Wiertło do drewna - jak wybrać? Jakie będzie najlepsze?
Spis treści:
Inne będziemy potrzebować do wiercenia w drewnie, a inne np. do metalu. Jak więc wybrać najlepsze wiertło do drewna?
Rodzaj uchwytu
Szukając dobrego wiertła do drewna, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na uchwyt występujący w naszym elektronarzędziu. Jest to bardzo istotna sprawa, ponieważ uchwyty różnią się od siebie i kupując wiertło, może okazać się, iż nie będzie pasowało ono do naszego urządzenia. W młotowiertarkach możemy mieć uchwyt SDS-Plus lub SDS-Max. W wiertarkach stosowane są z reguły uchwyty szybko mocujące, do których pasują wiertła sześciokątne, walcowe lub cylindryczne, a w wkrętarkach wtykowy.
Rozmiar
Następnymi istotnymi parametrami są średnica i długość wiertła. Średnia z reguły oscyluje w granicach od 3 do 32mm, w związku z czym bez problemu znajdziemy popularne rozmiary 10, 18, 25 ale również większe przekraczające 40mm. Nie mniej ważna jest długość, która decyduje, jak głęboki otwór możemy nim wykonać. Należy tutaj pamiętać, że wybierając wiertło z podaną długością całkowitą np. 100mm jego część robocza będzie miała około 60mm.
Materiał
W zależności czy zdecydujemy się na wiertło piórkowe czy na widiowe, mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej do produkcji wierteł wykorzystuje się stal chromowo-wanadową (CrV).
Kształt
W jaki sposób rozpoznać, że wiertło które wybraliśmy, będzie pasowało do tworzenia otworów w drewnie? Wiertło spiralne, jak sama nazwa wskazuje, ma spiralny wierzchołek. Pozwala on na precyzyjne ustawienie wiertła w miejscu, w którym chcemy wykonać otwór. Natomiast wiertła z wierzchołkiem gwintowanym to tak zwane świdry i służą do robienia głębszych otworów. Aby ułatwić nam pracę producenci bardzo często stosują specjalne rowki wiórowe, które umożliwiają szybkie wydobywanie opiłek z wierconego materiału.
Ostrzenie
Wiertło do drewna można naostrzyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich przeznaczony jest dla osób ceniących sobie wygodę i jest nim kupno specjalistycznego urządzenia do ostrzenia. Drugi sposób to samodzielna próba odzwierciedlenia kształtu. Dobre naostrzenie wiertła bez specjalistycznego sprzętu wymaga jednak praktyki, ponieważ musimy pamiętać o odpowiednich kątach ostrzenia.
Podsumowanie
Dobór najlepszego wiertła do powinniśmy uzależnić od tego, do jak twardego materiału będziemy go potrzebowali. Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele rodzai wierteł, które mają różną twardość. W innym wypadku sprawdzi się klasyczne wiertło widiowe, a do czego innego użyjemy wiertła łopatkowego.
Znajdziesz w Morele
Wiertarki - Młotowiertarki - Wkrętarki - Wiertarko-wkrętarki - Wiertarki pneumatyczne
Komentarze (0)