Wycieczki jednodniowe – co zabrać? Jak się przygotować?
Pozwala zapomnieć o troskach dnia codziennego i spędzić czas z bliskim. Warto się jednak odpowiednio przygotować do wyjazdu. Co ze sobą zabrać?
Wycieczki jednodniowe kuszą przede wszystkim tym, że nie wymagają zbyt wielu przygotowań. Nie oznacza to jednak, że można podchodzić do nich beztrosko. Co należy ze sobą zabrać, by wypad przebiegł bez niemiłych niespodzianek i pozwolił wypocząć?
Wycieczka jednodniowa – co zabrać?
Plecak podróżny
Bez niego ani rusz! To wygodne rozwiązanie, które pozwala mieć pod ręką wszelkie niezbędne drobiazgi. Sprawdza się o wiele lepiej niż torebka. Nie dość, że jest w stanie pomieścić więcej rzeczy, to jeszcze równomiernie rozkłada ciężar bagażu, dzięki czemu o wiele łatwiej uniknąć bólu pleców i szybkiego znużenia w czasie wyjazdu.
Jednak plecak plecakowi nierówny. Dlatego warto bacznie przyjrzeć się dostępnym na rynku rozwiązaniom i dopasować model do indywidualnych potrzeb i preferencji. Wycieczka jednodniowa nie wymaga ogromnego plecaka turystycznego – w zupełności wystarczy wariant o pojemności około 25 litrów. Co ważne, powinien on być dobrze wyprofilowany względem pleców, lekki i nieprzemakający. Wówczas sprawdzi się nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.
Polecane plecaki turystyczne
Naładowany telefon komórkowy i powerbank
Pozwoli on nie tylko na sprawdzić godzinę czy też powiadomienia na Facebooku, ale i zadzwonić po pomoc, jeśli zajdzie taka potrzeba. Za jego pomocą można również upewnić się co do prawidłowości obranej trasy, a nawet zapłacić za hotel, jeśli jest to smartfon.
Nowoczesne telefony dysponują szeregiem zróżnicowanych funkcji, oferując m.in. dostęp do map i kompas, co na wycieczce jednodniowej może okazać się nie lada pomocą. Niemniej z uwagi na tę mnogość opcji dosyć szybko się rozładowują. Warto więc zabrać ze sobą naładowany powerbank, który pozwoli uzupełnić ubytek energii w telefonie.
Polecane powerbanki
Koc
Nawet jeśli plan wycieczki nie zakłada pikniku, koc pozwoli na chwilę wytchnienia w komfortowych warunkach.
Ekwipunek
Woda to podstawa. Reszta wyposażenia zależy w dużej mierze od charakteru wycieczki. Planując posiłki „na mieście”, nie ma konieczności zabierania ze sobą kanapek czy też sztućców. Wypoczywając na łonie natury, o jedzenie zatroszczyć trzeba się samodzielnie. Przyda się wówczas nie tylko nóż, widelec czy też łyżka, ale i termos z kawą lub herbatą. W plecaku nie może również zabraknąć przekąsek dodających energii – owoców, orzechów czy pełnoziarnistych batoników z dużą zawartością kakao.
Czapka i pozostały ubiór
Jest konieczna nie tylko zimą, ale i latem. Jej rodzaj należy jednak dostosować do pory roku. Zimą potrzebna będzie ochrona przed chłodem, latem zaś – przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Zamiast czapki można zastosować chustę wielofunkcyjną. Zakłada się ją i na głowę, i na szyję, stanowiąc doskonałą ochronę przed wiatrem, chłodem i słońcem. Wygodnym dodatkiem na dłuższe spacery będzie bielizna termoaktywna damska lub męska, która ułatwi odprowadzenie potu podczas wysiłku.
Krem z filtrem UV
Wbrew pozorom należy go stosować nie tylko latem, ale i zimą. Posmarować trzeba wszystkie odsłonięte części ciała, co zapewni nam optymalną ochronę przed promieniami słońca. Stosować warto kremy z wysokim filtrem UV – powyżej 25. Podczas wycieczki bowiem łatwo nie zauważyć, że ze skórą dzieje się coś niedobrego, aż do momentu jak zacznie dokuczliwie piec. Warto pamiętać także o okularach przeciwsłonecznych, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV nasze oczy.
Płaszcz przeciwdeszczowy
To kolejny element ekwipunku, który powinien się znaleźć w plecaku. Nawet jeśli prognoza pogody jest korzystna, załamanie aury może przyjść znienacka, zwłaszcza w górach. Warto się przed tym odpowiednio zabezpieczyć, tym bardziej że peleryna przeciwdeszczowa zabiera naprawdę niewiele miejsca. Dobrze chroni przed deszczem i łatwo się ją zakłada.
Odpowiednie obuwie
Niezależnie od tego, czy celem podróży jest miasto czy też góry, należy koniecznie zaopatrzyć się w wygodne buty. Dobrze sprawdzają się warianty trekkingowe – i to nie tylko wyłącznie w górach. Mogą to być buty trekkingowe męskie niskie, jeśli podróżujemy w letniej porze. Ten typ obuwia ma solidną podeszwę. Łatwiej więc będzie przemierzać w nich także brukowane chodniki miast. Dodatkowo są wygodne i nie przemakają. Zapewniają wysoki komfort chodzenia i sprawiają, że stopa nie przegrzewa się. Wśród najlepszych produktów wyróżniamy buty trekkingowe damskie Salewa, a także 4F. Jeżeli planujemy chodzić po górach, warto wybrać buty treekingowe damskie wysokie lub męskie, koniecznie z ochroną kostki.
Lekarstwa i rzeczy apteczne
Zabrać należy ze sobą tabletki przeciwbólowe. Ból głowy może bowiem zrujnować nawet najlepiej zaplanowaną wycieczkę. Nie można również zapomnieć o plastrach i bandażu elastycznym. Warto również wziąć środek odkażający. Latem przydatny może okazać się także preparat odstraszający komary. Również i folia NRC powinna znaleźć się w ekwipunku turysty, jeśli ten wybiera się w góry. Służy ona zapewnieniu optymalnego komfortu termicznego.
Wycieczka jednodniowa dla dzieci
Jednodniowa wycieczka to ciekawe urozmaicenie także dla dzieci, zwłaszcza w roku szkolnym, kiedy to zorganizowanie dłuższego wyjazdu nie jest możliwe. Również gdy dzieci dopadnie wakacyjna nuda, krótki wypad będzie stanowić dla nich świetną rozrywkę.
W przypadku dzieci istotną rolę odgrywa odpowiedni strój. Powinien on być dostosowany do pory roku i zapewniać swobodę ruchów. Pod uwagę warto również wziąć rodzaj aktywności. Inne ubrania sprawdzą się podczas spaceru po lesie, inne w trakcie zwiedzania miasta. W obu przypadkach warto jednak zastosować metodę „na cebulkę”. Jeżeli dziecku będzie za gorąco, rozbierze się. Gdy zaś poczuje chłód, będzie miało co na siebie włożyć.
Warto również zadbać o komfort. Paskom, guzikom, zapięciom i suwakom w niezliczonej ilości mówimy nie. Należy pamiętać także o płaszczu lub pelerynie przeciwdeszczowej i nakryciu głowy. Podczas wycieczki jednodniowej istotną rolę odgrywa również obuwie. Powinno ono być wygodne i przetestowane. Zapewni to dziecku komfort i uchroni jego stopy przed bolesnymi otarciami.
Warto wiedzieć!
Jeżeli w plecaku młodego turysty jest jeszcze wolne miejsce, warto do niego włożyć zapasowy T-shirt – tak na wszelki wypadek. Gdy dziecko czymś się ubrudzi, będzie mogło zdjąć poplamioną koszulkę.
W plecaku dziecka nie może zabraknąć przede wszystkim prowiantu. Najlepiej sprawdzają się zdrowe przekąski, czyli kanapki, owoce, pokrojone warzywa czy też orzechy. Zadbać należy również o dostateczną ilość płynów.
Wycieczka rowerowa
Dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu jest jednodniowa wycieczka rowerowa. Chociaż w ciągu jednego dnia pokonanie znaczącego dystansu może nie być możliwe, wypad rowerem pozwala spojrzeć na okolicę z innej perspektywy. Co zabrać ze sobą oprócz roweru, odpowiedniego stroju i obuwia?
- Zestaw narzędzi. Bez niego wykonanie nawet drobnej naprawy nie będzie możliwe, a co dopiero wymiana przebitej opony czy też wyregulowanie przerzutek i łańcucha. Zabrać warto także szmatkę. Wytrzemy w nią ręce ubrudzone smarem podczas ewentualnej awarii.
- Kask. Na wycieczce rowerowej poruszanie się wyłącznie po ścieżkach rowerowych zazwyczaj nie jest możliwe. Żeby więc zadbać o własne bezpieczeństwo na drodze, konieczne jest założenie kasku. Bez niego ani rusz!
- Plecak, sakwa, torebka podsiodłowa. Elementy te pozwalają zabrać ze sobą wszelkie najpotrzebniejsze rzeczy. W niewielkim plecaku (10-20 litrów) z powodzeniem zmieści się zapasowe ubranie, płaszcz przeciwdeszczowy, woda oraz prowiant. W torebce podsiodłowej można zaś trzymać zestaw narzędzi. Do sakiewki warto z kolei włożyć dokumenty, klucze, mapę czy też telefon.
Polecane rowery
Wycieczka jednodniowa, czy to piesza, czy to rowerowa, to zawsze ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu. Jej atutem jest to, że nie wymaga zbyt wielu przygotowań. Żeby jednak się udała, warto wziąć ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy.
Znajdziesz w Morele
Buty trekkingowe męskie - Buty trekkingowe damskie - Buty trekkingowe dziecięce - Czapki z daszkiem - Czapki zimowe
Komentarze (0)