Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Wybielacz - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Białe tkaniny łatwo się brudzą, a w wyniku wielokrotnego prania szarzeją. Jaki detergent spełni oczekiwania?

Wybielacze do ubrań

Na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu. Służą nie tylko do przywracania bieli, ale także do usuwania uporczywych zabrudzeń oraz maczania (dip-dye) kolorowych ubrań w celu stworzenia efektownych przebarwień w formie tonalnego przejścia pomiędzy częścią naturalną a wybieloną.

Nadając nowy wygląd ubraniom przy pomocy wybielacza, należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniego czasu maczania, tak aby nie powstała ostra linia oddzielająca dwie części ubrania. Dobrym rozwiązaniem wówczas jest użycie wybielacza w sprayu, który zapewni precyzyjną aplikację odpowiedniej ilości detergentu.

Z uwagi na silne właściwości bakteriobójcze i dezynfekujące wybielacze mogą być stosowane także do czyszczenia urządzeń sanitarnych, zwłaszcza tych narażonych na gromadzenie się kamienia. Wybierając wybielacz do białych ubrań, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące cechy:

RODZAJ SUBSTANCJI AKTYWNEJ. Wyróżniamy wówczas:

  • wybielacze tlenowe – posiadają w swym składzie wodę utlenioną oraz kryształki sody. Oprócz tradycyjnego zastosowania, czyli wybielania ubrań, można go również używać do usuwania zabrudzeń z paneli podłogowych. Aby zaczął działać, musi zostać dodany do wody, gdyż wchodzi z nią w reakcję chemiczną, w trakcie której uwolniony zostaje aktywny tlen. Jego zadaniem jest usunięcie brudu, bakterii oraz nieprzyjemnego zapachu. Co więcej, detergent ten doskonale radzi sobie z plamami pochodzenia organicznego – trawą, ziemią, jedzeniem i piciem, nawet jeśli zabrudzenia te są zaschnięte. Dodatkowo można go łączyć z innymi środkami piorącymi. Z uwagi na to, iż nie zawiera toksycznych substancji jest bezpieczny dla środowiska. Jeśli jesteśmy zapalonymi miłośnikami ekologii, powinniśmy zdecydować się na produkty o większej pojemności. Dzięki temu mniej plastikowych opakowań trafi do kosza. Wśród podstawowych atutów wybielacza tlenowego należy wymienić także to, iż może być stosowany do tkanin kolorowych (za wyjątkiem tych wykonanych z jedwabiu i wełny). Ponadto, ma szerokie spektrum zastosowań. Można nim czyścić powierzchnie drewniane, plastikowe, ceramiczne, a także szklane. Usuwa również zabrudzenia z zastawy stołowej. Musimy jedynie pamiętać o dostosowaniu się do wskazań zawartych na opakowaniu.
  • wybielacze chlorowe – w swym składzie zawierają najczęściej podchloryn sodu. Ich aktywne działanie jest wynikiem procesu utleniania, w trakcie którego wydzielają się także niewielkie ilości chloru, który emituje charakterystyczny zapach. Wybielacze chlorowe w dużych ilościach mają drażniące działanie, zwłaszcza dla oczu, błon śluzowych i dróg oddechowych. Prowadzą również do zmniejszenia wytrzymałości tkanin. Doskonale jednak wybielają i niszczą bakterie. Ich racjonalne wykorzystanie gwarantuje zarówno bezpieczeństwo, jak i doskonałe efekty czyszczące i wybielające. Zachowanie szczególnych środków ostrożności oznacza w tym wypadku nie tylko przechowywanie detergentu w miejscu niedostępnym dla dzieci, ale również nie łączenie go z innymi produktami czyszczącymi. Powstała wówczas reakcja chemiczna może nie tylko przyczynić się do osłabienia struktury tkanin, ale również stwarzać zagrożenia dla zdrowia.

POJEMNOŚĆ. Warto wybierać produkty, które posiadają większą pojemność. Zazwyczaj mają one opakowania, które ułatwiają dozowanie właściwej ilości środka, na przykład za pomocą nakrętki. Są nie tylko ekologiczne, ale również korzystne dla domowego budżetu. Sprzedawane są bowiem w atrakcyjnych cenach i starczają na dłużej.

RODZAJ OPAKOWANIA. Wszelkiego rodzaju produkty w sztyfcie lub sprayu podnoszą funkcjonalność detergentu, gdyż umożliwiają precyzyjną aplikację substancji.

Jaki wybielacz do firanek?

Firanki zazwyczaj wykonane są z delikatnych materiałów. Aby szybko nie uległy zniszczeniu, zazwyczaj pierzemy je w niskich temperaturach. Prowadzi to do ich szarzenia, żółknięcia i utraty blasku. Przyczyną nieestetycznego wyglądu białych firanek jest również osad z wapnia, który tworzy się na tkaninie w wyniku podgrzewania twardej wody. Prowadzi to do niszczenia struktury materiału. Wówczas nie trudno o uszkodzenia mechaniczne zasłon.

Rozwiązaniem tego typu problemów może być odpowiedni wybielacz. Musi on z jednej strony posiadać składniki zmiękczające wodę, które uniemożliwią osadzanie się kamienia na tkaninie i wnikanie w jej głąb, a z drugiej substancje wybielające. Odświeżą one wygląd firanek i sprawią, że nabiorą blasku. W tym aspekcie dobrze sprawdzą się odplamiacze tlenowe. Nie niszczą one tkanin, a przy okazji doskonale wybielają.

Wybielacz do ubrań dla dzieci

Skóra dziecka jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie detergentów chemicznych i występowanie w związku z tym niebezpiecznych reakcji alergicznych. Gdy borykamy się z trudnymi plamami, a przy okazji chcemy, aby ubranka naszej pociechy odzyskały blask, należy użyć wybielacza tlenowego. Niezależnie jednak od rodzaju detergentu, odzież malucha należy dokładnie wypłukać. Wówczas zminimalizujemy ryzyko, że na ubrankach pozostaną środki chemiczne.

Dobry wybielacz do ubrań

Wybielacz do ubrań dobrej jakości powinien być bezpieczny dla tkanin, nie stwarzać zagrożenia dla użytkujących go osób, dobrze radzić sobie z usuwaniem zabrudzeń oraz dodawać tkaninom blasku. Wszystkie te warunki spełniają zarówno wybielacze tlenowe, jak i chlorowe.

Coraz więcej jednak osób stara się unikać tych drugich, gdyż ich skład chemiczny sprawia, że są to produkty drażniące. Niestosowanie się do wskazań zawartych może być groźne także i w przypadku odplamiaczy tlenowych. Z tych względów warto dokładnie przeanalizować wskazówki dotyczące użytkowania detergentu, znajdujące się na jego opakowaniu, a także sprawdzić, z jakimi innymi substancjami nie może być stosowany (np. ocet, soda, sok z cytryny – są one często stosowane podczas czyszczenia różnych powierzchni).

Wybielacz do ubrań – cena

Ceny detergentów tego typu są zróżnicowane i uzależnione od pojemności opakowania, a także marki produktu. Niewielka saszetka jednorazowego użytku, o pojemności 100 ml to wydatek około dwóch złotych. Litrowy detergent kosztuje od 5-6 złotych wzwyż. Wybielacz do białych ubrań 5-litrowy kosztuje średnio 20 złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.