Wejście na Gubałówkę – czy warto? Jak się przygotować?

| 0 Komentarzy
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Zakopanem jest Gubałówka.

Rozpościerają się z niej niesamowite widoki. Jakimi szlakami wejście na Gubałówkę jest możliwe? Jak się do niego przygotować?

Jaka wysokość Gubałówki?

Gubałówka to jeden z najchętniej odwiedzanych przez turystów szczytów, które górują nad Zakopanem. Będąc w mieście, nie sposób go pominąć. Choć Gubałówka nie należy do najwyższych gór – wznosi się na wysokość „zaledwie” 1 126 m n.p.m – roztacza się z niej piękny widok. Zobaczyć można m. in. panoramę Tatr Polskich oraz część Tatr Słowackich i pasma Babiogórskiego. Nic więc dziwnego, że wejście na Gubałówkę cieszy się tak dużą popularnością.

Polecane plecaki turystyczne

Stosunkowo nieduża wysokość szczytu sprawia, że na zdobycie Gubałówki decydują się osoby starsze, rodziny z dziećmi oraz początkujący miłośnicy górskich wędrówek, którzy wypracowują kondycję. Wszystkich góra przyjmuje z otwartymi ramionami.

Gubałówka stanowi również świetną bazę wypadową na wyprawy po Podhalu. Można z niej dotrzeć m.in. do:

  • Witowa – podążając szlakiem czarnym przez malowniczą Dolinę Czarnego Dunajca,
  • Chochołowa – wsi, która jest jedną z najlepiej zachowanych pod względem góralskiego stylu miejscowości w Polsce. Prowadzi do niej szlak czerwony,
  • Poronina – wybierając szlak, który prowadzi przez Ząb – najwyżej położoną miejscowość w Polsce,
  • Butrowego Wierchu – podziwiając panoramę Tatr. Spacer trwa zaledwie 30 minut, a widoki są niezapomniane.

Gubałówka – szlak

Jednym ze sposobów dotarcia na szczyt jest po prostu wejście na Gubałówkę, drogą prowadzącą z Krupówek. Szlak jest bardzo dobrze oznakowany, a trasa prosta. Nie sposób więc się zgubić. Ze względu na stosunkowo niewielką wysokość góry turysta powinien dotrzeć na miejsce po około godzinie marszu.

Z Zakopanego można dotrzeć na Gubałówkę także innymi szlakami:

  • czarnym – biegnącym wzdłuż torów kolejki na szczyt,
  • niebieskim – wiodącym na Michny, a dalej drogą, kierując się żółtymi i czerwonymi oznaczeniami,
  • niebieskim – z Polany Szymoszkowej przez Butrowy Wierch,

Po wejściu na Gubałówkę oczom turysty ukażą się przepiękne widoki. Nie jest to jednak jedyna atrakcja dostępna na szczycie. Skorzystać można z bogatej oferty restauracji i karczm, kupić pamiątki w licznych kramach, przejechać się kolejką grawitacyjną, odwiedzić park linowy czy też odpocząć na… sztucznej plaży. Zimą zaś zaczyna funkcjonować snowpark. Przejazd skuterami śnieżnymi? Zjazdy snowbordowe i saneczkowe? A może wycieczka na rakietach śnieżnych? Każdy znajdzie zajęcie, które zagwarantuje mu nie lada frajdę.

Kolejka na Gubałówkę

Osoby, która chcą oszczędzić swe siły, na szczyt może zabrać kolej linowa. Funkcjonuje ona przeszło 80 lat, bo od 1938 roku. Ma długość 1 338 metrów i sięga od Krupówek aż po szczyt. Jednorazowo mieści nawet 120 osób, a sam wjazd na Gubałówkę nie powinien zająć więcej czasu niż 5 minut. Szybko, bezpiecznie i bez wysiłku.

Pogoda Gubałówka

Pogoda na Gubałówce, podobnie zresztą jak i na innych wierzchołkach tatrzańskich gór, bywa kapryśna. Przygotować należy się na nagłe załamania aury, jak i wypogodzenia. Uczucie chłody często potęgują porywiste wiatry. Zimą spodziewać należy się śnieżyć, a latem burz z wyładowaniami atmosferycznymi. Turystę zaskoczyć może również nagła mgła.

Jak się przygotować?

Żeby wejść na Gubałówkę, nie trzeba większego przygotowania fizycznego. Można również skorzystać z kolejki linowej, co redukuje wysiłek do minimum. Nie oznacza to jednak, że wybierając się na szczyt, turysta może całkowicie zrezygnować z przygotowań. O czym należy pamiętać?

Odpowiednie obuwie

To, na jaki rodzaj obuwia zdecyduje się turysta, jest kwestią indywidualną. W góry odpowiednie będą bowiem zarówno buty trekkingowe, jak i podejściowe. Te pierwsze mają wysoką cholewkę, która kończy się nad kostką, dzięki czemu dobrze ją stabilizują, przeciwdziałając jednocześnie otarciom naskórka o skały czy też zachlapaniu butów. W przypadku obuwia podejściowego cholewka kończy się tuż pod kostką, odsłaniając ją. Gwarantuje to większą swobodę ruchów i sprawia, że buty są po prostu lżejsze.

Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie zdecyduje się turysta, jedno jest pewne. Obuwie musi być wygodne. W przeciwnym razie nawet krótka wycieczka okaże się mordęgą. Żeby zapewnić sobie komfort użytkowania, należy zadbać przede wszystkim o właściwy rozmiar obuwia. Należy je również „rozchodzić”, wybierając się przed wyjazdem w góry na kilkanaście spacerów.

Właściwy strój

Ubiór powinien być dostosowany przede wszystkim do pory roku. Co innego należy bowiem założyć zimą, a co innego latem. Jedno jest pewne warto ubierać się na cebulkę. Jak bowiem zostało wspomniane, pogoda w górach bywa kapryśna i chociaż z Gubałówki można się w miarę szybko dostać do wynajmowanego lokum, nie warto ryzykować. Lepiej wziąć ze sobą kilka „warstw” stroju i w miarę polepszania się pogody zdejmować niepotrzebne elementy garderoby.

Co istotne, udając się w góry, zawsze warto mieć pod ręką płaszcz przeciwdeszczowy. Dobrze sprawdza się również wodoodporna kurtka softshellowa, kapok lub peleryna przeciwdeszczowa. Opady w górach potrafią być naprawdę ulewne, dlatego należy zadbać o to, by wybrany strój zabezpieczający przed deszczem był wysokiej jakości.

Zimą nakrycie głowy wydaje się oczywistością i latem – też powinno. Zabezpieczy ono bowiem głowę przed szkodliwym wpływem ostrych promieni słońca. Na rynku dostępnych jest wiele różnych możliwości, w tym stylowe kapelusze, modne chusty czy też wygodne czapki sportowe.

Niezbędne akcesoria

Jak głosi porzekadło, w górach zima trwa przez 10 miesięcy. Nawet w maju i czerwcu miejscami może zalegać śnieg. Warto więc zabrać ze sobą nie tylko odpowiednie obuwie oraz odzież, ale i raki oraz kijki, które usprawnią dotarcie na szczyt, gdy pokryje go śnieg. W plecaku miłośnika wędrowania po górach nie może zabraknąć również latarki oraz kompasu.

Na wszelki wypadek warto wziąć ze sobą także plastry na otarcia, bandaż elastyczny oraz środek odkażający, zaś latem dodatkowo spray przeciw komarom.

Wejście na Gubałówkę nie wymaga dużych przygotowań kondycyjnych. To szczyt, który może zdobyć każdy, by delektować się pięknem gór. Nie obejdzie się jednak bez odpowiednich butów i stroju dopasowanego do tatrzańskich warunków pogodowych. Niezbędne okazać się mogą również akcesoria, takie jak raki i kije.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.