Wolnowar– jak działa? Ile kosztuje? Jaki wybrać?
Spis treści:
Domowe posiłki mogą być jeszcze zdrowsze i łatwiejsze w przygotowaniu, jeśli sięgniemy po wolnowar. Jest to urządzenie, które umożliwia bezproblemowe przygotowywanie wielu różnych potraw. Jak działa wolnowar? Ile kosztuje i czy warto go kupić?
Wolnowar – co to takiego?
Zanim zdecydujemy się na zakup wolnowaru, warto zastanowić się nad tym, jak działa to urządzenie i czym jest. Wolnowar – co to takiego? Wolnowar to rodzaj elektrycznego garnka do gotowania, który bywa również określany mianem Slow Cooker. Wolnowar Slow Cooker umożliwia przygotowywanie różnorodnych potraw w stosunkowo niskiej temperaturze, a dzięki temu nie trzeba obawiać się o przypalanie posiłków.
Kluczowe zalety wolnowarów:
- Uniwersalność – to naczynia, w których można ugotować zupę, ale też gulasz, różnorodne warzywa, ryż i wiele innych potraw.
- Wolnowar posługuje się temperaturą do ok. 100 stopni Celsjusza, co pozwala zachować więcej witamin i minerałów, jakie znajdują się w produktach spożywczych.
- Niska temperatura działania urządzenia sprawia, że maleje ryzyko przypalenia potrawy albo kipienia.
- Jest to urządzenie ekonomiczne w użytkowaniu, choć proces gotowania trwa dłużej niż na kuchence lub w szybkowarze, to wolnowar nie pobiera wiele energii.
- Gotowanie w wolnowarze jest bardzo proste – wystarczy umieścić w nim składniki, ustawić odpowiednie parametry i cała reszta odbywa się automatycznie.
- Wolnowar świetnie sprawdza się także podczas odgrzewania posiłków.
Jak widać, elektryczny garnek wolnowar ma wiele zastosowań i atutów, które mogą uczynić go przydatnym praktycznie w każdej kuchni. Jeśli tylko gotujemy w domu lub chcemy zacząć gotować domowe posiłki, warto dać szansę temu urządzeniu.
Polecane modele
Jak wybrać wolnowar? Na co zwrócić uwagę?
Oferta wolnowarów jest dość szeroka. Urządzenia te są obecne w asortymencie wielu marek, dlatego podczas zakupu warto zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii:
- Pojemność urządzenia – może być różna, a to od niej zależy wielkość porcji, jaką uda się przygotować za jednym razem. Chcąc kupić praktyczny garnek do powolnego gotowania, warto zastanowić się, dla ilu osób najczęściej będą przygotowywane potrawy i na tej podstawie dopasować pojemność urządzenia. Za pojemność odpowiednią dla jednej lub dwóch osób można uznać wolnowar 2,5-3,5 litra, ale już dla większej rodziny przyda się urządzenie o pojemności powyżej 4 litrów.
- Materiał wykonania misy – od tej kwestii zależy, czy misa będzie mogła być użytkowana także w piekarniku. Jeśli jest to istotną kwestią dla kupującego, to warto wybrać wolnowar ceramiczny albo z kamionki.
- Materiał wykonania pokrywy – ma spory wpływ na funkcjonalność urządzenia. Wolnowar z pokrywą ceramiczną, z kamionki lub żeliwa będzie można użytkować wraz z pokrywą w piekarniku, ale za to bardzo trudno będzie podejrzeć proces gotowania bez unoszenia pokrywy. Jeśli urządzenie będzie służyło głównie do gotowania, warto wybrać model z pokrywą z okienkiem albo w całości przejrzystą.
- Dostępne tryby działania – większość garnków do powolnego gotowania oferuje dwa tryby działania: high i slow. Tryb high posługuje się temperaturą około 90 stopni Celsjusza i pozwala na nieco szybsze gotowanie potraw. Tryb slow posługuje się jeszcze niższą temperaturą i doskonale sprawdza się wówczas, gdy chce się przyrządzić aromatyczny bulion lub warzywa.
- Sterowanie – to kolejna istotna kwestia przy zakupie wolnowaru. Urządzenie może oferować różne tryby działania, opcję regulacji temperatury i czasu pracy. Sterowanie może być mechaniczne (pokrętła i przyciski) lub elektroniczne z wyświetlaczem, który może prezentować ilość czasu, jaka pozostała do zakończenia pracy urządzenia. Sterowanie elektroniczne jest nieco bardziej zaawansowane.
- Cena – jeszcze jedną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę wybierając wolnowar jest koszt zakupu. Jeśli chodzi o funkcjonalny i markowy wolnowar cena to powyżej 150 zł, a część urządzeń kosztuje więcej. Warto zweryfikować więc wszystkie parametry oraz cenę urządzenia, by wybrać najkorzystniejszą z opcji.
To kluczowe kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze wolnowaru. Dość istotna może być także marka, jak również miejsce produkcji. Wolnowar Polska to, z reguły, bardzo dobry wybór podobnie, jak wolnowary produkcji europejskiej.
Polecane wolnowary
Chcąc kupić wysokiej jakości garnek elektryczny typu wolnowar, warto zwrócić uwagę na popularność poszczególnych urządzeń. W tym celu dobrze jest weryfikować różnego typu rankingi top 10 wolnowarów i tym podobne zestawienia, które wskażą, które garnki tego rodzaju są najchętniej wybierane. Godne polecenia są modele:
- Camry CR 6410 – to stosunkowo niedrogi wolnowar do 200 zł. Jego pojemność to 6,5 litra, co czyni go idealnym wyborem dla kilkuosobowej rodziny. Urządzenie ma moc 300 W i bardzo estetyczne wykończenie. Misa została wykonana z ceramiki i jest wyjmowana, co ułatwia jej mycie. Pokrywę wykonano z hartowanego szkła. Urządzenie oferuje dwa tryby działania i perfekcyjnie sprawdza się podczas przyrządzania takich potraw, jak bigos, gulasz, klopsiki, czy też dania makaronowe.
- Russell Hobbs Wolnowar 22740-56 – niewielki wolnowar o pojemności 3,5 litra nie zajmie dużo miejsca, ale idealnie sprawdzi się podczas przygotowywania od 1 do 4 porcji. Urządzenie dysponuje przezroczystą pokrywą, która ułatwia kontrolowanie procesu gotowania. Sterowanie jest bardzo łatwe i odbywa się za pomocą mechanicznego pokrętła.
- MPM Wolnowar (MWO-01M-MWO-01M) – zaawansowany model garnka typu wolnowar od MPM. Jego moc to 320 W, a pojemność wynosi 5,6 litra, co pozwala na przyrządzenie 6 sporych porcji albo na przygotowanie posiłku dla 3-4 osób na dwa dni. Urządzenie dysponuje elektronicznym sterowaniem i przejrzystą pokrywą z dodatkową blokadą. Misa jest wyjmowana, co ułatwia przyrządzanie posiłków i mycie naczynia.
To tylko kilka spośród wielu garnków typu wolnowar, jakie można znaleźć w sklepach. Przy zakupie warto więc sprawdzać kluczowe parametry, a z pewnością uda się znaleźć odpowiedni model.
Co można ugotować w wolnowarze?
Wolnowar to idealne urządzenie dla wszystkich miłośników domowych posiłków i dań jednogarnkowych. Z jego pomocą z łatwością można przygotować leczo, bigos, gulasz, risotto, ale też mięso, ryby i warzywa, a także zupy. Co ciekawe, wolnowar może przydać się także do odgrzewania potraw oraz do przygotowywania przetworów owocowych i warzywnych.
Wolnowar jest doskonałym urządzeniem dla osób, które nie chcą tracić czasu na gotowanie skomplikowanych potraw – w tym wypadku wystarczy umieścić składniki w naczyniu, zastosować odpowiedni tryb działania, a gotowaniem zajmie się urządzenie. Nie trzeba będzie co chwilę mieszać i doglądać posiłku.
Ponieważ wolnowar posługuje się stosunkowo niskimi temperaturami, przygotowywane w nim posiłki są zdrowsze i bardziej aromatyczne, a przy tym mogą mieć zdecydowanie niższą zawartość tłuszczu niż np. potrawy smażone. Jest to więc urządzenie odpowiednie dla wszystkich tych osób, które są na diecie lub cenią zdrowe odżywianie.
Gotowanie w wolnowarze ułatwi instrukcja, jaką dołączono do urządzenia – najczęściej w pudełku można znaleźć także broszurę z przepisami. Tak naprawdę niemal każdą potrawę można przyrządzić w tym garnku, ale trzeba zastosować odpowiedni czas pracy urządzenia. Jak go obliczyć? To łatwe: można przyjąć, że 30 minut gotowania w klasycznych naczyniach to około 5 godzin gotowania w wolnowarze w trybie slow i około 2,5 godziny gotowania w wolnowarze w trybie high. Warto pamiętać o tym, że długi czas przygotowywania potraw ma wiele zalet – można nastawić urządzenie przed południem i po kilku godzinach mieć już gotowy obiad. Warto też pamiętać o tym, że długi czas działania urządzenia nie będzie kosztowniejszy niż gotowanie na kuchence lub pieczenie w piekarniku – wolnowar pobiera mniej energii elektrycznej więc ostateczny rachunek wychodzi zbliżony lub nawet niższy.
Komentarze (0)