Wkłady klejowe - jak wybrać? Jakie najlepsze?
Spis treści:
Dobór wielkości
Ich skuteczność jednak w niewielkim stopniu zależy od możliwości samego pistoletu – o wiele większe znaczenie ma dobór sztyftów klejowych i sposób nakładania ciepłej masy łączącej. Oczywiście dobry pistolet pomoże wykorzystać klej, ale mając fatalne sztyfty, nawet najlepszym pistoletem trudno będzie wykonać dobre połączenie. Pistolety klejowe są przystosowane do pracy ze sztyftami o określonej średnicy. Najpopularniejsze modele to:
- wkład klejowy 7 mm
- wkład klejowy 8 mm
- wkład klejowy 11,2 mm
- wkład klejowy 12 mm
Poza tym z rzadka spotyka się pistolety na wkłady 9, 10 i 11 milimetrów. Teoretycznie można prowizorycznie stosować w pistolecie sztyfty o mniejszej średnicy, ale niesie to ze sobą ryzyko uszkodzenia narzędzia, a także nieoptymalnego wypływu kleju: zwykle z grubością sztyftów skorelowana jest grubość sztyftów zalecana przez producentów.
Podstawową zasadą przy wyborze wkładu klejowego do pistoletu jest sprawdzenie średnicy zalecanej przez producenta.
Odpowiedni sztyft do danego materiału
Sztyfty są produkowane w kilku wariantach w zależności od tego, do klejenia jakich materiałów są najskuteczniejsze. I tutaj znów – w teorii sztyftem do drewna można kleić metal, najczęściej jednak takie połączenie nie będzie zbyt trwałe, ale na dodatek może się okazać, że klej uszkadza powierzchnię łączonych materiałów.
- Kleje uniwersalne: teoretycznie są w stanie połączyć niemal dowolne materiały, ale w praktyce w miarę możliwości zaleca się używanie sztyftów dedykowanych do danego rodzaju materiału ze względu na lepsze właściwości wiążące.
- Kleje do ceramiki: ma dość szerokie zastosowanie, bo poza ceramiką może łączyć również szkło, aplikacje koralikowe, a nawet niektóre kable i skórę, choć w tych dwóch ostatnich zastosowaniach nie radzi sobie lepiej niż klej uniwersalny.
- Kleje do drewna i kartonu: idealnie łączy materiały drewniane i drewnopochodne, w tym surowe drewno, sklejki, płyty prasowane, tekturę itp. Nie penetruje materiału zbyt głęboko, ale umożliwia dobre związanie klejonych powierzchni.
- Kleje do metalu: silny klej, który stosunkowo dobrze łączy i przy okazji uszczelnia połączenia między elementami metalowymi. Wymaga stosunkowo dużej temperatury i długo się topi, za to bardzo szybko tworzy spoinę.
Kolory wkładów
Wkłady klejowe do pistoletów mogą mieć różne kolory. Nie są one związane z właściwościami i dobór ich uwarunkowany jest jedynie względami estetycznymi. Dominujące opcje to:
- wkład klejowy przezroczysty (transparentny);
- wkład klejowy biały;
- wkład klejowy czarny.
Poza tymi opcjami dostępne są w sprzedaży także wkłady klejowe w innych kolorach, zwykle zapakowane po 6-12 sztyftów w różnych barwach w jednym opakowaniu. Stosuje się je do tworzenia spoin dekoracyjnych. Pod względem funkcjonalnym kolorowe wkłady nie różnią się od wersji białej lub przezroczystej, jednak ze względu na mniejsze zainteresowanie niewielu producentów produkuje kolorowe kleje termotopliwe inne niż uniwersalne.
Temperatura topnienia
O ile nie określa tego inaczej specyfika danej spoiny, warto kupować kleje o niższej temperaturze topnienia. Nie są one dostępne w ofercie każdego producenta, jednak ich zasadniczą zaletą jest szybsza gotowość pistoletu do pracy i możliwość stosowania narzędzi o ograniczonej mocy. Trwałość spoin w przypadku stosowania takich sztyftów kleju termotopliwego nie jest ograniczona, ale mimo tego zaleca się zastosowanie nieco większej ilości kleju.
Jakie wkłady klejowe najlepsze?
Wkłady klejowe nie muszą pochodzić z oferty producenta pistoletu, nawet jeśli tak mówi instrukcja obsługi. Warto natomiast spojrzeć na producenta sztyftów, ponieważ każda marka ma nieco inną specyfikę: wkłady klejowe Top Tools to typowe rozwiązanie dla amatorów, wkłady klejowe Topex to wyższa półka hobbystyczna, natomiast dla profesjonalistów polecane są np. wkłady klejowe Megatec o nieco innej specyfice. W praktyce różnice pomiędzy produktami różnych marek są dużo większe niż różnica między klejem do drewna a klejem do metalu tej samej marki, więc znalazłszy odpowiednie rozwiązanie, dobrze jest się go trzymać. Niestety nie ma innego sposobu, niż wypróbowanie sztyftów klejowych w praktyce, ponieważ ich właściwości są zależne od specyfiki łączonych materiałów. Wszystkie kleje termotopliwe, bez względu na producenta i przeznaczenie, opatrzone są kodem PKWiU 24.62.10-80.39.
Komentarze (0)