Zdążysz przed pierwszą gwiazdką!

Gwarancja dostawy przed Świętami!

Więcej informacji

Wymagania sprzętowe Minecraft. Najważniejsze informacje o grze

| 1 Komentarz
Minecraft to jedna z najbardziej popularnych gier na świecie. Oto wszystkie najważniejsze informacje o grze.

Wymagania sprzętowe gry

Proponowaną konfigurację sprzętową dla gry Minecraft prezentujemy w poniższej tabeli. Wymagania sprzętowe Minecrafta nie są specjalnie wysokie, mogą się jednak różnić nieznacznie w zależności od wersji gry. Przyjmuje się, że Minecraft: Java Edition ma nieco wyższe wymagania systemowe w porównaniu do różnych wersji tzw. Minecraft Bedrock.

Jak widać, gra w dalszym ciągu nie wymaga od naszych komputerów wiele. Prawdę mówiąc, nawet wieloletnie maszyny spokojnie poradzą sobie z tą produkcją. Sytuacje nieco zmieniają wszelkiego rodzaju mody do Minecrafta, których liczba jest ogromna. Niektóre z nich wymagają potężnych kart graficznych z rodziny Nvidia GeForce RTX, zdolnych do wykonywania obliczeń związanych z technologią śledzenia promieni w czasie rzeczywistym. Ostatecznie jednak minimalne wymagania Minecraft są bardzo niskie - gra powinna swobodnie działać praktycznie na każdym komputerze zdolnym uruchomić system Windows 10. 

Polecane komputery gamingowe

Jeśli nie wiesz, jak sprawdzić czy gra pójdzie na laptopie lub stacjonarnym PC, Minecraft oferuje bezpłatne demo.

Warto wiedzieć!

Duża liczba dodatków jest w stanie znacząco obciążyć system, dlatego bardzo często podane 2 GB pamięci RAM okazuje się niewystarczające. To samo tyczy się układu CPU oraz karty graficznej. Zanim więc zdecydujemy, czy nasz komputer na pewno spełnia wymagania sprzętowe gry, powinniśmy sprawdzić, która jej wersja nas interesuje i jakie mody będziemy chcieli zainstalować

Zdawać by się mogło, że odpowiedź na to pytanie okaże się banalnie proste. Rzeczywistość wygląda nieco inaczej, ponieważ gra doczekała się wielu wydań, przeznaczonych nie tylko na komputery osobiste.

Zakupu wersji gry dokonujemy przede wszystkim na oficjalnej stronie internetowej. Tam też możemy pobrać wersję demonstracyjną – polecamy zacząć właśnie od niej. Minecraft to produkcja specyficzna, gwarantuje olbrzymią swobodę tworzenia, za co pokochały ją miliony fanów. Nie oznacza to jednak wcale, że każdemu przypadnie do gustu. Wersja demo pozwala na rozegranie 5 dni w grze lub 100 minut w świecie realnym. Jest to wystarczający czas, by odkryć w sobie żyłkę budowniczego lub dojść do wniosku, że to jednak nie dla nas.

Jaki Minecraft kupić?

Jeśli zdecydujemy się na zakup pełne gry, musimy dokonać wyboru spośród kilku wersji:

  • Minecraft Classic – to podstawowy port oparty na pierwszym kodzie, który pochodzi z czasów sprzed oficjalnej premiery. Jak więc nietrudno się domyślić, jest pozbawiony wielu nowych funkcjonalności, które były wprowadzane na przestrzeni lat. W wersji Classic możemy zagrać w trybie kreatywnym bądź przetrwania. Co ważne, gra jest darmowa, dostępna także w formie przeglądarkowej.
  • Minecraft: Java Edition – podstawowa wersja gry kierowana na komputery z systemami Windows, Mac oraz Linux. Zapewnia wszystko to, nad czym twórcy planowali przez cały czas od wydania gry. Pozwala także na wgrywanie wszystkich modów i skórek oraz grę międzyplatformową. Cena? 100 złotych.
  • Minecraft: Windows 10 Edition – specjalna wersja przygotowana dla systemów Windows 10. Jest ona nieco okrojona względem pierwowzoru, została jednak zintegrowana z usługą Xbox Live, dzięki czemu możliwe jest np. zdobywanie rozmaitych osiągnięć. Windows 10 Edition pozwala także na korzystanie z technologii wirtualnej rzeczywistości, za pośrednictwem okularów Oculus Rift. Kod do wersji możemy zakupić osobno, dołączany jest on także do podstawowej gry (Java Edition).
  • Minecraft: Pocket Edition – gra przeznaczona na urządzenia mobilne, działające na systemach Android, iOS, Windows Phone, Kindle Fire. Co ważne, pozwala ona na międzyplatformową rozgrywkę z posiadaczami wersji Windows 10 Edition.

Stworzona została także specjalna gra Minecraft: Education Edition, która jest wykorzystywana w szkolnictwie, na przykład do wyjaśnienia wielu zagadnień z dziedziny matematyki czy fizyki.

Uwaga!

To oczywiście nie wszystko, ponieważ Minecraft został wydany także na konsole do gier (PS3, PS4, Xbox, PS Vita, Wii U), a nawet dla systemów Apple TV oraz Fire TV. Nie można zapominać również o specjalnych produkcjach takich jak Minecraft: Dungeons czy Minecraft: Story Mode - A Telltale Games Series, które skupiają się na warstwie fabularnej. Jak więc widać, możliwości gry jest naprawdę sporo.

Książki Minecraft: Plany i strategie

Fenomen omawianej gry doskonale pokazuje liczba książek powstałych na jej podstawie. Są to przede wszystkim poradniki wyjaśniające, w jaki sposób możemy budować w grze i co jesteśmy w stanie stworzyć. W poszczególnych pozycjach znajdziemy również rady dotyczące przetrwania w specjalnych trybach, a także różnego rodzaju ciekawostki, które okażą się przydatne zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych graczy.

Z wielu pozycji dostępnych na rynku wymienić można chociażby takie tytuły jak:

  • Podręcznik kreatywnego budowania,
  • Podręcznik podboju Minecrafta,
  • Minecraft Mobestiariusz,
  • Minecraft Podręcznik podboju Netheru i kresu.

Jak zainstalować Minecraft?

Decydując się na jedną z wersji wymienionych wcześniej, nie powinniśmy mieć żadnych problemów z instalacją i uruchomieniem gry.

Na początek należy założyć własne konto użytkownika na oficjalnej stronie internetowej. To umożliwi nam pobranie wersji demo lub zakup pełnej gry – oczywiście nie jest to jedyny sposób na otrzymanie swojego egzemplarza, choć można uznać go najbezpieczniejszy. Gdy otrzymamy grę, reszta jest banalnie prosta. Wystarczy bowiem postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Następnie pozostaje nam uruchomić grę, rozpocząć rozgrywkę jednoosobową bądź połączyć się z wybranym serwerem.

Jak zainstalować Minecraft?

Grać możemy na mapach oficjalnych lub stworzonych przez fanów. Wszystkich jest naprawdę sporo. Minecraft mapy pozwalają na przeniesienie się do ciekawych światów wzorowanych na przykład na rozmaitych filmach i grach komputerowych, a także specjalnych aren w trybie gry PvP (Player versus Player).

Podczas rozgrywki korzystać możemy także z wielu komend, które uruchamiają pewne funkcje lub umożliwiają wprowadzenie zmian podczas dostosowywania serwera. Komendy Minecraft wpisywane są w specjalnym oknie rozmów – koniecznie muszą zostać poprzedzone ukośnikiem („/”).

Jak zrobić serwer Minecraft?

Jak zrobić serwer Minecraft?

Tych zaś jest naprawdę sporo. Serwery Minecraft to odrębne światy, które tworzone są zarówno przez oficjalnych partnerów twórców, jak i zwykłych graczy. Poza podstawowymi funkcjonalnościami, gwarantują one konkretne zasady, a także minigry, które dodatkowo urozmaicają rozgrywkę.

Serwer możemy również wykupić lub założyć sami. W tym celu najpierw należy pobrać narzędzie „The Minecraft: Java Edition Server”, które jest darmowe, a następnie zaopatrzyć się w program Hamachi, która pozwala tworzyć wirtualne sieci LAN.

Po pobraniu narzędzia ze strony gry, uruchamiamy go, a następnie od razu zamykamy (co ważne, do obsługi serwera wymagana jest najnowsza wersja programu Java). W kolejnym kroku przechodzimy do folderu, w którym znajduje się program i za pomocą notatnika otwieramy plik „eula”. W polu „eula=” wpisujemy frazę „true” – oznacza to, że akceptujemy regulamin programu. Zamykamy plik i uruchamiamy narzędzie oraz program Hamachi, w którym należy stworzyć własna sieć.

Ponownie przechodzimy do głównego folderu programu i otwieramy plik „server.properties”. W polu „server-ip=” musimy wpisać adres IP naszej sieci Hamachi. W ten sposób możemy utworzyć własny serwer, który pozwoli nam grać razem ze znajomymi.

Jak widać, Minecraft to niezwykle rozbudowana produkcja. Mnogość wersji gry, dostępnych modów i dodatków, a także fachowa literatura sprawiają, że do rozgrywki możemy podejść na wiele różnych sposobów. Gracze skupiają się między innymi na tworzeniu budowli, przezywaniu nowych przygód, interakcji z innymi graczami  czy chociażby tworzeniu światów.

Ważną kategorię stanowią także skiny do gry, czyli tekstury, które umieszczane są na modelu gracza. Dzięki nim możemy dostosowywać wygląd swojej postaci. Skiny możemy pobrać z sieci lub stworzyć własne przy użyciu specjalnych narzędzi.

Udostępnij
4,5
11 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

.
Specjalista Morele | 07:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.