Wymiennik cwu - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Wymiennik ciepła jest ważnym elementem instalacji CWU, dlatego jego prawidłowy dobór jest niezwykle istotny.

Jak działa wymiennik CWU?

W ogólnym zarysie wymiennik CWU jest to element, którzy przekazuje ciepło między wodą kotłową a wodą znajdującą się w instalacji wody użytkowej. W zależności od konstrukcji wymiennika cały proces może wyglądać nieco inaczej, natomiast ogólna zasada działania jest taka sama – wodę kotłową i CWU oddziela tylko cienka ścianka wykonana z metalu dobrze przewodzącego ciepło, a cały wymiennik zamknięty jest w izolowanej termicznie obudowie, aby ciepło z wody użytkowej nie uciekało do otoczenia.

Dostępne warianty wymienników CWU

W zależności od pojemności zasobnika używa się różnych wymienników, dzięki czemu można liczyć na szybsze, a także bardziej ekonomiczne podgrzanie całej wody do zadanej temperatury.

  • Wymiennik CWU z wężownicą: to stosunkowo prosta konstrukcja, w której rolę elementu grzejnego pełni właśnie wężownica wypełniona wodą instalacyjną i często mająca dość skomplikowany kształt, co sprzyja przyspieszeniu procesu ogrzewania wody. Wężownica najczęściej instalowana jest w dolnej części zbiornika, ale zdarza się, że producenci montują wężownicę pionowo, dzięki czemu woda w całej objętości kotła ma jednakową temperaturę.
  • Wymiennik CWU z dwoma wężownicami: jest to rozwinięcie idei wężownicy, z tym że w tym przypadku zamiast jednej, montuje się dwie. To dlatego, że nie można w nieskończoność wydłużać pojedynczej wężownicy – woda w niej zawarta płynąc, oddaje ciepło, więc skuteczność bardzo długiej wężownicy będzie relatywnie niska. W tym celu w dużych zbiornikach montuje się dwie wężownice, co skraca czas na ogrzanie wody użytkowej. Tego rodzaju rozwiązanie, zwane też zbiornikiem biwalentnym, używane jest w instalacjach z więcej niż jednym źródłem ciepła.
  • Wymiennik CWU do pompy ciepła: zasadniczo również może to być wymiennik z wężownicą, natomiast tym, co go czasem odróżnia, jest inny sposób podłączania – wszystko będzie zależało od tego, w jaki sposób współpracuje pompa ciepła i kocioł podstawowy.
  • Wymiennik CWU z grzałką: w tej konstrukcji poza instalacyjnym elementem grzejnym instaluje się też grzałkę elektryczną. To przydatne rozwiązanie, które skraca czas oczekiwania na ciepłą wodę, jeśli ogrzanie wody instalacyjnej wymagałoby długiego oczekiwania. Co ważne, grzałka może pracować w każdym momencie i automatycznie wyłączy się po osiągnięciu określonej temperatury. Choć energia elektryczna nie jest tanim źródłem ciepła, taki wymiennik czasem bywa przydatny.

Jakiej pojemności zbiornik CWU wybrać?

Wymiennik ciepła musi ogrzać określoną ilość wody do konkretnej temperatury, dlatego nie można rozważać kwestii doboru wymiennika bez ustalenia pojemności zasobnika na CWU.

  • Wymiennik CWU 100L: dobre rozwiązanie do małych, bardzo oszczędnych domów, gdzie zapotrzebowanie na wodę nie jest duże. Ze względu na niewielką pojemność mają zwykle prostą budowę i nie są szczególnie drogie, należy jednak pamiętać, że mała objętość szybciej traci ciepło niż duża, więc mimo pozornej opłacalności nie zawsze jest to idealne rozwiązanie.
  • Wymiennik CWU 200L: przez wielu ekspertów uważana za najlepszą pojemność 200 litrów wystarcza dla większej rodziny. Z takiego zbiornika można z powodzeniem zasilać równocześnie kilka punktów poboru wody, nie martwiąc się o to, że temperatura w którymkolwiek z nich znacząco spadnie.
  • Wymiennik CWU 500L: to bardzo duży zbiornik, który może przydać się w dużych domach oraz na przykład niewielkich willach wypoczynkowych. Poza tym podobne zbiorniki stosuje się też niekiedy w zakładach przemysłowych i innych obiektach użyteczności publicznej. Ogrzanie jednocześnie pół metra sześciennego wody wymaga sporej ilości energii, dlatego zaleca się, aby tego rodzaju zbiorniki miały co najmniej dwie wężownice.

Płaszcze w wymiennikach CWU

Mianem płaszcza określa się izolację termiczną wokół zasobnika – im jest skuteczniejsza, tym mniej ciepła ucieka do otoczenia i z tym mniejszymi stratami energii borykają się użytkownicy. Najpopularniejsze obecnie zbiorniki dwupłaszczowe mają zimną obudowę, co oznacza, że straty są naprawdę znikome.

Warto dodać, że budowa płaszcza i samego wymiennika jest identyczna w orientacji pionowej i poziomej, stąd wybór między wymiennikiem pionowym a poziomym ogranicza się tylko do rozstrzygnięcia kwestii lepszego dopasowania przestrzennego całego zasobnika do miejsca, w którym ma on zostać zainstalowany.

Producenci wymienników CWU

Na rynku wymienników CWU nie ma zbyt wielu liczących się graczy. Najważniejsze firmy to Kospel, BIAWAR i Galmet, choć są i inne, często także dość wysoko cenione. A na markę producenta zwraca się uwagę, ponieważ z nią jest pośrednio związana jakość wymiennika i wszystkich podzespołów zasobnika. Jego remont jest zawsze kłopotliwy, a już sama nieszczelność płaszcza może dawać efekt w postaci sporo wyższych rachunków, dlatego opłaca się kupić droższy i lepszy wymiennik.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.