podczas grillowania będziemy zmuszeni wykorzystać sporą jego ilość, by rozpalić palenisko. W pewien sposób rekompensuje to niska cena węgla drzewnego. Rozpala się on bardzo szybko (około 10 minut), jednak całość wypala się już po kolejnych 20-30 minutach.

Podkreślić należy jednak fakt, iż węgiel drzewny pali się niemal bezdymnie. Nie zawiera on również dużej ilości substancji smolistych, dzięki czemu generuje małą ilość zanieczyszczeń.

Jaki węgiel do grilla?

Jakość omawianego opału uzależniona jest od kilku zasadniczych kwestii.

RODZAJ DREWNA. Jeżeli chcemy dysponować węglem rozpalającym się szybko i generującym wysoką temperaturę, powinniśmy decydować się na produkty wytworzone z drewna twardego. Wiele najtańszych materiałów przygotowywanych zostaje na bazie tak zwanych odpadów opałowych, które charakteryzują się przede wszystkim błyskawicznym procesem wypalania – w efekcie jedna „dawka” takiego węgla drzewnego wystarczy nam na zaledwie kilkanaście minut palenia.

Zalecany jest przede wszystkim opał produkowany z drzew liściastych. Dlaczego? Zawierają one bowiem małą ilość wilgoci, dzięki czemu czystego węgla jest więcej. Nieco gorszą jakością będzie wyróżniał się opał z drzewa iglastego.

Na rynku znaleźć można również węgiel drzewny do grilla kokosowy, wytwarzany z łupin orzecha kokosowego. Określany jest on mianem ekologicznego, ponieważ nie zawiera żadnych substancji chemicznych oraz żywic, dlatego jest zdrowszy od produktów standardowych. Co więcej, węgiel kokosowy pali się dłużej (nawet kilka godzin), generuje wyższą temperaturę i nie produkuje duszącego dymu i zapachu. Jego wadą jest jednak wysoka cena, często kilkukrotnie wyższa o tradycyjnego węgla drzewnego.

SPOSÓB PRODUKCJI. Pod tym względem wyróżnić możemy dwa rodzaju produktu:

  • węgiel generowany – wytwarzany jest w temperaturze około 450 stopniu Celsjusza,
  • węgiel żarzony – podczas jego produkcji temperatura osiągnąć może wartość nawet 700 stopni Celsjusza.

Wspomniana temperatura pełni bardzo ważną rolę. Im jest ona bowiem wyższa, tym czystszy węgiel uzyskujemy. Ma ona przełożenie również na ilość popiołu, jaka pozostaje wypaleniu się opału. W przypadku węgla generowanego, produkowanych jest ponad dwa razy więcej popiołu i substancji lotnych. Oznacza to, że odmiana żarzona okaże się lepsza jakościowo. Do jej przygotowania potrzebne jest wykorzystanie zaawansowanego pieca retortowego, dlatego ostateczna cena węgla żarzonego może być wyższa.

NORMY. Warto zwrócić uwagę, czy kupowany przez nas węgiel drzewny spełnia zasady normy DIN EN 1860-2, która dotyczy kwestii jakościowych związanych z paliwami stałymi i podpałkami do grilla.

WIELKOŚĆ BRYŁEK. Jeżeli bryłki węgla drzewnego będą małe bądź w postaci miału, wypali się on niezwykle szybko, generując przy tym niską temperaturę. Warto więc kupować opakowania z jak największymi bryłkami.

WAGA. Węgiel drzewny najczęściej sprzedawany jest w opakowaniach po 2,5, 5 i 10 kilogramów.

Polecany węgiel i brykiet do grilla

Węgiel do grilla – producent

Jak to zostało powiedziane, jakość węgla drzewnego ma ogromne znaczenie – nie tylko dla komfortu spalania, ale również przyrządzanych potraw. Warto więc kupować produkty sprawdzonych i cenionych producentów. Bez wątpienia godne polecenia są wyroby takich firm jak: Beyster International, Mirand-Plus oraz Ozen.

Węgiel do grilla – cena

Omawiany opał nie jest zbyt drogi. Za wspomniane opakowanie 2,5 kilogramowe najmniej zapłacimy około 10 złotych. Chcąc zyskać gwarancję jakości, będziemy musieli wydać więcej, zazwyczaj około 20 złotych za kilogram.

Za węgiel do grilla 10 kg trzeba zapłacić natomiast ponad 100 złotych. Zdecydowanie najdroższy jest węgiel kokosowy, którego cena często oscyluje wokół granicy 40 złotych za kilogram.

Brykiet drzewny do grilla

Konkurentem węgla jest brykiet drzewny, który jest produkowany z kilku składników. Wśród nich znajduje się właśnie węgiel drzewny, ale również torf, miał, trociny, słoma i inne odpady drewniane oraz substancje palne. Zostają one w specjalny sposób sprasowane pod ciśnieniem. Do tego dodać należy również proces przygotowywania spoiwa brykietu. Wytworzone zostaje ono zazwyczaj przy użyciu skrobi ziemniaczanej, żywicy lub kleju.

Proces produkcyjny sprawia, że brykiet jest bardziej zwarty od węgla, nie rozpada się, dzięki czemu lepiej się go rozpala. Charakteryzuje się również zdecydowane wyższą kalorycznością, co przekłada na się na to, iż generuje on wyższą temperaturę. Brykiet wypala się również dłużej od węgla drzewnego (nawet kilka godzin). Jest on jednak droższy, a także może posiadać szkodliwe substancje, które osiądą na naszych potrawach. Wszystko to sprawia, że należy zwrócić uwagę na:

ZAWARTOŚĆ CHEMIKALIÓW. Jak już zostało wspomniane, tanie i słabej jakości brykiety posiadają spora ilość składników chemicznych, które mogą źle wpłynąć na smak i bezpieczeństwo potraw. Dlatego też podczas zakupu opakowania brykietu, zwróćmy uwagę na to, czy został on w 100% przygotowany ze składników naturalnych. Sprawdzić należy również, czy użyte spoiwo brykietu zawiera naturalne substancje pochodzenia roślinnego.

NORMY I STANDARDY. Gwarantem bezpieczeństwa i jakością są również zapisy wspomnianej normy DIN EN 1860-2. Wiele produktów zawiera też na opakowaniu informację na temat spełnienie przez nie standardów FSC, związanych z odpowiedzialną gospodarką leśną.

WAGA. Podobnie jak węgiel, także brykiet sprzedawany jest w opakowaniach 2,5, 5 i 10 kilogramowych.

Brykiet do grilla – producent i cena

Polecane firmy przygotowujące brykiet są identyczne, jak w przypadku węgla. Warto zainteresować się zwłaszcza brykietem Mirand-Plus, Ozen oraz Beyster International.

Jeżeli chodzi o cenę, najmniej zapłacimy około 12 złotych za opakowanie 2,5 kilogramowe. Najpewniej będzie to jednak brykiet, w produkcji którego użyty został klej syntetyczny, dlatego warto wydać kilkadziesiąt złotych, by mieć pewność co do jego jakości. Za brykiet do grilla 10 kg zapłacimy natomiast od 150 do około 200 złotych.

Brykiet czy węgiel drzewny do grilla?

Skoro już oba rodzaje opałów zostały przez nas omówione, warto odpowiedzieć na pytanie, który z nich okaże się lepszy. Jest to oczywiście uzależnione od naszych potrzeb i wymagań.

W przypadku węgla drzewnego, otrzymujemy produkt, którego największą zaletą jest błyskawiczne rozpalanie. Często wystarczy 10 minut, aby została osiągnięta temperatura potrzebna do przyrządzenia potraw. Zniknie ona jednak równie szybko, jak została wygenerowana, dlatego konieczne jest dokładanie kolejnych porcji węgla, by ciepło zostało utrzymane. Zakup węgla drzewnego ma sens wyłącznie wtedy, gdy zdecydujemy się na produkty przygotowane z drzew liściastych (bądź z kokosu), których bryłki będą odpowiednich rozmiarów. Miał węglowy w wielu przypadkach okaże się bowiem bezużyteczny.

Brykiet z kolei charakteryzuje się dużo większą skutecznością. Jest on co prawda droższy, jednak gwarantuje utrzymanie wyższej temperatury nawet przez kilka godzin. Dzięki temu nie będziemy musieli co chwila dokładać do grilla, by nasze potrawy zostały odpowiednio przygotowane. Bardzo ważne jest jednak to, aby decydować się na brykiet w pełni naturalny. Na rynku znaleźć można bowiem sporo produktów, do produkcji których wykorzystane zostały substancje chemiczne (np. syntetyczny klej podczas przygotowywania spoiwa). Wyłącznie naturalny brykiet zagwarantuje nam najwyższą jakość i bezpieczeństwo.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.