Wosk do samochodu – jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Nieskazitelnie czysta i lśniąca karoseria to da wielu kierowców bardzo ważna kwestia.

Pomocne w jej uzyskaniu będzie woskowanie. Zabieg ten nie tylko nadaje lakierowi blasku, ale również zabezpiecza go przed zabrudzeniami. Na jaki wosk się zdecydować, aby nasz samochód wyglądał jak nowy?

Co daje wosk do samochodu?

Woskowanie powinno stanowić istotny aspekt pielęgnacji samochodu. Nawet jeśli nie jesteśmy zbyt pedantycznymi kierowcami, warto systematycznie stosować wosk. Daje to bowiem wymierne korzyści, w tym przede wszystkim:

  • poprawia atrakcyjność wizualną samochodu,
  • zabezpiecza lakier przed blaknięciem spowodowanym ekspozycją na promienie słoneczne,
  • chroni lakier przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg,
  • pozwala utrzymać karoserię w czystości, dzięki odpychaniu drobinek kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń,
  • dzięki właściwościom hydrofobowym zabezpiecza samochód przed jednym z jego największych wrogów, czyli korozją,
  • sprawia, że karoseria jest mniej zniszczona, gdyż wosk tworzy warstwę ochronną, która zabezpiecza lakier przed odpryskami powodowanymi przez kamienie czy żwir na drodze.

Jaki wosk sprawdzi się najlepiej?

Większość myjni samochodowych ma w swej ofercie woskowanie samochodu. Przeważnie jednak jest ono wykonywane powierzchniowo i na krótko zabezpiecza karoserię przed zabrudzeniami i szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Z tych względów czynność tę warto wykonać samodzielnie. Wówczas na pewno zyskamy pożądaną czystość lakieru.

Zanim jednak przystąpimy do woskowania, musimy wybrać odpowiedni środek. W tym celu warto zastanowić się:

  • w jakiej kondycji znajduje się lakier samochodu,
  • jakich efektów oczekujemy po woskowaniu,
  • ile czasu możemy poświęcić na wykonywanie tej czynności,
  • czy mamy doświadczenie w woskowaniu.

Są to niezwykle ważne kwestie. Na ich podstawie dokonamy wyboru optymalnego preparatu. Inny rodzaj wosku zastosujemy bowiem, jeśli mamy niewiele czasu i oczekujemy błyskawicznych efektów, a inny, kiedy chcemy uzyskać perfekcyjną powierzchnię i mamy doświadczenie w posługiwaniu się maszyną polerską. Jeszcze inny, jeżeli lakier naszego samochodu jest bardzo zniszczony.

Wosk naturalny czy syntetyk?

W pierwszej kolejności musimy zastanowić się, czy bardziej preferujemy woski produkowane na bazie naturalnych substancji czy też syntetyki. Te pierwsze są trudniejsze w aplikacji i dokładnym rozprowadzeniu. Posiadają jednak bardzo dobre właściwości ochronne i pozwalają na uzyskanie głębi koloru. Doskonale odświeżają karoserię, dając jej charakterystyczny „mokry” wygląd.

Ich stosowanie preferują zwłaszcza miłośnicy auto-detalingu. Woski naturalne mają bowiem zazwyczaj piękne zapachy, co uprzyjemnia ich aplikację. Charakteryzują się wysoką trwałością – od 4 do 9 tygodni, dzięki znakomitym właściwościom hydrofobowym.

W składzie wosków naturalnych zazwyczaj znajduje się carnauba, czyli bardzo twardy wosk roślinny, który pozyskuje się z liści kopernicji, czyli palmy rosnącej na terenie Brazylii. To właśnie dzięki niemu preparaty naturalne cechuje wysoka twardość, która z jednej strony zapewnia długotrwały efekt, z drugiej utrudnia aplikację.

Woski syntetyczne zawiera polimery, które nie tylko ułatwiają aplikację preparatu, ale również zwiększają jego właściwości ochronne. Dzięki ich zastosowaniu lakier samochodu zostaje bardzo dobrze zabezpieczony przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, kwaśne deszcze, kurz czy też ptasie odchody.

Produkty te charakteryzują się znakomitymi właściwościami hydrofobowymi, o czym przekonuje trwałość najlepszych środków z tej kategorii, która waha się od 3 do nawet 6 miesięcy. Dzięki ich stosowaniu karoseria jest łatwiejsza do ponownego umycia. Nie przywiera bowiem do niej aż tak wiele zanieczyszczeń.

Na rynku woski syntetyczne zazwyczaj występują w trzech postaciach:

1. Wosk do samochodu w płynie – sprawdzi się on szczególnie dobrze, jeśli zależy nam na ekspresowym rezultacie. W kilka chwil od aplikacji bowiem preparat ten odświeży kolor lakieru, sprawiając, że będzie wydawał się on intensywniejszy. Nada również karoserii blasku.

Jest to rozwiązanie doskonałe, jeśli chcemy zadbać o ładny wygląd samochodu, a nie mamy zbyt wiele czasu na jego pielęgnację. Warto go również stosować, gdy nie mamy doświadczenia w woskowaniu. Środek w płynie nie zostawia bowiem żadnych śladów. Nie musimy się zatem obawiać, że po niewłaściwie wykonanym polerowanie na karoserii będą widoczne brzydkie smugi.

Warto go stosować, jeśli lakier naszego samochodu jest zadbany i pozbawiony dużych rys i defektów. Pozwoli to na dodatkowe zabezpieczenie karoserii przed zabrudzeniami i czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg czy promieniowanie ultrafioletowe.

Niektórzy kierowcy optują za tym, aby wosk w płynie był stosowany każdorazowo po umyciu samochodu, dzięki czemu na powierzchni lakieru nie będą się tworzyły zacieki i białe plamy z wody. Warto zatem wozić preparat w bagażniku, co pozwoli na szybkie odświeżenie lakieru w razie potrzeby.

Co więcej preparatu w płynie można również używać do czyszczenia nie tylko karoserii, ale również elementów gumowych czy też plastikowych. Nie pozostawi na nich bowiem żadnych nieestetycznych śladów. Warto go również stosować do odświeżenia deski rozdzielczej.

2. Wosk w formie mleczka – zapewnia długotrwałą ochronę, jest jednak trudniejszy w aplikacji w porównaniu ze środkami w płynie. Nakładanie wosku nie powinno jednak sprawiać dużej trudności nawet tym kierowcom, którzy do tej pory nie decydowali się na samodzielne woskowanie. Aplikacja nie wymaga bowiem znaczącego wysiłku, jednak aby uzyskać estetyczny efekt, trzeba poświęcić na nią trochę czasu. Prace ułatwia płynna konsystencja wosku.

Jest to bardzo dobry wosk do samochodu, który gwarantuje piękny wygląd karoserii. Nadaje jej bowiem blasku. Dodatkowo zapewnia długotrwałą ochronę przed zanieczyszczeniami, kurzem, pyłem i czynnikami atmosferycznymi. Wykazuje bowiem właściwości hydrofobowe, co w praktyce oznacza, iż odpycha zabrudzenia oraz wodę.

Wosk w formie mleczka można nakładać za pomocą aplikatora (gąbki) dołączonego do zestawu. Jest to metoda aplikacji środka szczególnie polecane kierowcom, którzy mają mniejsze doświadczenie w woskowaniu.

Jeśli potrafimy posługiwać się polerką maszynową, nakładanie preparatu przebiegnie sprawniej. Wystarczy, że ustawimy najniższe obroty urządzenia (około 600-800 obrotów na minutę) i możemy przystąpić do woskowania. Rozwiązanie to jest jednak polecane kierowcom z doświadczeniu w pracy ze sprzętem do woskowania.

Wosk w formie mleczka to doskonałe rozwiązanie, jeśli szukamy długotrwałego efektu i możemy poświęcić trochę czasu na jego dokładną aplikację. Preparat ten sprawdzi się nie tylko w przypadku nowych i zadbanych karoserii, ale także tych, na których widać ślady użytkowania. Ograniczy bowiem ich widoczność i nada lakierowi blasku.

3. Wosk w formie twardej pasty – wymaga przede wszystkim nieco większej wprawy w aplikacji. Istnieje bowiem ryzyko, iż w wyniku niewłaściwego nakładania pozostawi po sobie nieestetyczne smugi. Jest bowiem bardzo gęsty. Dzięki jego zastosowaniu uzyskamy twardą, a przede wszystkim trwałą warstwę ochronną, która zabezpieczy karoserię przed szkodliwym wpływem różnorakich czynników zewnętrznych.

Twardy wosk to gwarancja pięknego połysku i pogłębionego koloru. Właściwości hydrofobowe preparatu tego typu sprawiają z kolei, że późniejsze mycie samochodu nie jest aż tak czasochłonne. Środek skutecznie odpycha bowiem wodę i zanieczyszczenia. Aplikacja wosku w formie pasty wymaga nieco wysiłku. Warto jednak poświęcić na nią popołudnie. Gwarantuje bowiem spektakularne efekty.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wosków w formie past:

  • pasta ścierna – oprócz wosku zawiera także drobinki ścierne, które ułatwiają pozbycie się zmatowień lakieru. Preparat wykazuje również właściwości wyrównujące, dzięki czemu połysk jest intensywniejszy, a warstwa ochronna równa. Taki środek może się przydać zwłaszcza posiadaczom nieco starszych samochodów, w przypadku których lakier może mieć dużo defektów. Mikrogranulki ścierne pozwalają na usunięcie utlenionej warstwy lakieru, co sprawia, że odzyskuje on elegancki wygląd. Zazwyczaj preparaty tego typu występują w trzech wariantach – dla lakierów nowych, średnio i bardzo zużytych, które różnią się między sobą właściwościami ściernymi. Dzięki temu możemy z łatwością dopasować środek do kondycji, w jakiej znajduje się woskowany lakier.
  • pasta bez drobinek ściernych – przeznaczona jest głównie do samochodów z karoserią w bardzo dobrym stanie – bez rys i defektów. W ich wypadku drobinki ścierne mogłyby doprowadzić do pogorszenia się wyglądu lakieru. Z tego też względu z nich zrezygnowano.
  • pasta z pigmentem – w jej składzie oprócz pigmentu znaleźć mogą się również drobinki ścierne. Tego typu pasta pozwala nie tylko na zabezpieczenie karoserii przed korozją, brudem i czynnikami atmosferycznym. Jej podstawowym zadaniem jest poprawa walorów wizualnych karoserii. Nie usunie wszystkich rys, jednak z pewnością zmniejszy ich widoczność. Sprawdzi się zatem doskonale, jeśli na karoserii widoczne są ślady użytkowania, jednak nie są to bardzo duże defekty.

Alternatywne możliwości

Na rynku dostępne są również inne preparaty produkowane na bazie wosku syntetycznego. Nie są one często stosowane przez kierowców. Mają jednak określone właściwości, dzięki którym warto o nich wspomnieć. Na uwagę zasługują przede wszystkim:

  • szampon z woskiem – jest to raczej preparat myjący aniżeli wosk. Jego właściwości ochronne są bowiem ograniczone. Pozwala jednak odświeżyć karoserię i nadać jej ładny wygląd. Przeznaczony bardziej do doraźnego stosowania, kiedy nie mamy zbyt dużo czasu na pielęgnację samochodu. Preparaty tego typu wykazują jednak niską odporność na działanie czynników atmosferycznych oraz szybko się ścierają. Najlepiej sprawdzą się w przypadku nowych samochodów i zadbanych karoserii.
  • półpłynna pasta z woskiem – zazwyczaj nie zawiera żadnych granulek ściernych, toteż może być stosowana zarówno w przypadku karoserii z widocznymi oznakami użytkowania, jak i tych zadbanych. Nie ma bowiem ryzyka, iż ostre drobinki czyszczące zniszczą ładnie wyglądający lakier. Jej cechą charakterystyczną jest to, iż zdecydowanie łatwiej się nakłada i rozprowadza po karoserii w porównaniu z pastami twardymi. Dzięki jej zastosowaniu mamy więcej czasu na dokładne wypolerowanie karoserii, zanim wosk stwardnieje.
  • woski na bazie silikonów – znakomita większość preparatów do woskowania powstaje na bazie wody. W przypadku tych preparatów została ona zastąpiona silikonami, co poprawia walory ochronne środka, sprawiając, że jest on bardziej odporny na ścieranie i wpływ czynników atmosferycznych. Środki tego typu charakteryzują się tym, iż bardzo dobrze się je nakłada. Mogą być aplikowane nawet w pełnym słońcu lub na mokry lakier, co nie szkodzi ich walorom ochronnym. Sprawdzą się zatem doskonale, jeśli chcemy w szybki sposób odświeżyć wygląd naszego samochodu.

Wosk czy mleczko do samochodu?

Jeśli stoimy przed dylematem, który z powyższych wariantów wybrać, warto odpowiedzieć sobie na pytania zawarte na początku artykułu. A mianowicie:

  1. W jakiej kondycji znajduje się lakier samochodu? Jeśli karoseria nie ma żadnych śladów użytkowania lub są one niewielkie, możemy zdecydować się zarówno na mleczko, jak i naturalny wosk. Oczywiście zdecydowanie lepiej poradzi sobie z niedoskonałościami ten pierwszy preparat, jednak w przypadku zadbanych lakierów nie ma to aż tak dużego znaczenia. Mleczko równie dobrze poradzi sobie z drobnymi defektami. Jeśli karoseria nosi widoczne ślady użytkowania, lepsze właściwości maskujące będzie miał wosk naturalny.
  2. Jakich efektów oczekujemy po woskowaniu? Jeżeli chodzi nam głównie o odświeżenie lakieru i dobre zabezpieczenie go przed czynnikami zewnętrznymi, wybierzmy mleczko. Jeśli jednak zależy nam na długotrwałym efekcie i uzyskaniu twardej warstwy ochronnej oraz charakterystycznej głębi koloru, zdecydujmy się na wosk naturalny.
  3. Ile czasu możemy poświęcić na wykonywanie tej czynności? W sytuacji, gdy nie mamy zbyt wiele czasu na pielęgnację samochodu, lepszym rozwiązaniem jest mleczko. Łatwo się bowiem nakłada i rozprowadza. W przypadku woskowania woskiem naturalnym lepiej zarezerwować sobie na tę czynność wolne popołudnie.
  4. Czy mamy doświadczenie w woskowaniu? Stosowanie mleczka nie wymaga od kierowcy praktycznie żadnego doświadczenia w woskowaniu. W przypadku wosku naturalnego sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Na pewno uda nam się go samodzielnie zaaplikować, jednak robiąc to pierwszy, możemy mieć problem z pojawiającymi się smugami.

Pasta czy wosk do samochodu?

Wosk naturalny w porównaniu z pastą na bazie wosku jest trudniejszy do nakładania, wymaga pewnego doświadczenia w tym względzie, a sam proces aplikacji może zająć nam sporo czasu. Gwarantuje jednak bardzo dobre efekty wizualne. Karoseria nabiera blasku, a jej kolor jest znakomicie odświeżony.

Z kolei pasta jest łatwiejsza w aplikacji, przez co nie potrzebujemy dużego doświadczenia w tym względzie. Warto jednak zwrócić uwagę na jej twardość. Im będzie ona większa, tym więcej trudności będziemy mieć z nałożeniem preparatu. Pasta gwarantuje bardzo dobre właściwości maskujące, odświeża kolor i przez długi czas zabezpiecza samochód przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Co więcej niektóre jej warianty zawierają drobinki ścierne, które znakomicie wyrównują powierzchnię nawet bardzo sfatygowanego lakieru. Proponujemy zatem, aby stosować ją przed nałożeniem wosku naturalnego. W ten sposób osiągniemy spektakularne efekty wizualne i ochronne.

Czy kolor ma znaczenie?

Wybierając wosk do karoserii, warto zwrócić uwagę na jego kolor, zwłaszcza jeśli nasze auto jest czarne lub białe i nie chcemy, aby zabieg polerowania pozostawił na nim jakiekolwiek smugi. Na rynku dostępnych jest wiele możliwości:

  • wosk barwiący do samochodu – preparat ten umożliwia nam dopasowanie barwy wosku do kolorystyki naszego samochodu. Zazwyczaj występuje on w formie pasty, która zawiera barwiące pigmenty. Jest ona dostępna w różnych kolorach. Niektórzy producenci dołączają do niej szminkę, która swym wyglądem przypomina kredkę świecową. Za jej pomocą możemy zamaskować większe rysy, odpryski i inne niedoskonałości karoserii. Warto przy tym pamiętać, że im większa zawartość pigmentów w paście barwiącej, tym więcej trudności będziemy mieć z aplikacją wosku. Gra jest jednak warta świeczki. Niektóre koloryzujące woski sprawiają, że samochód wygląda jak po malowaniu. Jeśli chcemy osiągnąć tak spektakularne efekty, musimy być przygotowani na większy wysiłek i zarezerwować na woskowanie wolne popołudnie.
  • wosk do samochodu czarny – jak sam kolor wosku wskazuje, sprawdzi się on doskonale w przypadku czarnych samochodów. Można go jednak stosować, jeśli lakier naszego samochodu jest ciemny, na przykład granatowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejszymy widoczność różnego rodzaju rys, nawet bez konieczności stosowania korektorów czy szminek do maskowania niedoskonałości. Nie będziemy mieć również problemu ze smugami. Jeśli zatem zastanawiamy się, jaki wosk do samochodu czarnego sprawdzi się najlepiej. Odpowiedź jest prosta – ten w kolorze czarnym, chociaż równie dobrze poradzi sobie preparat bezbarwny.
  • biały wosk do samochodu – to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań. Preparaty o tej barwie doskonale komponują się bowiem z różnymi kolorami. Zazwyczaj po dokładnym rozprowadzeniu specyfiku nie ma śladu po białym kolorze. Problemem może okazać się duża widoczność smug, co zazwyczaj jest spowodowane niewłaściwą aplikacją wosku.
  • wosk bezbarwny do samochodu – znakomicie podkreśla głębię koloru, maskuje płytkie niedoskonałości lakieru oraz zachowuje swe właściwości ochronne przez długi czas. Dzięki jego zastosowaniu nie musimy zanadto martwić się o smugi. Nawet jeśli powstaną, nie są aż tak widoczne, jak w przypadku pozostałych wosków.

Jaki wosk do samochodu na zimę?

Zima to najtrudniejszy dla karoserii okres. Wahania temperatur, sól, deszcz, śnieg, promieniowanie ultrafioletowe, błoto pośniegowe – z tym wszystkim lakier musi się wówczas zmagać na co dzień. Trzeba zatem poświęcić nieco więcej czasu jego pielęgnację. W okresie zimowym potrzebujemy twardej powłoki ochronnej. Warto zdecydować się na naturalny wosk lub wosk syntetyczny w formie twardej pasy.

Wosk do samochodu – marka

Ze względu na duże zróżnicowanie produktów pełnym ułatwieniem w wyborze właściwego wosku może być renoma producenta. Kupując sprawdzone preparaty, wiemy, że na ich działaniu się nie zawiedziemy. Dużym uznaniem wśród kierowców cieszy się wosk do samochodu Sonax oraz wosk do samochodu K2.

Wosk do samochodu – cena

Z uwagi na fakt, iż na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych wosków, są to produkty charakteryzujące się dużym zróżnicowaniem cenowym. Za najtańsze woski zapłacimy nawet mniej niż 20 złotych. Zazwyczaj jednak są to jedynie preparaty nabłyszczające, które nie tworzą żadnej warstwy ochronnej. Warto zatem wybierać produkty z wyższej półki cenowej – 60-100 złotych. Na rynku znajdziemy także woski, które kosztują kilkaset złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.