Zalety szerokokątnych obiektywów - dlaczego warto kupić?

| 0 Komentarzy
Analizujemy dostępne na rynku obiektywy szerokokątne i zastanawiamy się nad ich mocnymi oraz słabymi stronami.

Spis treści:

  1. Obiektyw szerokokątny – co to znaczy?
  2. Rodzaje obiektywów szerokokątnych
  3. Zalety obiektywów szerokokątnych
  4. Wady obiektywów szerokokątnych
  5. Obiektyw szerokokątny – zastosowanie

Jeżeli na jednej fotografii chcemy ująć więcej niż w normalnych warunkach, powinniśmy sięgnąć po odpowiedni obiektyw szerokokątny, zwłaszcza gdy wykonujemy zdjęcie pleneru, panoramy lub jakiegoś wydarzenia.

Obiektyw szerokokątny – co to znaczy?

Chcąc wyjaśnić to w sposób prosty, trzeba podkreślić, iż tym mianem nazywamy obiektywy, które wyróżniają się krótką ogniskową. Ich budowa sprawia, że są w stanie objąć szerszy kadr niż ludzkie oko. Dzięki temu możemy wykonać zdjęcie bardzo szerokiego planu, bez konieczności oddalania się z aparatem.

Oczywiście ten sam efekt uzyskamy podczas wykonywania fotografii w trybie panoramy. Jakość takiego zdjęcia nie zawsze stoi jednak na odpowiednim poziomie, dlatego obiektywy szerokokątne wydają się najlepszym rozwiązaniem.

Polecane produkty:

Rodzaje obiektywów szerokokątnych

Jak łatwo można się domyślić, omawiane produkty na rynku występują w kilku odmianach, dzięki czemu możemy korzystać z nich przy użyciu wielu urządzeń. Różnią się między sobą także uzyskiwanymi efektami.

  • Obiektywy szerokokątne rektilinearne – doskonale radzą sobie z odwzorowaniem linii równoległych na zdjęciach.
  • Obiektywy szerokokątne rybie oko (fisheye) – w tym przypadku mamy do czynienia ze zniekształceniem obrazu, który będzie prezentował się zupełnie inaczej niż przy obiektywach rektilinearnych. Obrzeża zdjęć są zaokrąglone, dlatego efekt przypomina obraz widziany przez wizjer w drzwiach. Co ważne, na rynku dostępne są dwa rodzaje obiektywów fisheye – zakupić można odmiany kołowe, w przypadku których obraz będzie umieszczony w kole i pełnoklatowe, w których obraz zajmuje całą powierzchnię kadru
  • Obiektywy szerokokątne do urządzeń mobilnych – osobna kategoria produktów, które przygotowywane są przede wszystkim dla smartfonów. W ten sposób nasz telefon pozwala na wykonanie zdjęć na podobnym poziomie, co w przypadku wielu aparatów kompaktowych.

Biorąc pod uwagę dwa pierwsze rodzaje obiektywów, ich wybór jest zależny od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeżeli zależy nam na zdjęciu realistycznym, powinniśmy decydować się na model rektilinearny. Rybie oko kierowane jest do osób, które lubią eksperymentować z perspektywą. Warto podkreślić, że we wszystkich kategoriach znajdziemy produkty o różnych zakresach ogniskowych.

Zalety obiektywów szerokokątnych

Omawiane produkty są wykorzystywane bardzo często – zarówno przez fotografów amatorów, jak i zawodowców. Jakie są ich najmocniejsze strony?

  • Szeroki kadr. Dzięki omawianym obiektywom, jesteśmy w stanie objąć znacznie szerszy obraz w porównaniu z tradycyjnymi obiektywami, ustawionymi w tym samym miejscu. Okażą się przydatne wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy w stanie oddalić się na większa odległość (np. zdjęcia wnętrza lub zabytków).
  • Dodatkowe efekty. Jeśli wybierzemy odpowiedni obiektyw, możemy dodatkowo urozmaicić nasze zdjęcia, na przykład dodając kolejne efekty. Sprawdza się to między innymi podczas fotografowania pleneru.
  • Spory zoom. Na rynku dostępne są obiektywy szerokokątne, które obsługują szeroki zakres zoomy, który również okaże się bardzo przydatny.

Wady obiektywów szerokokątnych

Jak to bywa w przypadku tego typu urządzeń, nie są one pozbawione wad. Spośród nich wspomnieć należy przede wszystkim o:

  • dystorsjach – są to zniekształcenia obrazu, które najczęściej objawiają się zaburzeniami perspektywy. Warto podkreślić, że im szerszy obiektyw, tym więcej zniekształceń. Oczywiście możemy je usunąć w odpowiednim programie do obróbki zdjęć,
  • winietowanie – mowa o zjawisku niedoświetlaniu brzegów zdjęć. Sprawia to, że krawędzie są po prostu ciemniejsze. Efekt ten również możemy usunąć w programie graficznym.

Obiektyw szerokokątny – zastosowanie

Biorąc pod uwagę specyfików omówionych wyżej produktów, a także efekty, jakie są w stanie wywołać, należy podkreślić, że przydadzą się one przede wszystkim podczas fotografowania krajobrazów, a także szerokich panoram.

To jednak nie wszystko. Sprawdzą się również w pomieszczeniach, w których chcemy objąć szeroki kadr i nie możemy zbytnio się oddalić, podczas wykonywania zdjęć architektury, a także na różnego rodzaju imprezach sportowych i kulturalnych, na których chcemy na przykład wykonać zdjęcie publiki. Nie można zapominać również o możliwości realizacji ciekawych kompozycji artystycznych, związanych ze wspomnianymi zniekształceniami. W każdym jednak przypadku należy dobierać obiektywy pod kątem ich rodzaju oraz najważniejszych parametrów technicznych.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.