Wymiana miski olejowej – ile kosztuje, czy można to zrobić samodzielnie?
Spis treści:
- Jak sprawdzić, czy miska olejowa jest uszkodzona?
- Czy można jeździć z uszkodzoną miską olejowa?
- Uszkodzona miska olejowa – jak do tego dochodzi?
- Jaki jest koszt wymiany miski olejowej?
- Wymiana miski olejowej samodzielnie – czy warto się tego podjąć?
- Co jest potrzebne do wymiany miski olejowej?
- Wgnieciona miska olejowa, która nie cieknie – czy trzeba ją wymienić?
Miska olejowa to jeden z najważniejszych elementów każdego silnika spalinowego. W niej przechowywany jest olej niezbędny do prawidłowej pracy jednostki napędowej. Z tego powodu jej uszkodzenie może nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje, w tym zatarcie silnika. Kiedy więc potrzebna jest wymiana miski olejowej, ile kosztuje taka naprawa i czy można wykonać ją samodzielnie?
Polecane narzędzia samochodowe
Jak sprawdzić, czy miska olejowa jest uszkodzona?
Aby upewnić się, że misa olejowa jest sprawna, nie trzeba się zbytnio starać. Większość uszkodzeń widoczna jest na pierwszy rzut oka i objawia się wyciekami oleju pod autem. Zdarzają się jednak sytuacje, w których uszkodzenie jest drobne i nie widać go na pierwszy rzut oka. Lekka nieszczelność misy może na przykład powodować powolny spadek poziomu oleju w silniku. Dlatego bardzo ważne jest regularne sprawdzanie jego stanu. W ten sposób można na bieżąco obserwować, czy układ smarowania silnika pracuje prawidłowo i ma do tego odpowiednie warunki.
Czy można jeździć z uszkodzoną miską olejowa?
Uszkodzona miska olejowa w większości wypadków dyskwalifikuje auto z dalszej jazdy. Zdarzają się jednak przypadki, gdy jest to możliwe. Najczęściej mowa tu o drobnych uszkodzeniach, które powodują jedynie niewielką nieszczelność misy oleju. Wtedy wycieki są na tyle powolne, że samochodem można swobodnie dojechać na kołach do swojego mechanika.
W innym wypadku jazda z misą olejową to prosta droga do dużo poważniejszych awarii. Wyciek oleju może być na tyle duży, że poziom smaru spadnie poniżej dopuszczalnych norm lub niemal do zera. Wtedy ryzykujemy poważnymi uszkodzeniami jednostki napędowej oraz jej osprzętu. Silnik może się zatrzeć, a ryzyko usterki występuje także w przypadku takich części samochodowych jak turbosprężarka.
Uszkodzona miska olejowa – jak do tego dochodzi?
Miska do oleju może zostać uszkodzona na wiele sposobów. Małe wycieki mogą być efektem na przykład starej uszczelki misy lub samego korka. Ten z kolei również może być już nieco zużyty i z tego powodu doprowadzać do wycieku oleju. Znacznie popularniejszym powodem usterek związanych z układem smarowania są jednak uszkodzenia mechaniczne.
Komponent, jakim jest misa olejowa, nie należy do szczególnie zabezpieczonych. Owszem jest na samym dnie silnika, co w teorii zapewnia pewny poziom ochrony. Trzeba jednak pamiętać o tym, że misa nie jest chroniona od spodu. Dlatego wjechanie w większe dziury, czy na wysokie krawężniki może doprowadzić do uszkodzenia misy. Mowa tu o jej przebiciach, wgnieceniach, inny typ usterki to na przykład zerwany korek.
Jaki jest koszt wymiany miski olejowej?
To, ile kosztuje wymiana miski olejowe, jest uzależnione od wielu czynników. Z reguły na cenę, jaką zażyczy sobie mechanik, składają się trzy główne rzeczy. Pierwsza to oczywiście zakup nowej misy i potrzebnych części, takich jak uszczelki. Druga to koszt oleju silnikowego, który po wymianie misy musi zostać nalany zupełnie od zera. Trzecia to z kolei robocizna. Ta uzależniona jest z reguły od czasu potrzebnego na wymianę. Różni się więc w zależności od samochodu osobowego.
Pełna naprawa mimo tego nie należy do szczególnie drogich. Da się ją wykonać nawet za nieco ponad 100 złotych. Są jednak auta, do których części są droższe, więc tutaj koszt naprawy może sięgać niecałego tysiąca. Naturalnie trzeba pamiętać, że koszt wymiany można ograniczyć. Sposobem na to jest samodzielne zabranie się za naprawę. Czy jednak warto to robić?
Trzeba też pamiętać, że nie zawsze konieczna jest wymiana całej misy. Czasem uszkodzeniu ulega tylko uszczelka. W takim razie, jaki jest koszt wymiany uszczelki miski olejowej? W tym wypadku cena jest znacznie niższa. W niektórych autach wynosi zaledwie kilkadziesiąt złotych. Dlatego nie jest to naprawa, która należy do szczególnie kosztownych. Często warto więc upewnić się, czy konieczna jest wymiana całej miski. Zdecydowanie się, zamiast tego na uszczelnienie może zadziałać równie dobrze i oszczędzić naprawdę pokaźną sumę pieniędzy.
Wymiana miski olejowej samodzielnie – czy warto się tego podjąć?
Podobnie jak w przypadku wielu innych usterek, miskę olejową również można wymienić samodzielnie. Czy warto jednak podejmować się takiego zadania? To zależy od wielu czynników. Przede wszystkim mechanika samochodowa to dziedzina, która nie jest powszechnie znana. Mimo niewielkiej trudności naprawy, za wymianę miski olejowej powinny się brać osoby, które mają przynajmniej podstawowe pojęcie na temat mechaniki.
Do tego trzeba mieć oczywiście odpowiednie warunki, a także narzędzia. Samodzielne zabranie się za wymianę miski olejowej nie jest jednak trudne. Bez problemu dokona tego większość osób znających się na mechanice samochodowej.
Ile trwa wymiana miski olejowej? To zależy od samochodu. W większości wypadków da się jednak to zrobić w zaledwie kilka godzin. Jak więc wymienić miskę olejową? Pierwszym krokiem to dostanie się do niej. Konieczne będzie spuszczenie starego oleju i oddanie go do utylizacji np. w warsztacie samochodowym. Potrzebny może być też demontaż elementów auta w okolicy miski. Mogą to być np. komponenty układu wydechowego.
Gdy cały olej został już spuszczony, można przejść do odkręcania śrub miski i zdjęcia jej. Wtedy trzeba dokładnie wyczyścić powierzchnię montażową, na której zebrały się resztki starej uszczelki. Konieczny jest też demontaż filtra oleju.
Po tym jak silnik zostanie oczyszczony czas nałożyć nową uszczelkę na kupioną wcześniej misę. Wtedy można już przykręcić komponent do bloku silnika. Trzeba jednak kontrolować poziom dokręcenia. Zbyt mocne może skutkować uszkodzeniem uszczelki i rozszczelnieniem układu smarowania auta. Na koniec wystarczy tylko wkręcić nowy korek spustowy i uszczelkę, filtr oleju, a także uzupełnić olej.
Co jest potrzebne do wymiany miski olejowej?
Chcąc zabrać się samodzielnie za wymianę miski olejowej, trzeba się oczywiście dobrze przygotować. Podstawa to narzędzia, takie jak klucz oczkowy i klucz nasadowy, czy klucz dynamometryczny. Potrzebna może okazać się również benzyna ekstrakcyjna. Nie można naturalnie zapomnieć o zamówieniu potrzebnych części. Mowa tu o samej misce, uszczelce, korku spustowym, filtrze oleju oraz o samym smarze.
Do tego trzeba dysponować odpowiednim warsztatem. W nim potrzebny będzie podnośnik lub przynajmniej kanał. Do demontażu miski olejowej nie trzeba unosić samochodu, lecz warto mieć swobodę ruchu pod nim. W końcu konieczne jest dokładne odkręcenie, czy przykręcenie i uszczelnienie miski. To mając ograniczony zakres ruchów, jest znacznie trudniejsze.
Wgnieciona miska olejowa, która nie cieknie – czy trzeba ją wymienić?
Czasami miska olejowa może zostać wgnieciona, lecz nie zostaje rozszczelniona. Mimo tego, że może wydawać się to niegroźne, miska powinna zostać wymieniona. Wszystko przez ryzyko uszkodzenia smoka olejowego, który pobiera olej z misy. Lepiej dmuchać na zimne i w takiej sytuacji wymienić miskę. Może to oszczędzić sporo nerwów i pieniędzy, które trzeba byłoby przeznaczyć na remont silnika.
Komentarze (0)