Wkładki do zamków - jak wybrać? Jakie najlepsze?

| 0 Komentarzy
Często wybór jest bardzo mocno ograniczony kwestiami technicznymi związanymi z montażem lub działaniem zamka.

Wkładki bębenkowe

Wkładki bębenkowe to najprostszy i najczęściej wykorzystywany wariant. Otwarcia zamka następuje przez odblokowanie bębenka i jego obrót. Nie jest to w większości przypadków szczególnie wyrafinowana konstrukcja, ale bardzo skuteczna, praktycznie bezawaryjna i odporna na niewłaściwe użytkowanie.

  • Wkładka dwustronna: jest to klasyczna wkładka, która z obu stron posiada otwór na klucz i może być obsługiwana obustronnie. Tego rodzaju wkładki były i nadal są używane, ponieważ są tanie i estetyczne.
  • Wkładka z gałką: to rozwinięcie pomysłu wkładki dwustronnej, z tym że zamiast otworu na klucz po wewnętrznej stronie zainstalowana jest na stałe gałka, która zastępuje włożony w zamek klucz. Jest to rozwiązanie wygodniejsze ze względu na możliwość szybkiego zamknięcia drzwi oraz możliwość skorzystania z zamka (od środka) również w przypadku zagubienia klucza.
  • Wkładka jednostronna: modele tego typu nie dają możliwości otwarcia drzwi po jednej stronie – wkładka nie jest tam widoczna i nie ma żadnego mechanizmu, który pozwoliłby nawet na awaryjne otwarcie drzwi. To bardzo dobre zabezpieczenie, jednak brak możliwości otwarcia drzwi z obu stron powoduje, że zastosowanie wkładek jednostronnych jest dość ograniczone.

Wkładki patentowe

Wkładki patentowe spełniają wyższe normy bezpieczeństwa niż typowe wkładki bębenkowe – są wyposażone w dodatkowe mechanizmy zabezpieczające przed nieuprawnionym otwarciem zamka oraz bardzo często są tworzone pod kątem systemy Master Key, czego nie robi się ze zwykłymi wkładkami bębenkowymi. Jednostronna wkładka patentowa znakomicie sprawdza się jako zamek garażowy, natomiast dwustronne wkładki używane są jako standardowe zabezpieczenie drzwi wejściowych do domu lub mieszkania.

Wkładki symetryczne i asymetryczne

Wkładki do zamków dzieli się na symetryczne i asymetryczne. Przyporządkowanie do jednej z klas jest proste i odbywa się na podstawie wymiarów zewnętrznych wkładki.

  • Wkładka bębenkowa symetryczna to model, który umieszczany jest centralnie w skrzydle drzwiowym i z obu stron mechanizmu zamykającego wkładka jest jednakowej długości. Taki wariant sprawdzał się dobrze w dawniej stosowanych drzwiach, w których zamek był umieszczony centralnie. Obecnie w grubszych drzwiach już tak nie jest – zamek jest przesunięty bliżej powierzchni drzwi, a więc z jednej strony wkładka zamka musi być dłuższa.
  • Wkładka bębenkowa asymetryczna wykorzystywana jest w wielu modelach nowych drzwi antywłamaniowych. Ogólnie rzecz biorąc, tam, gdzie skrzydło drzwiowe jest grubsze, często zachodzi potrzeba użycia asymetrycznej wkładki. Nierzadko stosowana jest asymetryczna wkładka jednostronna, czyli tzw. wkładka garażowa.

Wybierając kształt wkładki warto pamiętać nie tylko o sprawdzeniu symetrii, ale także powierzchni rzutu z góry – wkładka klasyczna ma charakterystyczny kształt zakończony okrągłą osłoną bębenka, natomiast stosowane są także wkładki do zamków okrągłe, np. wkładka okrągła Gerda. One także mogą być symetryczne lub nie.

Jaka wkładka do zamka drzwi najlepsza?

Wybór wkładki do zamka drzwi nie ogranicza się oczywiście do sprawdzenia konstrukcji i wymiarów. Najczęściej trzeba również sprawdzić poziom zabezpieczeń zamka, a tutaj możliwości jest wiele.

  • Wkładka asymetryczna niklowa: odporna na korozję, dość twarda, ale możliwa do przewiercenia, jeśli nie jest dodatkowo chroniona. Stosowana dość często, ale głównie ze względu na atrakcyjną cenę, a nie stopień zapewnianej ochrony.
  • Wkładka bębenkowa symetryczna mosiężna: bardzo twarda, odporna na korozję, więc może być z powodzeniem stosowana w drzwiach zewnętrznych. Jeśli nie zastosowano mechanizmów ochronnych, jest możliwa do szybkiego otwarcia bez klucza.
  • Długość wkładki także ma wpływ na bezpieczeństwo: ani wkładka klasyczna, (np. wkładka profilowa zamka głównego wk m7z albo wkładka bębenkowa profilowa wk m4), ani bardziej zaawansowane konstrukcje nie mogą wystawać więcej niż 3 mm poza szyldy ochronne, ponieważ to czyniłoby wkładkę zdecydowanie łatwiejszą do pokonania. Dlatego też skrzydła drzwiowe są produkowane w standardowych rozmiarach i tak samo jest z wkładkami: wkładka asymetryczna 26/40, symetryczna 35/35 i 40/40 to najpopularniejsze warianty.
  • Zabezpieczenie przed przewierceniem przybiera najczęściej formę dodatkowej płytki umieszczanej przy wkładce. Jest ona wykonana z bardzo twardego materiału, który po pierwsze poważnie utrudnia uszkodzenie zamka, a po drugie powoduje skrzypienie wiertła (to efekt uboczny, ale bardzo pożyteczny). Jest to powszechny sposób zabezpieczania wkładek do zamków, dający podwyższony poziom bezpieczeństwa.
  • Zabezpieczenie przed otwarciem manipulacyjnym (czyli za pomocą wytrycha lub podobnego narzędzia) może przybierać różne formy i stosowane jest tylko w niektórych wkładkach, tych o podwyższonym stopniu ochrony. Jest to skuteczny mechanizm, choć oczywiście nie stanowi bariery niemożliwej do pokonania.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.