Wózek transportowy - jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Typy wózków transportowych
Na co dzień majsterkowicze korzystają raczej z niewielu typów wózków, ale w ogóle jest ich zdecydowanie więcej, a każdy może mieć jakieś zastosowanie, warto więc poznać wszystkie możliwości.
- Wózki taczkowe – mają kosz przypominający kształtem taczkę, jednak nie jest on osadzony na jednym, ale na dwóch kółkach, co wprawdzie nieco zmniejsza zwrotność, ale za to zdecydowanie zwiększa stabilność. Pompowane opony pozwalają bez żadnego problemu pokonywać nawet dość wysokie progi, choć nie radzą sobie ze schodami.
- Wózki platformowe – mają nisko osadzony środek ciężkości i platformę znajdującą się kilka do kilkunastu centymetrów nad ziemią. Używane są rzadko i przede wszystkim do przewożenia bardzo ciężkich narzędzi lub ich zestawów. W garażu nie będą szczególnie pomocne, choć korzysta się z nich w profesjonalnych warsztatach.
- Wózki schodowe – ich cechą charakterystyczną jest podwozie, którego jedynym elementem są zestawy wchodzących kółek lub podobne zestawy zamocowane obok dużych kół podstawowych. Ponieważ cały zestaw kół ma umieszczoną centralnie oś obrotu, takie wózki bardzo łatwo można wprowadzić na dowolne schody, a także bezpiecznie z nich sprowadzić.
- Wózki do butli – są dość specyficzne, ponieważ mają duże, miękkie koła i niewielką platformę przystosowaną do mocowania na niej butli. Podobne wózki są też produkowane do transportu beczek.
- Wózki skrzyniowe – w istocie są to po prostu duże skrzynie na kołach. Służą często za olbrzymie skrzynki narzędziowe albo do przewożenia większej ilości drobnych narzędzi i akcesoriów.
- Wózki narzędziowe – to specyficzny typ wózka, któremu często bliżej do szafki narzędziowej na kołach, z tą subtelną różnicą, że w przeciwieństwie do szafki ma najczęściej blokowane szuflady, aby zapobiegać przypadkowemu otwarciu przy najeżdżaniu na przeszkody.
- Jokery transportowe – to powszechnie używana nazwa określająca wózki do transportu mebli. Mogą mieć różną wielkość i kształt, ale zawsze mają nisko ustawioną platformę.
- Wózek transportowy „młynarka” - o typ, który dziś najczęściej jest dostępny w nieco zmodernizowanej wersji wzbogaconej o obręcz na worek na śmieci. Gdyby nie to, nie różniłby się wiele od najprostszych wózków transportowych.
Oczywiście wszystkie wymienione wyżej typy to wózki transportowe ręczne, aczkolwiek można zastąpić je wózkami elektrycznymi – ze względu na cenę te ostatnie jednak nie są szczególnie często używane nawet przez profesjonalistów, jeśli powierzchnia obsługiwana przez wózek jest nieduża.
Wózki do zastosowań profesjonalnych
Bardzo specyficznym typem wózków są paleciaki. Są one przystosowane budową do transportu palet Euro, ale nie jest to grupa jednorodna:
- wózki paletowe ręczne to podstawowy wariant o dość ograniczonym udźwigu, służący przede wszystkim do transportu pojedynczych palet na niewielkie odległości;
- wózki paletowe niskoprofilowe są zbudowane tak, aby jak najłatwiej można było przewieźć większą ilość palet bez konieczności zmiany nachylenia wózka w czasie załadunku i rozładunku;
- wózek paletowy masztowy to elektryczna wersja bardzo wytrzymałego, najczęściej podnośnikowego wózka. Może on przewieźć wiele palet i jest bardzo zwrotny. Należy jednak pamiętać, że do konserwacji takiego wózka używa się specjalnego oleju – producent w instrukcji na pewno precyzuje, jakimi preparatami konserwuje się mechanizm podnośnika,
Wózki magazynowe, w tym corletty, wywrotnice i wózki półkowe służą do przewozu i krótkoterminowego magazynowania różnych towarów – Typowe wózki magazynowe i corletty są zwykle wózkami ręcznymi, wywrotnice natomiast bardzo często służą do przewozu większej ilości towarów, więc mogą być elektryczne.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka transportowego?
W istocie jest tylko kilka parametrów, które trzeba ocenić. Większość jest oczywista, ale warto dla przypomnienia podsumować ważne informacje.
- Wielkość: nie chodzi tylko o ładowność, choć to właśnie pierwsze skojarzenie, ale przede wszystkim o to, czy wózkiem określonej wielkości da się wygodnie manewrować w określonym miejscu.
- Udźwig: poszczególne typy wózków są w pewien sposób konstrukcyjnie przystosowane do przewozu określonych mas ładunków i ich typów, natomiast należy pamiętać, że także poszczególne modele mogą się pod tym względem dość znacznie od siebie różnić.
- Zwrotność: nie wszystkie koła muszą być skrętne, są też wózki, na przykład taczkowe, które w ogóle nie mają skrętnych kół. Znalezienie złotego środka między sterownością a stabilnością nie zawsze jest łatwe, tym bardziej że same kółka też mogą być przystosowane do jazdy po określonych typach podłoży.
- Materiały: od nich zależy ładowność wózków, ale także ich trwałość. Estetycznie wykończone, pomalowane proszkowo konstrukcje metalowe są trwałe, ale mogą być ciężkie. Warto przyjrzeć się więc jakości materiałów i wykończeń, bo one często decydują o tym, czy dany wózek w praktyce spełni oczekiwania użytkowników, czy nie.
Komentarze (0)