Wykrywacz przewodów i kabli elektrycznych - jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Choć zasada ich działania nie jest skomplikowana, to różnice w budowie czujników są znaczne, a co z tego wynika, trudniejszy staje się też wybór właściwego urządzenia.
Jak działa wykrywacz kabli?
Podstawowym mechanizmem, który wykorzystywany jest w wykrywaczach kabli i rur jest zjawisko indukcji elektromagnetycznej, które decyduje o tym, że w przewodnikach umieszczonych w obrębie pole elektromagnetycznego powstaje różnica ładunków i zaczyna płynąć prąd. Jego parametry nie są w tym momencie istotne – wszystko zostało przewidziane przez producentów wykrywaczy kabli i metali, którzy w zależności od charakterystyki prądu i pola, które go indukowało, są w stanie określić położenie kabli, a często także ich właściwości. Wiele profesjonalnych wykrywaczy przewodów pod napięciem dodatkowo wykrywa także przedmioty z tworzywa, drewna, a także puste przestrzenie, aczkolwiek to już funkcje dodatkowe, których dostępność uwarunkowana jest innymi zjawiskami fizycznymi.
Zwykły detektor czy zaawansowany wykrywacz?
Podstawowe detektory kabli są w stanie wskazać jedynie miejsce na dwuwymiarowej powierzchni, pod którym należy spodziewać się obecności przewodów. Bardziej zaawansowane wykrywacze przewodów są w stanie określić również – i to z bardzo dużą dokładnością – na jakiej głębokości się one znajdują. Pierwsze z mierników są zdecydowanie tańsze i sprawdzają się w zastosowaniach domowych, natomiast profesjonaliści powinni raczej skłaniać się ku wyborowi bardziej rozbudowanych detektorów o większej precyzji.
Wykrywacze kabli podziemnych
Kable podziemne są często trudniejsze do wykrycia: są położone głębiej, ich otoczenie nie jest ani jednolite, ani ściśle określone, a jedyną cechą wspólną większości z nich jest silniejsze pole elektromagnetyczne. Do wykrywania przewodów podziemnych uniwersalne detektory zwykle się nie nadają i trzeba użyć specjalnego wykrywacza kabli telekomunikacyjnych lub elektrycznych, skonstruowanego w taki sposób, aby precyzyjnie wskazywał położenie przewodów w trudnych warunkach.
Przykłady zastosowań
Każdy miernik ma nieco inne zastosowanie. Umowny podział na typy jest możliwy, jeśli jako kryterium przyjmie się precyzje wskazań detektora.
Komentarze (0)