Wymiennik płytowy - jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Wymiennik płytowy – co to jest?
Mianem tym określane jest urządzenie zbudowane z określonej liczby cienkich płyt, które są ze sobą połączone. Główny zadaniem wymiennika będzie przeprowadzenie skutecznej wymiany ciepła pomiędzy konkretnymi mediami płynnymi lub gazowymi. Ich liczba może być różna, choć najczęściej wymiana przebiega między dwoma mediami. Kluczową kwestią w tym przypadku są różnice temperatur, jakie występują pomiędzy nimi. To właśnie z tego powodu przekazywana jest energia cieplna.
Polecane piece gazowe
Zastosowanie płytowych wymienników ciepła jest bardzo szerokie. Wykorzystywane są one w systemach centralnego ogrzewania, w klimatyzatorach, a także w ramach użytku budowlanego i przemysłowego.
Co daje wymiennik płytowy?
Chcąc w sposób pełny odpowiedzieć na to pytanie, należy dokładnie przeanalizować sposób działania i budowę urządzenia.
Budowa wymiennika płytowego opiera się przede wszystkim na dwóch obwodach, pomiędzy którymi zachodzi wymiana ciepła. Ich działanie można przedstawić na przykładzie pracy kotła i grzejników. W jednym obwodzie znajduje się energia cieplna pochodząca z układu wysokociśnieniowego (kocioł), która zostaje pobrana na rzecz układu niskociśnieniowego, w którym temperatura jest mniejsza (grzejnik). W ten sposób ciepło jest przenoszona do urządzenia końcowego.
Po co wymiennik płytowy jest potrzebny?
Zastosowanie omawianego produktu wydaje się być oczywiste – służy przede wszystkim usprawnieniu działania całego systemu grzewczego, w skład którego wchodzą poszczególne urządzenia.
Jednocześnie należy również podkreślić, że wymiennik płytowy nie jest jedynym dostępnym rozwiązaniem na rynku. Użytkownicy skorzystać mogą również z odmian płaszczyzno-rurowych, które wydają się być jednak ograniczone pod względem funkcjonowania. W ich przypadku przede wszystkim mamy do czynienia z mniejsza efektywnością, która związana jest chociażby z gorszym współczynnikiem przenikania ciepła.
Samo użytkowanie wymienników płytowych wydaje się być łatwiejsze. Z racji swojej konstrukcji, dość szybko można je wyczyścić z gromadzących się zanieczyszczeń. Co więcej, są one w pełni odporne na korozję, dlatego mogą służyć nam przez naprawdę długi czas.
Jaki wymiennik płytowy wybrać?
Oczywiście przedstawiane urządzenie nie występuje wyłącznie w jednej odmianie. Na rynku najczęściej spotkać można dwa typy wymienników - różnią się przede wszystkim budową i sposobem działania:
- wymienniki płytowe lutowane – wybierane są przede wszystkim ze względu na swoje niewielkie rozmiary, dzięki czemu nie zajmują zbyt dużo miejsca. Z tego też względu stosuje się je chociażby w ogrzewaniu podłogowym, systemach solarnych czy niewielkich kotłach parowych, ale również systemy centralnego ogrzewania,
- wymienniki płytowe skręcane – płyty urządzenia są ze sobą łączone za pomocą specjalnej ramy, która stabilizuje konstrukcję
W przypadku każdego wymiennika bardzo ważne jest to, ile płyt posiada i jakich są ich rozmiary. W sposób bezpośredni przekłada się to na efektywność i możliwości wykorzystania urządzenia. Znaczenie ma również kąt odchylenia wytłoczeń na płytach.
Jak dobrać wymiennik płytowy?
Podkreślić należy również wagę typowych parametrów użytkowych, które mają największy wpływ na to, w jaki sposób wymiennik będzie działał i jakie zadania jest w stanie spełnić. Na co więc warto zwracać szczególną uwagę podczas zakupu?
TYP. W tym przypadku mowa przede wszystkim o to, w jakim stanie skupienia znajduje się medium odpowiedzialne za generowane ciepło. Na rynku spotkać można chociażby wymiennik płytowy typu ciecz-ciecz czy gaz-gaz.
MEDIA. Czyli z jakimi mediami wymiennik może współpracować. Na rynku spotkać można zarówno modele dostosowane do konkretnego zastosowania, jak i produkty uniwersalne, używane w przypadku wody, gazów i powietrza.
MOC. Parametry wymiennika dopasowywane są do systemu, w którym musi pracować. W przypadku ogrzewania, najważniejsze wydaje się więc być to, jakim piecem dysponujemy. Wszystko to sprawia, że na rynku znaleźć można wymiennik płytowy 15 kW, 30 kW, a nawet 40 kW,
MAKSYMALNA TEMPERATURA PRACY. Kolejna kwestia, która powinna być przez nas uwzględniana po dokładnym określeniu przeznaczenia wymiennika. W przypadku produktów ze średniej półki jakościowej i przeznaczonych do użytku w gospodarstwie domowym, maksymalna temperatura pracy osiąga wartości około 220-230 stopni Celsjusza. Jeżeli chodzi natomiast o minimalną temperatura, zwykle oscyluje ona wokół granicy -200 stopni.
MAKSYMALNE CIŚNIENIE. Do użytku standardowego wystarczający okaże się wymiennik, który może pracować przy ciśnieniu do 3 Mpa.
MATERIAŁ. Wbrew pozorom jest on bardzo ważny, ponieważ niejako definiuje możliwości wymiennika. Musi on zostać wykonany z tworzyw dobrze przewodzących prąd, wytrzymałych i odpornych na przykład na działanie wilgoci. Z tego też względu producenci najczęściej decydują się na użycie stali nierdzewnej, miedzy i niklu.
WYMIARY. Należy je dopasować do obsługiwanego systemu.
LICZBA PŁYT. Jak to już zostało powiedziane – im więcej płyt, tym większa wydajność wymiennika
ZASTOSOWANIE. Producenci bardzo często oznaczają swoje produkty informując tym samym, gdzie mogą zostać użyte. I tak w karcie produktowej znajduje się informacja, że dany wymiennik płytowy wykorzystywany jest w pompach ciepła, ogrzewaniu słonecznym, kominkach z płaszczem wodnym, centralnym ogrzewaniu czy instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
Jaki wymiennik płytowy?
Ostateczny wybór produktu będzie więc uzależniony nie tylko od jego rodzaju i konkretnych parametrów użytkowych, ale także od tego, do czego ma on służyć. W przypadku odpowiedzi na pytanie, jaki wymiennik płytowy do kominka czy do pieca, musimy sprawdzić przede wszystkim to, z jaką mocą pracują i jakie układy mają być podłączane.
Jeżeli przykładowo chcemy z kominkiem z płaszczem wodnym podłączyć piec gazowy, który jednocześnie jest częścią systemu ogrzewania za pomocą kaloryferów panelowych, nasz wymiennik mus charakteryzować się bardzo solidną budową, sporą liczbą płyt (około 30), a także wysokimi parametrami odpowiadającymi za jego wydajność (np. maksymalna temperatura). Nieco mniejsze wymagania będzie miał natomiast piec 15 kW czy ograniczony system podgrzewania podłogowego.
Nie zapominajmy również o warunkach pracy wymiennika, które mogą być różne. Szczególną ostrożność należy zachować chociażby przy doborze wymiennika do solarów.
Wymiennik płytowy – podłączenie
Montaż wymienników przebiega inaczej w zależności do rodzajów. Dlatego warto podzielić go na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy montaży wymiennika skręcanego:
1. Montujemy je w pozycji pionowej, czyli na ich podstawach.
2. Zawór odpowietrzający zakładany jest w możliwie najwyższym punkcie.
3. Chcąc zabezpieczyć wymiennik na przykład przed naprężeniami, warto zastosować kompensatory.
4. Pomiędzy wymiennikiem a zaworem odcinającym montujemy zawór bezpieczeństwa.
5. Należy wybrać miejsce z odpowiednią ilością wolnej przestrzeni (tak aby umożliwiała wymianę płyt).
W przypadku wymiennika lutowanego, należy pamiętać o:
1. Konieczna jest wystarczająca ilość miejsca, która pozwoli na sprawną wymianę poszczególnych elementów.
2. Wymiennik montujemy przy użyciu obejmy lub na podporach.
3. Ważne jest to, aby zwrócić uwagę, czy odpowiednio podłączane są obiegi pierwotne i wtórne.
Wymiennik płytowy – jaka firma?
Oferta rynkowa omawianych urządzeń jest bardzo szeroka, dlatego należy dokładnie przeanalizować opinie na temat poszczególnych producentów, by dowiedzieć, który z nich jest godny zaufania. Z pewnością warty zainteresowania jest wymiennik płytowy Secespol. Często polecane są również wyroby takich firm jak: Ferro, Danfoss oraz Huch EnTec.
Wymiennik płytowy – cena
W przypadku najtańszych wymienników lutowanych, musimy przygotować się na wydatek rzędu 400 złotych. Jeżeli zależy nam jednak na większej mocy, konieczne jest wydanie około 1000 złotych. Jeszcze droższe są produkty do zastosowania przemysłowego, a także zestawy wymiennikowe – ich koszt wyniesie kilka tysięcy złotych.
Komentarze (1)