Wyciszona obudowa PC – jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Podpowiadamy, jak dokonać wyboru wyciszonej obudowy komputerowej. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Głośno działający komputer to utrapienie wielu ludzi. Denerwujący szum przeszkadza w skupieniu i sprawia wrażenie, że z naszym sprzętem dzieje się coś niedobrego. Sposobem na niechciane dźwięki jest wyciszona obudowa PC. Dobrze dobrana zminimalizuje odgłosy do minimum.

Polecane obudowy

Wynika to oczywiście z użytych materiałów, które pozwalają wytłumić hałas generowany przede wszystkim przez układ chłodzenia. Jest to odczuwalne zwłaszcza w przypadku komputerów o sporej mocy. Żeby podzespoły pracowały w sposób stabilny, wykorzystywane jest dodatkowe chłodzenie karty graficznej czy też procesora. Zwiększona liczba wentylatorów prowadzi oczywiście do wzrostu wspomnianego hałasu, który może przeszkadzać w codziennej pracy.

Zalety wyciszonej obudowy

W przypadku specjalnych konstrukcji obudów wyciszonych mamy do czynienia z zastosowaniem elementów, które tłumią dźwięk, minimalizują wibracje, a tym samym sprawiają, że komputer działa wyraźnie ciszej. Oczywiście nie oznacza to, że sprzęt będzie bezgłośny. Jeśli korzystamy z wydajnych podzespołów (np. mocnej, dedykowanej karty graficznej), podczas pracy na pełnych obrotach hałas i tak będzie słyszalny. Jego poziom okaże się jednak znacznie niższy.

Obudowę wyciszoną poleca się więc osobom, które nie chcą irytować pozostałych domowników. W niewielkim pokoju głośno pracujący komputer może naprawdę przeszkadzać w skupieniu, a przecież nie każdy lubi przez cały czas siedzieć w słuchawkach na uszach. Wyciszona obudowa pozwoli więc nieco zniwelować ten problem.

Z tego typu obudów komputerowych korzystają także firmy podczas tworzenia stanowisk pracowniczych. Gdy w jednym pomieszczeniu pracuje kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt stanowisk, hałas może być ogromny. Kolejną zaletą takich konstrukcji jest fakt, iż często wyróżniają się one wysoką wytrzymałością mechaniczną. Oczywiście poziom ochrony podzespołów jest zależny od sposobu wykonania całej konstrukcji.

Warto wiedzieć!

Pracę komputera możemy wyciszyć także poprzez wykorzystanie dodatkowych funkcji chłodzenia, z którego korzystają takie urządzenia jak karta graficzna czy też procesor. Mowa tu o regulacji prędkości obrotowej wiatraków – gdy maksymalna wydajność chłodzenia nie jest potrzebna, wentylatory można spowolnić, co oczywiście wpłynie na obniżenie hałasu.

Jak wybrać wyciszoną obudowę PC?

Podczas wybierania dobrej obudowy (np. obudowy Zalman lub obudowy Genesis) musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość materiałów, z jakich jest ona wykonana. Czy jest to dobrej jakości aluminium, czy też kruchy plastik lub pośrednio trwałe tworzywo. Istotne są również takie kwestie jak klasa danej obudowy, a także jakość wykończenia czy wygląd metalowych elementów.

Do tego dochodzą także tworzywa, które odpowiadają za wyciszenie. W zależności modelu, stosowane są między innymi specjalne maty lub gumy wyciszające. Izolują one i w pewnym sensie pochłaniają dźwięki. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy mata w obudowie nie zakrywa zbytnio ujścia powietrza z wentylatora. Jeżeli materiał zasłania okienko, to komputer może nam się po prostu zagotować.

Obniżenie hałasu zapewnia również sam sposób połączenia konstrukcji. Musi być ona przede wszystkim sztywna. Jeżeli poziom jej sztywności jest niski, to będzie ona dodatkowo podlegać drganiom wynikającym z pracy podzespołów, a to objawi się efektem „bzyczenia”.

Najlepiej byłoby, gdyby przynajmniej przedni panel obudowy wykonany był z aluminium. Ten element jest najbardziej narażony na zniszczenia, a tym samym musi być najmocniejszy. Z pewnością dobrze wyciszona obudowa powinna mieć wyciszające stopki, które zapobiegną przenoszeniu drgań na podłoże, na którym ustawiona jest jednostka.

Warto przed zakupem zapoznać się z opiniami innych użytkowników, którzy mieli okazję wypróbować interesującą nas obudowę. Dzięki temu dowiemy się, czy rzeczywiście jest ona warta zakupu. Oczywiście pod uwagę należy wziąć także parametry techniczne typowe również dla pozostałych obudów komputerowych. Wyciszenie to dopiero połowa sukcesu. Zadbać należy także o inne walory konstrukcji.

  • Kompatybilność. Kwestia absolutnie najważniejsza. Niezależnie od tego, czy kupujecie obudowę standardową czy wyciszoną. Określa ona to, jakie płyty główne mogą zostać zamontowane wewnątrz obudowy. Producenci zazwyczaj przygotowują swoje konstrukcje tak, aby były one kompatybilne z kilkoma płytami. Wystarczy więc sprawdzić dokładnie specyfikację obudowy i czy widnieje tam informacja o zgodności z płytami ATX, Mini ITX czy też innymi.
  • Typ obudowy. Warto nadmienić, że w wersjach wyciszanych sprzedawane są przede wszystkim obudowy typu Tower. Najbardziej popularne są oczywiście obudowy Midi Tower, które stanowią pewien kompromis między sporą ilością wolnej przestrzeni, która gwarantuje odpowiednią cyrkulację powietrza a w miarę kompaktowymi wymiarami. W takich obudowach zamontujemy karty graficzne o większej długości, liczyć możemy również na swobodny wybór chłodzenia, opartego chociażby na wykorzystaniu kilku wentylatorów.

Poza Midi Tower, warte wspomnienia typy obudów, które często są wyciszane przez producentów, to:

  • Obudowa Micro Tower – kompaktowa obudowa polecana dla tych, którzy nie mają zbyt dużo miejsca na jednostkę centralną.
  • Obudowa Mini Tower – jeszcze mniejsza obudowa, która najczęściej jest wykorzystywana w zestawach niskonapięciowych (zazwyczaj nie występują w nich dedykowane karty graficzne czy też inne szczególnie wydajne podzespoły),
  • Obudowa Big Tower/Full Tower – duża, pojemna obudowa przeznaczona dla komputerów do zadań profesjonalnych.
  • Obudowa z zasilaczem - rzadko zdarza się, aby wyciszona obudowa została wyposażona we własny zasilacz, choć nie jest to niemożliwe. Warto jednak zwrócić uwagę na jego moc – często jest ona bowiem bardzo niska, dlatego też nie wystarcza do tego, aby zasilić wydajny układ CPU, karty graficzne oraz wykorzystane dyski twarde.
  • Wentylatory. Głośność obudowy jest tym większa, im większy jest wentylator lub wentylatory w niej umieszczone. Zazwyczaj w bardzo wydajnych komputerach wiatraki są pokaźne, a tym samym niemożliwe będzie takie całkowite wyciszenie pracy jednostki. Niemniej jednak można próbować zmniejszyć natężenie dźwięków. Niektóre wentylatory obsługują również technologie pozwalające na regulację obrotów, co także można wykorzystać do przynajmniej czasowego wyciszenia komputera.

Ważne jest także to, gdzie zostało umieszczone chłodzenie. Wentylatory mogą bowiem znaleźć się na górze obudowy, z dołu i po bokach. Nie wszędzie możliwe jest zastosowanie materiału wyciszającego, dlatego warto zastanowić się, co jest ważniejsze – cichsze działanie czy większa wydajność chłodzenia (w niektórych sytuacjach montaż wentylatorów na górze obudowy jest wręcz konieczny).

  • Pochłanianie dźwięków. Każda obudowa ma określony stopień pochłaniania dźwięków. W paśmie przenoszenia 1800-3500 Hz dźwięki powinny być tłumione przynajmniej na 70-80%, natomiast w paśmie 1200-6000 Hz na ok. 40%.
  • Wymiary. Oczywiście są one zależne od typu obudowy. Co istotne, nawet produkty z jednej kategorii mogą nieco się różnić. Przed zakupem, warto więc dokładnie sprawdzić wymiary w specyfikacji. Jest to istotne zarówno ze względu na ilość miejsca zajmowanego przez sprzęt, a także możliwości montażu poszczególnych podzespołów, takich jak dyski, układy CPU czy też karty graficzne. Rzecz jasna, nadal najważniejszym parametrem będzie kompatybilność, a więc informacja, jakie płyty główne będą mogły zostać zamontowane w obudowie (ATX, ITX, Mini ITX etc.).
  • Dostępne złącza. Mowa tutaj zarówno o przednim, jak i tylnym panelu (złącza czasem montowane są także u góry obudowy). Na jakie elementy możemy liczyć? Między innymi na porty USB, HDMI, czytniki kart pamięci, gniazda audio czy chociażby wejścia Mini DisplayPort.
  • Dodatki. Poza omawianym wyciszeniem, a także sporą ilością wejść USB, liczyć możemy między innymi na okno, czyli oszklony panel bocznych, a także na podświetlenie RGB, dzięki któremu atrakcyjność konstrukcji znacznie wzrośnie.

Uwagę warto zwrócić także na to, ile wnęk zostało zamontowanych w obudowie (mowa tu zarówno o wnękach 2,5 cala, jak i 3,5 cala). Przekłada się to oczywiście na ilość dysków twardych, jakie będziemy mogli wykorzystać. Jeśli będzie ich zbyt mało, by spełnić nasze wymagania, możemy wykorzystać porty USB do montażu dysków zewnętrznych.

Ile kosztuje wyciszona obudowa?

Gwarancją wysokiej jakości wykonania obudowy będzie także renoma firmy, od której pochodzi. Decydując się na model uznanego producenta, możemy liczyć nie tylko na zredukowanie hałasu generowanego przez zamontowane urządzenia, ale również dostęp do wielu portów czy też możliwość wykorzystania regulacji obrotów zamontowanych wiatraków.

Biorąc to wszystko pod uwagę, polecić można między innymi obudowy z serii SilentiumPC Regnum, obudowy be quiet! czy też produkty Fractal Design. Ile kosztuje obudowa wyciszona? Ceny przeważnie zaczynają się od 100 złotych. Modele SilentiumPC Regnum zakupimy już za około 160 złotych, w podobnych cenach występują najtańsze obudowy Fractal Design. Jeśli chodzi natomiast o konstrukcje najdroższe, ich ceny wynieść mogą nawet tysiąc złotych. Na wysokiej półce często dostępne są produkty wykorzystujące oświetlenie RGB.

Uwaga!

Dla tych użytkowników, którym zależy nie tylko na cichej pracy, ale też na dobrej prezencji jednostki, polecana jest wyciszona obudowa z oknem. Okno to pozwala na zaprezentowanie wnętrza (często podświetlanego) bez obawy o to, że hałas będzie nam przeszkadzał. Okna wykonane są z materiałów, które zatrzymują dźwięki.

Na ten moment oferta fabrycznie wyciszonych obudów jest tak szeroka, że możemy je dostać praktycznie w każdym rozmiarze. Wymagania użytkowników co do wydajności rosną, natomiast głośna praca staje się coraz większym problemem i nowoczesne obudowy wyciszane są fabrycznie.

2,4
22 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.