Xiaomi Mi Air 13 - recenzja, dane techniczne, czy warto?
Spis treści:
Chiński producent bardzo dobrze radzi sobie na rynku smartfonów, jednak o zainteresowanie klientów walczy również na innych frontach, oferując urządzenia w przyzwoitych cenach. Przykładem na to są chociażby laptopy. Seria Mi Air 13 jest dostępna na rynku już od dłuższego czasu, warto jednak sprawdzić, z jakich podzespołów korzystają najnowsze wersje laptopa.
Xiaomi Mi Air 13 - dane techniczne oraz cena
Do czynienia mamy ze sprzętem ultramobilnym, który ma bardzo dobrze sprawdzać się w podróży – zarówno podczas pracy, jak i oglądania filmów, przeglądania zasobów internetowych czy też grania.
Xiaomi Mi Air 13 – dostępne konfiguracje
Seria składa się z laptopów multimedialnych, mających zagwarantować uniwersalność, dzięki której okażą się dobrym wyborem zarówno do pracy, jak i rozrywki. Oczywiście wiele zależy od zastosowanych podzespołów. Warto od razu nadmienić, że dostępnych na rynku konfiguracji sprzętowych nie jest dużo.
Modele najdroższe korzystają z procesora Intel Core i7-8550U. Ten niskonapięciowy układ CPU dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Jego częstotliwość taktowania w trybie bazowym wynosi 1800 MHz, natomiast w trybie turbo może osiągnąć maksymalnie poziom 4000 MHz. Procesor wyróżnia się także 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu i niskim współczynnikiem TDP, wynoszącym 15 W.
Jak na model Intela ósmej generacji przystało, procesor bardzo dobrze radzi sobie z pracą wielowątkową. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zagwarantuje osiągi wystarczające do obsługi nie tylko programów biurowych, ale również graficznych oraz projektowych. Jego całkiem przyzwoite możliwości potwierdzają testy wydajnościowe, przeprowadzone w popularnych programach diagnostycznych. Mowa tu przede wszystkim o platformie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ uzyskał średnią na poziomie 164 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona 553 punkty.
Zobacz Xiaomi Mi Air 13
Drugim z procesorów często montowanych w laptopach Xiaomi Mi Air 13 jest Intel Core i5-8250U, także czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Jego taktowanie jest jednak niższe w porównaniu z modelem i7 – wynosi od 1600 MHz w trybie bazowym do 3400 MHz w trybie turbo. Nieco mniejszą pojemnością wyróżnia się także pamięć podręczna trzeciego poziomu (6 MB), współczynnik TDP pozostaje bez zmian. Ze względu na niższe taktowanie i mniej pamięci podręcznej, osiągi układu również będą nieco niższe – różnice dotyczą jednak zaledwie kilku-kilkunastu procent.
Xiaomi Mi Air 13 2018 występuje zazwyczaj w wersjach z dedykowaną kartą graficzną. Jest nią jednostka Nvidia GeForce MX150, wyposażona w 2 GB pamięci typu GDDR5. Jest to uniwersalna karta, którą bardzo często można znaleźć w laptopach tego typu. Oczywiście nie zapewni wydajności z najwyższej półki, jednak okaże się w zupełności wystarczająca do obsługi wielu ciekawych gier, a także programów graficznych.
Decydując się na laptopa z omawianej serii, warto zwrócić uwagę także na pamięć RAM. Niestety, w większości przypadków Xiaomi Mi Air 13 występuje z zaledwie 8 GB pamięci, co nieco zawęża możliwości jego wykorzystania. Warto nadmienić, że montowane są kości typu DDR4, o całkiem wysokim taktowaniu (wynosi 2400 MHz). Z pewnymi ograniczeniami musimy liczyć się także w przypadku dysków twardych – będą to szybkie modele SSD PCIe, jednak o dość ograniczonej pojemności, wynoszącej 256 GB.
Xiaomi Mi Air 13 – wygląd
W przypadku urządzeń ultramobilnych jakość wykonania obudowy ma spore znaczenie. Jeśli bowiem okaże się niska, podczas korzystania z urządzenia podczas podróży należy zachować wszelkie środki ostrożności. W przeciwnym razie, może on dość łatwo ulec uszkodzeniu. Na szczęście z Xiaomi Mi Air 13 tak nie jest – konstrukcja została bowiem wykonana z aluminium, co bardzo dobrze wpływa zarówno na jej sztywność, jak i wytrzymałość. Jednostka zasadnicza nie wygina się pod naporem, a zawiasy pracują bez zastrzeżeń.
Wysoką ocenę należy wystawić także za ogólny design sprzętu. Szaro-czarna obudowa prezentuje się bardzo atrakcyjnie, a wszystkie elementy zostały należycie spasowane. Do czynienia mamy więc z nowoczesnym sprzętem, który może się podobać. Jak na 13-calowego laptopa przystało, Mi Air jest bardzo lekki, waży zaledwie 1,31 kg. Wszystko to oczywiście sprawia, że bardzo dobrze sprawdzi się on w podróży.
Do tego wszystkiego należy dodać jeszcze przyzwoity zestaw portów, w którym znajdziemy wszystkie najpotrzebniejsze elementy. Zabrakło jedynie czytnika kart pamięci. Jeśli komuś na nim zależy, może zdecydować się na model zewnętrzny.
Xiaomi Mi Air 13 – matryca
Kolejny istotny element, który w przypadku laptopów ultramobilnych zyskuje dodatkowe znaczenie. Urządzenia z omawianej serii zostały wyposażone w 13-calowe matryce typu IPS, które bardzo dobrze radzą sobie z odwzorowywaniem barw. Kontrast i luminancja również stoją na przyzwoitym poziomie.
Matryce obsługują rozdzielczość Full HD, ich wadą jest błyszcząca powłoka, która podczas intensywnego nasłonecznienia może prowadzić do obniżenia widoczności generowanych treści na ekranie.
Xiaomi Mi Air 13 – klawiatura i touchpad
Pomimo niewielkich wymiarów laptopów, zamontowana klawiatura gwarantuje bardzo wygodne, szybkie pisanie. Klawisze wyróżniają się odpowiednim skokiem i dobrą reakcją. Pozytywnie należy ocenić także ich wymiary – pomniejszone zostały jedynie klawisze strzałek góra/dół. Warto nadmienić, że materiały wykorzystanie podczas przygotowywania klawiatury sprawiają, że nie jest ona specjalnie głośna.
Wszystko to oczywiście znacząco podnosi komfort pracy na sprzęcie podczas podróży. To samo należy powiedzieć o zaimplementowanym podświetleniu klawiatury, producent zdecydował się również na wykorzystanie czytnika linii papilarnych, który został umieszczony w prawym górnym rogu touchpada. Sam gładzik również sprawdza się bez zastrzeżeń. Pozytywnie należy ocenić jego precyzję działania oraz właściwości ślizgowe.
Xiaomi Mi Air 13 – wydajność
Jeżeli liczycie na najwyższe możliwe osiągi, które pozwolą na obsługę wielu rozbudowanych programów graficznych i projektowych, powinniście celować w model Xiaomi Mi Air 13 i7 – jak już wskazywaliśmy, procesor ten zapewnia więcej niż przyzwoitą wydajność.
Jak natomiast wygląda sprawa z kartą graficzną? Jednostka MX150 wyróżnia się uniwersalnym charakterem, toteż powinna zapewnić nie tylko komfortową pracę, ale i rozrywkę. Pamięć własna 2 GB i częstotliwość taktowania rdzenia potwierdzają, że mamy do czynienia z całkiem przyzwoitą jednostką GPU. Oczywiście warto rzucić okiem także na wyniki testów wydajnościowych. W programie 3DMark 11 Performance GPU, karta uzyskała średnią na poziomie 4497 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics wyniosła 223740 punktów.
Wszystko to przekłada się na całkiem przyzwoitą jednostkę GPU, która pozwoli na obsługę wielu naprawdę ciekawych gier. Nie będą to topowe produkcje z segmentu AAA, jednak na liście znajdzie się kilka perełek.
Xiaomi Mi Air 13 – wady i zalety
Do czynienia mamy z lekkim, kompaktowym laptopem ultramobilnym, który bardzo dobrze sprawdzi się nie tylko w domu i w biurze, ale również w podróży. Do tego dochodzą również całkiem przyzwoite podzespoły, zapewniające komfortową obsługę podstawowych programów, a także narzędzi graficznych czy też ciekawych gier. Wszystko to należy zapisać po stronie zalet omawianego sprzętu.
Podobnie wygląda sprawa zastosowanej matrycy IPS, szkoda jednak, że dysponuje ona błyszczącą, a nie matową powłoką. Przyczepić można się również do sporej podatności na zabrudzenia sprzętu – na obudowie widoczne są przede wszystkim odciski palców. Jeśli jednak chodzi o wytrzymałość i solidność konstrukcji, należy postawić kolejny plus. To samo tyczy się osprzętu oraz zestawu zamontowanych portów.
ZALETY
- Wiele konfiguracji do wyboru
- Bardzo przyzwoite podzespoły
- Wysokiej jakości matryca
- Dobre wykonanie obudowy
- Przyzwoity zestaw portów
- Podświetlana klawiatura
WADY
- Wysokie ceny
- Druga z dedykowanych kart graficznych mogła być nieco mocniejsza
Xiaomi Mi Air 13 – podsumowanie, czy warto?
Jeśli szukacie sprawnego sprzętu ultramobilnego, model od Xiaomi może okazać się dobrym wyborem. Zwłaszcza ze względu na wykorzystywane podzespoły. Zapewnią ona komfortową obsługę nie tylko podstawowych programów.
Komentarze (0)