Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Wózek narzędziowy – jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Żaden profesjonalny warsztat samochodowy nie może się obejść bez szerokiej gamy narzędzi ręcznych.

Pozwalają one bowiem na sprawne wyeliminowanie wielu usterek. Jeśli jednak nie chcemy zagracić przestrzeni roboczej, potrzebny nam będzie wózek narzędziowy. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu tego typu?

Jaki wózek narzędziowy do warsztatu?

Wózek narzędziowy to sprzęt niezwykle pomocny, jeśli chcemy zadbać o to, aby w naszym warsztacie panował porządek. Ułatwi on przechowywanie poszczególnych narzędzi. Dzięki niemu wszystkie akcesoria niezbędne podczas napraw będziemy mieli zawsze pod ręką, co usprawni wykonywanie prac. Na rynku dostępnych jest wiele modeli różniących się od siebie gabarytami, ceną, liczbą szuflad czy też dodatkowymi funkcjami. Jaki wózek warsztatowy okaże się jednak najlepszy?

Wybierając wózek narzędziowy, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na:

  • materiał, z którego został wykonany – najpopularniejsze modele na rynku produkowane są z plastiku lub metalu. Ta pierwsza opcja jest zazwyczaj tańsza i sprawdza się dobrze w przydomowych warsztatach, gdzie ryzyko uszkodzenia wózka nie jest aż tak duże. Do profesjonalnych zastosowań lepszym wyborem będzie model metalowy. Cechuje się on bardzo dobrą wytrzymałością i jest odporny na szkodliwe działanie smarów, olejów oraz innych płynów eksploatacyjnych. Jego długą żywotność gwarantuje również mocna i stabilna konstrukcja. Warto pamiętać, iż metal musi być odpowiednio zabezpieczony przed korozją. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup wózka narzędziowego, który został polakierowany proszkowo. Jest to jedna z lepszych metod ochrony sprzętu przed szkodliwą rdzą. Oprócz wózków wykonanych z tworzywa sztucznego i metalu na rynku możemy spotkać również modele aluminiowe. Ich zaletą jest przede wszystkim lekkość. Sprawdzą się głównie w przydomowych warsztatach. Charakteryzują się bowiem miękkością, przez co łatwiej o ich uszkodzenie.
  • blat roboczy – z uwagi na fakt, iż blat roboczy wózka narzędziowego możemy wykorzystać dwojako – jako półka na narzędzia lub przestrzeń robocza – powinien on być pokryty materiałem antypoślizgowym, co nie tylko zapobiegnie spadaniu położonych na nim akcesoriów, ale również ułatwi wykonywanie wszelkiego rodzaju napraw. W tej roli doskonale sprawdzi się guma, wykazująca bardzo dobre właściwości antypoślizgowe. Jeżeli zamierzamy wykorzystywać blat roboczy do przeprowadzania napraw, warto sprawdzić jego maksymalne obciążenie. W przeciwnym razie, umieszczając na nim za duży ciężar, możemy doprowadzić do zniszczenia wózka warsztatowego.
  • liczba szuflad – powinna być dostosowana do liczby narzędzi, które znajdują się w naszym warsztacie, dzięki czemu każde akcesorium będzie miało swoje miejsce. Ciekawym rozwiązaniem są wózki modułowe. Szybkie zatrzaski boczne umożliwiają dołączenie kolejnych szafek z szufladami, dzięki czemu w łatwy sposób możemy zwiększyć przestrzeń przeznaczoną na przechowywanie narzędzi. W profesjonalnym warsztacie na pewno sprawdzi się wózek narzędziowy posiadający dodatkowe odpinane pojemniki, dzięki którym przenoszenie zestawu narzędzi nie będzie nastręczało żadnych trudności. Takie rozwiązanie usprawni wykonywanie prac. Na stanowisko nie trzeba bowiem zabierać całego wózka.
  • układ szuflad – szuflady bez żadnych ścianek wewnętrznych mogą utrudnić porządkowanie narzędzi, zwłaszcza kluczy. Warto zatem decydować się na wózki wyposażone w szuflady dostosowane do przechowywania konkretnych akcesoriów, na przykład kluczy nasadowych. Wówczas każdy element zestawu ma swoje miejsce, co podnosi jakość użytkowania sprzętu. Problemów z układem szuflad nie będziemy mieć, jeśli zdecydujemy się na wózek narzędziowy z wyposażeniem. Szeroka gama dołączonych do zestawu narzędzi sprawia, że z łatwością będziemy mogli wykonywać różnorodne prace. Co więcej w modelu tym każdy element ma swoje dopasowane miejsce w odpowiednim kształcie, co ułatwia porządkowanie narzędzi. Zazwyczaj w wózku narzędziowym z wyposażeniem znajdują się akcesoria takie, jak zestaw kluczy płasko-oczkowych, zestaw kluczy nasadowych z różnym chwytem, zestaw kluczy imbusowych, zestaw kluczy płaskich dwustronnych, wkrętaki, szczypce, przecinaki, pobijaki czy też młotek. Tak szeroka gama narzędzi pozwala na wykonywanie zróżnicowanych prac naprawczych. Wybierając wózek narzędziowy z wyposażeniem, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na wielkość i zróżnicowanie zestawu czy też wytrzymałość modelu, ale przede wszystkim na jakość dołączonych narzędzi. Powinny one zostać wykonane z wysokogatunkowej stali. Wówczas na pewno nie pękną podczas dużych obciążeń oraz nie będą odkształcać się. ważne jest również to, aby nie były podatne na korozję.
  • kółka jezdne – cztery kółka jezdne to minimum, przy czym wózki o dużych gabarytach powinny ich mieć sześć. Ważne jest również to, aby koła obracały się bez żadnych oporów w zakresie 360o, dzięki temu wózek narzędziowy będzie w pełni mobilny. W przypadku kół jezdnych instalowanych w wózkach warsztatowych ważne jest to, aby możliwy był ich łatwy demontaż i ponowny montaż. W ten sposób będziemy mogli z łatwością przewieźć sprzęt, bez obaw o to, że w trakcie manewrów wózek będzie niestabilny. Jeżeli nie chcemy demontować kół, zadbajmy o to, aby wózek był wyposażony w dobry hamulec. Jest on przydatny nie tylko w trakcie transportu sprzętu, ale również wtedy, gdy blat wózka wykorzystujemy jako przestrzeń roboczą. Zapobiega on niekontrolowanym ruchom wózka, które mogłyby nam przeszkodzić w wykonywaniu prac.
  • uchwyty boczne – są niezwykle przydatne. Ułatwiają bowiem transport i przenoszenie sprzętu. Wybierając wózek narzędziowy, warto zadbać o to, aby uchwyty boczne wykonane były z antypoślizgowej powłoki.
  • blokada szuflady – to kolejny element, który wpływa na funkcjonalność sprzętu. Dzięki blokadzie zyskujemy pewność, iż podczas transportu żadne narzędzia nie wypadną.
  • miejsce na kłódkę – pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa narzędzi. Jest to szczególnie istotne w profesjonalnym warsztacie samochodowych, gdzie zazwyczaj znajdują się narzędzia najwyższej jakości.
  • perforowana tablica – to kolejny element, w który wózek narzędziowy może być wyposażony. Dzięki tablicy część narzędzi możemy mieć zawsze pod ręką.

Jaki wózek warsztatowy będzie najlepszy?

Dobrej jakości wózek warsztatowy sprawi, że łatwiej nam będzie dbać o porządek w warsztacie. Co więcej, musi zapewniać komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Dlatego warto zadbać o to, aby model, który nas interesuje miał odpowiednią liczbę szafek i był wyposażony w zaokrąglone krawędzie, dodatkowo zabezpieczone gumą.

Wszelkiego rodzaju udogodnienia, takie jak uchwyty boczne, odkręcane kółka, hamulec czy też blokada szuflad, nie są konieczne, jednak w znaczący sposób poprawiają funkcjonalność wózka. Sprawiają, że staje się on sprzętem niezastąpionym w każdym warsztacie samochodowym.

Jaki wózek narzędziowy polecacie?

Wielu kupujących podczas wyboru właściwej opcji kieruje się renomą producenta. Wśród produktów, które cieszą się dużym uznaniem klientów, wymienić można:

  • wózek narzędziowy Beta – wyposażony jest w kilka szuflad, obrotowe koła oraz system zabezpieczający, który niweluje ryzyko wywrócenia się wózka. Wybierając produkty tej marki, możemy się zdecydować na przykład na model wyposażony w blat wykonany z tworzywa ABS, charakteryzującego się dużą wytrzymałością, czy też wózek, którego dna szuflad wyłożone są wyściółką z gumy.
  • wózek narzędziowy Neo – podobnie jak poprzednik wyposażony jest w obrotowe koła, hamulec, system zabezpieczający oraz dużą liczbę szuflad, na których dnie znajduje się miękka wkładka. Cechą charakterystyczną produktów marki Neo są wzmacniane naroża, które sprawiają, że trudniej o uszkodzenie wózka.
  • wózek narzędziowy Wurth – to kompaktowych rozmiarów sprzęt, który pozwoli nam w łatwy sposób posegregować narzędzia. Modele marki Wurth zazwyczaj są wykonane z blachy stalowej powlekanej proszkowo, co w optymalny sposób zabezpiecza ją przed rdzą. Z kolei do jako materiału powierzchni roboczej użyto tworzywa sztucznego, dzięki czemu blat możemy wykorzystać do napraw.

Na rynku działają również inne firmy, cieszące się dużą popularnością wśród klientów. Są to między innymi wózki narzędziowe King Tony, wózki narzędziowe Vorel czy też wózki narzędziowe YATO.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.