Wentylator do komputera - jak wybrać? Jaki kupić?

| 0 Komentarzy
Zapewnienie optymalnej temperatury pracy podzespołów komputera jest zadaniem trudnym.

Duże obciążenie może zmniejszać żywotność podzespołów, obniżać komfort pracy przez generowanie większego hałasu, a nawet prowadzić do fizycznego uszkodzenia sprzętu. Zapobiec temu może zamontowanie odpowiedniego systemu chłodzenia. Obecnie praktycznie każdy system chłodzenia komputerów stacjonarnych składa się z podzespołów pasywnych, czyli radiatorów, i aktywnych, czyli wentylatorów, których wybór nie jest tak prosty, jak się wydaje.

Polecane wentylatory komputerowe

Jaka wielkość wentylatora do komputera?

Przy wymianie wentylatora zadanie jest stosunkowo proste, ponieważ nowy wentylator powinien mieć taką samą średnicę, jak poprzednio stosowany. W przypadku zakupu wentylatora do „składaka” sprawa się nieco komplikuje, ponieważ wymiar wentylatora należy dobrać samodzielnie. Pomóc w tym może kilka poniższych wskazówek:

  • rozmiar wentylatora powinien odpowiadać wymiarom radiatora, na którym będzie on zamocowany (na radiatorze o wymiarach 80 × 80 mm należy zainstalować wentylator 80 mm itd.);
  • większość podzespołów wymagających chłodzenia aktywnego w specyfikacji zawiera informacje o pasującej wielkości wentylatora;
  • jeśli możliwy jest montaż wentylatorów o różnej wielkości, zwykle najlepiej wybrać największy, ponieważ pozwoli to zebrać ciepło z maksymalnej powierzchni.

Na procesorach najczęściej mocowane są wentylatory o średnicy 80 mm lub 120 mm, rzadziej 140 mm. Te ostatnie, razem z wentylatorami 200 mm i większymi są przeznaczone przede wszystkim do wydajnego chłodzenia całej objętości zestawu, a więc do instalacji w obudowie. Wentylator do obudowy musi odprowadzać powietrze wydajnie, a przy tym zapewniać wysoką kulturę pracy. W przypadku wentylatorów na CPU ważniejsza od poziomu hałasu jest wydajność.

Głośność wentylatora komputerowego

W warunkach podstawowego obciążenia większość dostępnych na rynku wentylatorów wykazuje się dobrą kultura pracy – nie generują one większego hałasu. Sytuacja jednak zmienia się, kiedy wzrasta obciążenie sprzętu. Wówczas wentylator pracuje na wyższych obrotach, co przekłada się na wyraźniejszy szum. Głośność wyrażona w dB jest podana w specyfikacji każdego wentylatora – należy zawsze szukać wentylatorów najcichszych, przy czym warto pamiętać, że w przedziale budżetowym będzie ich stosunkowo niewiele.

Obroty i łożyska w wentylatorze komputerowym

Teoretycznie im wyższe obroty, tym wyższa skuteczność chłodzenia. Niestety oznacza to również większy poziom hałasu. Wentylatory dostępne na rynku mają prędkości obrotowe od 400 do ponad 2500 obrotów na minutę. W wielu przypadkach urządzenia są wyposażone w możliwość regulacji obrotów, dzięki czemu hałas pojawia się tylko przy znacznym obciążeniu. Wpływ na poziom hałasu ma również typ zamocowanych łożysk:

  • łożyska kulkowe: cechują się dużą wytrzymałością i sporą żywotnością. Dostępne na rynku podwójne kulkowe są cichsze od podstawowego wariantu i jeszcze trwalsze. Mogą być stosowane zarówno w wentylatorach horyzontalnych, jak i wertykalnych;
  • łożyska ślizgowe: cichsze od kulkowych, ale ich żywotność jest mniej więcej o 30% niższa. Zwykle są tańsze od łożysk kulkowych, ale są też mniej odporne na temperaturę;
  • łożyska hydrauliczne: bardzo zróżnicowany wewnętrznie typ łożysk. W klasie budżetowej praktycznie nie ma ciekawych propozycji, droższe są dość trwałe i stosunkowo ciche.

Montaż wentylatora komputerowego

Większość wentylatorów można zamontować tylko w jednej orientacji, co ma na celu uniknięcie błędów w kierunku przepływu powietrza. Jeśli dany model można przymocować w sposób dowolny, należy wcześniej upewnić się, że kierunek przepływu powietrza będzie właściwy.

Montaż wentylatora ogranicza się do wkręcenia kilku (zwykle 4) wkrętów oraz podłączenia okablowania zgodnie z następującym schematem: przewód czarny – masa, czerwony – napięcie (5V, 12 V), żółty – tachometr, niebieski – PWM. Na rynku dostępne są wentylatory o wtyczkach 2-, 3- lub 4-pinowych, przy czym 2 piny są charakterystyczne dla najprostszych wentylatorów, a 4 dla wentylatorów z PWM, czyli bardzo wydajną i precyzyjną modulacją prędkości obrotowej.

Ciśnienie i spiętrzenie wentylatora komputerowego

Bardzo specyficznymi cechami wentylatorów, które nabierają znaczenia przy chłodzeniu wodnym, są ciśnienie i spiętrzenie. Tutaj pojawiają się pojęcia SP i AF, czyli wentylatora generującego ciśnienie statyczne lub optymalizującego przepływ powietrza (z ciśnieniem dynamicznym). Zasada doboru jest w większości przypadków prosta: wentylator SP dobrze sprawdza się na CPU, a wentylator AF do obudowy, ponieważ w tej konfiguracji uzyskuje się optymalne chłodzenie i ruch powietrza pozwalający na wydajne odprowadzenie powietrza z całej objętości zestawu.

Push/pull w wentylatorze komputerowym

Konfiguracja push i pull to zagadnienia nabierające znaczenia przy bardzo zaawansowanych technicznie zestawach generujących bardzo duże ilości ciepła i wymagające dodatkowego chłodzenia. Zwykle rozważa się to w kontekście chłodnic chłodzenia wodnego, a pomija przy chłodzeniu powietrzem, jako że w tym przypadku wydajność wzrasta niewiele.

Rzecz cała sprowadza się do określenia kierunku przepływu powietrza: wentylator tłoczący je w stronę radiatora (lub obudowy) znajduje się w konfiguracji push („pcha” powietrze), a drugi w konfiguracji pull (ponieważ je „wyciąga”).

Walory estetyczne wentylatorów komputerowych

O ile kwestia wydajności technicznej jest naprawdę złożona, to estetyka zwykle jest pomijana. Nie można jednak lekceważyć użytkowników, dla których wygląd zestawu jest równie ważny, co jego kultura pracy. Wentylatory RGB pozwalają zwiększyć efekt wizualny, jednocześnie niemal nie wpływając na pobór energii (energochłonność oświetlenia w porównaniu z mocą wentylatora jest znikoma). W obudowach z oknem wentylator z podświetleniem może stanowić dodatkowy atut, jednak estetyka nie powinna stać się ważniejsza od wydajności chłodzenia.

2,5
11 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.