Wykrętak do zerwanych śrub - jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Zniszczona śruba
Śruby są różne i w różny sposób się je wykorzystuje, jednak warto zaznaczyć, że ich kształt jest dość charakterystyczny. Dlatego zniszczona, zerwana śruba to duży problem, zwłaszcza w działaniach na samochodach czy innych miejscach, których gwinty powinny pozostać nienaruszone. Zniszczona śruba bardzo często powoduje duże problemy, a staje się to często wówczas, gdy sama śruba jest podniszczona przez korozję. Wówczas łatwiej następuje złamanie jej konstrukcji, a w konsekwencji unieruchomienie jednej części wewnątrz otworu i niespełnianie funkcji trzymającej dany przedmiot. Wówczas musimy pomyśleć o wykrętaka do urwanych śrub.
Wykrętak, czyli co?
Generalnie mówimy o dwóch rodzajach wykrętaków. Są to specjalne wiertła o wyglądzie stożkowatego zakończenia wiertarki, które posiadają odwrotne gwinty. Służą do usuwania starych śrub, których nie można odkręcić w żaden inny sposób, jak tylko poprzez rozwiercenie otworu. To różnego rodzaju śruby, które mogą być w ten sposób wyciągnięte bez naruszania struktury gwintu. Co ważne, wykrętaki mogą służyć do śrub różnego rodzaju, np. m3, m2 czy m5. To wysokiej jakości narzędzia, które można używać zarówno w warsztatach – zwłaszcza samochodowych, mechanicznych – jak i w domu, gdyż uniwersalne rozmiary pozwolą na funkcjonalne zastosowanie. Istnieje jeszcze drugi rodzaj wykrętaka, wykrętak prosty, którego zakończenie ma kształt niedokończonego stożka z podstawą kwadratu i czterema bokami. Jest to jednak rodzaj rzadziej używany.
Wykrętak do śrub zerwanych – jak go używać?
Aby dobrze korzystać z wykrętaka do zerwanych śrub należy określić średnicę śruby. Wówczas wystarczy dobrać odpowiedni rozmiar wykrętaka i przy pomocy narzędzi wkręcić się w śrubę. Dzięki temu gwint nie zostaje uszkodzony, a ona sama zostaje wyciągnięta na zewnątrz. Wymaga to oczywiście odrobiny siły, jednak warto pamiętać, że dzięki temu chronimy gwint, co, jak już wspominaliśmy, przyda się przede wszystkim w przypadku warsztatów samochodowych oraz innych prac mechanicznych, gdzie precyzja jest niezwykle istotna.
Na co zwracać uwagę przy zakupie wykrętaka?
Przede wszystkim, przed zakupem należy skonsultować się ze specjalistą lub przeczytać poradnik jak dokładnie stosować dany wykrętak. Po drugie, gdy podejmiemy już decyzję o zakupie, należy wybrać w sposób szczególny rozmiar wykrętaka. Chodzi o oznaczenia typu m3, m5 czy m8. W standardowych opakowaniach np. wkrętaków do zerwanych śrub Neo czy Yato znajdziemy kilka rodzajów, które pozwolą nam dopasować się do średnicy śruby. Dzięki temu będziemy mogli dopasować do różnego rodzaju śrub, co zwiększy uniwersalność działań, a przy tym pomoże nam usunąć niechcianą śrubę.
Czy producent wykrętaka ma znaczenie?
Warto zwracać uwagę – będąc przy wymienionych zestawach – na firmę, która wykonała produkty. Nie zawsze są one bowiem najwyższej jakości. Musimy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego wykonane są wykrętaki, które powinny w skuteczny sposób pomóc usunąć śrubę, ale także co ważne musi nie zniszczyć gwintów. Pamiętajmy, że zbyt słabe, zbyt tanie firmy proponują wykrętaki, które mogą pęknąć w trakcie odkręcania śruby, a w takim wypadku pozostanie nam już tylko zniszczenie gwintu.
Jeśli szukasz dobrego wykrętaka do zerwanych śrub, musisz mieć na uwadze, że są to produkty doskonale dopasowane pod względem wielkości. Zbyt duży czy zbyt mały model nie będzie w stanie pomóc, a może okazać się dodatkowym utrudnieniem. Pamiętaj, by analizować stosunek jakości do ceny i kupować tylko sprawdzone produkty, na których można polegać.
Znajdziesz w Morele
Wkrętarki - Wiertarki - Wiertarko-wkrętarki - Klucze udarowe i pneumatyczne - Zestawy elektronarzędzi
Komentarze (0)