Zapach do samochodu – jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Aby jazda stała się przyjemniejsza stosujemy nakładki masujące na fotel, słuchamy ulubionej muzyki czy też popijamy gorącą kawę z kubka termicznego. Poruszanie się samochodem może stać się jeszcze bardziej komfortowe, jeśli wybierzemy ładny zapach do samochodu. Na co warto się zdecydować?
Popularne zapachy samochodowe
Jaki wybrać zapach do samochodu?
Chociaż wydawać by się mogło, iż stosowanie odświeżaczy powietrza w samochodzie nie przesądza o komforcie podróży, to właśnie zapach jest jednym z pierwszych aspektów, na jakie zwracamy uwagę po wejściu do pojazdu. Warto zatem zadbać o to, aby było on świeży i po prostu przyjemny, zwłaszcza jeśli często poruszamy się autem, przewozimy w nim różne rzeczy lub palimy papierosy.
Na rynku dostępnych jest wiele odświeżaczy do powietrza, których rozmiary są na tyle kompaktowe, iż można je z powodzeniem stosować w samochodzie. Wybierając zapach do samochodu, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego rodzaj. Oto główne typy odświeżaczy:
- zapach do samochodu choinka – ma formę kartonowej zawieszki przedstawiającej zieloną choinkę, która zazwyczaj zawiera w sobie kompozycję zapachową przypominającą aromatem las iglasty. Nazwa „choinka” nie odnosi się jednak jedynie to tego motywu i kompozycji zapachowej. Kartonowa zawieszka może mieć bowiem dowolną formę, zupełnie nieprzypominającą choinki. Popularne są zwłaszcza kartonowe kwiatki, owoce czy też owady. Nazwa „choinka” odnosi się zatem do wszystkich produktów, które są po prostu kartonowymi zawieszkami. Ich wspólną cechą jest to, że mocuje się je na lusterku wstecznym przy pomocy niewielkiego sznurka lub gumki. Wierzchnia warstwa zawieszki to aromatyzowany papier, który dzięki specjalnej strukturze zatrzymuje w sobie cząsteczki zapachowe. Z czasem jednak aromat stopniowo zanika. Podstawową zaletą tego typu odświeżaczy jest przede wszystkim niska cena. Wielu kierowców zwraca również uwagę na delikatny zapach, jaki emitują zawieszki. Nie dominuje w kabinie i nie mdli, co dla wielu osób poruszających się samochodem jest niezwykle ważne. Niestety nie jest on w stanie „przykryć” innych zapachów, na przykład dymu tytoniowego, dlatego też niektórzy uważają, że jest to aromat niewystarczający. Wadą produktów tego typu jest także krótka trwałość aromatu, gdyż odświeżacz wydziela zapach cały czas. Część kierowców zwraca uwagę także na to, iż kompozycja zapachowa wcale nie przypomina tej widniejącej na podpisie opakowania. Co więcej kartonowa zawieszka niewłaściwie zamocowana na lusterku może ograniczać widoczność. Jest cały czas w ruchu, co dodatkowo dekoncentruje kierowcę.
- zapach do samochodu w sprayu – to rozwiązanie stosowane głównie w wyjątkowych sytuacjach, na przykład gdy wypraliśmy tapicerkę środkiem, którego zapach jest nieprzyjemny i duszący. Wówczas możemy „przykryć” ten aromat zapachem odświeżacza w sprayu. Na co dzień nie warto go jednak stosować – po aplikacji unosi się on w samochodzie tylko przez kilka chwil. Jest bowiem natychmiastowo usuwany przez klimatyzację. Co więcej rozpryskanie dużej ilości środka w tak ograniczonej przestrzeni, jaką jest kabina auta, może wywołać zawroty głowy czy też duszności. Niewątpliwymi atutami odświeżaczy w sprayu są mocny zapach, łatwa aplikacja, szeroka dostępność oraz stosunkowo niska cena. Pamiętać musimy jednak o ograniczeniach w ich przechowywaniu. Tego typu produkty mają postać pojemników pod ciśnieniem. Zostawiając je w upalny dzień w nagrzanym wnętrzu samochodu, możemy doprowadzić do eksplozji opakowania. Nie jest to zdarzenie bardzo prawdopodobne, jednak warto zachować czujność.
- zapach w postaci kuleczek żelowych – to rodzaj trójwymiarowej choinki. Żelowe kuleczki są bowiem zapakowane w woreczek wykonany z tworzywa sztucznego. Taką konstrukcję wiesza się na lusterku. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim to, iż zapach jest długotrwały i odznacza się podobną intensywnością przez cały okres użytkowania, gdyż uwalniany jest stopniowo. Jest to zatem dobra opcja dla wszystkich kierowców, którzy szukają trwałości, a zarazem intensywności zapachu. Z uwagi jednak na to, gdzie montuje się odświeżacz tego typu (lusterko), może on przesłaniać widoczność i dekoncentrować kierowcę. Warto zatem wybierać woreczki o mniejszych rozmiarach.
- zapach żelowy z przyssawkami – swoją popularność zawdzięcza niecodziennym kształtom – zapachowy delfin, truskawka czy jaszczurka nie tylko odświeżą wnętrze samochodu, ale także urozmaicą jego wygląd. Tego typu ozdoba to jednak nic innego jak zapach wykonany z twardego żelu, który mocujemy do szyby za pomocą przyssawek. Dzięki temu zyskujemy pewność, iż w trakcie jazdy odświeżacz nie poluzuje się. Wydziela on intensywny i mocny zapach, który długo utrzymuje się w powietrzu. Jego atutem jest zatem trwałość. Natężenie aromatu może być jednak nieakceptowalne przez niektóre osoby, zwłaszcza dzieci. Zdarzają się również zapachy, które wdychane w dużych ilościach są toksyczne. Przy ich zakupie warto zatem zachować ostrożność.
- zapach w płynie – ma postać zamkniętej buteleczki, wewnątrz której znajduje się drewniany korek (czasem kilka korków). Jego zaletą jest przede wszystkim to, iż skutecznie odświeża wnętrze samochodu, emitując przy tym zapach, który jest odpowiedni zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Optymalna intensywność to nie jedyny atut zapachów w płynie. Dzięki stopniowemu uwalnianiu aromatu długo zachowują swoją trwałość. Zaleca się je wieszanie na lusterku, ewentualnie przy pomocy specjalnego uchwytu na kratkach wentylacyjnych – wówczas możemy zmniejszać/zwiększać intensywność zapachu poprzez ustawienie mniejszego/większego nadmuchu. Warto jednak pamiętać, iż tańsze odświeżacze w płynie mogą przeciekać, zostawiając tłuste plamy na wyposażeniu samochodu. Należy zatem przed zakupem sprawdzić jakość opakowania, w którym się znajdują. Niekontrolowany wyciek sprawi bowiem, że odświeżacz szybciej się skończy.
- zapachy elektryczne, montowane w gnieździe zapalniczki – są skonstruowane w taki sposób, aby umożliwić użytkownikowi kontrolę intensywności zapachu. Dzięki temu mamy zatem wpływ także na ich trwałość. Problemem jest jednak to, że do swego działania wymagają stałego dostępu do źródła zasilania. Zajmują w ten sposób gniazdo zapalniczki, które obecnie służy do zasilania różnych sprzętów, takich jak nawigacja i wideorejestrator, czy też ładowania smartfonu. Jeśli chcemy, aby wszystkie te urządzenia sprawnie działały, wymagany jest rozgałęziacz. Dla niektórych kierowców wadą tego typu rozwiązań może być również wysoka cena. Niemniej, odświeżacze te charakteryzują się ładnym zapachem. Nie zawsze jednak są odpowiednio wydajne, co wpływa na wzrost kosztów eksploatacyjnych. Jeśli szukamy oszczędności, powinniśmy zakupić model z wymiennymi wkładami.
Zapach do samochodu – jaki najlepszy?
Niezależnie od tego, na jaki rodzaj odświeżacza samochodowego ostatecznie się zdecydujemy, musi on mieć optymalny zapach. W tym wypadku warto kierować się swoim gustem i aromatami, które nam odpowiadają. Nie możemy jednak zapominać, iż niektóre kompozycje mogą oddziaływać na nas drażniąco i usypiająco, co jest niekorzystne, gdyż kierując samochodem musimy zachować spokój i koncentrację.
Wybierając zapachy, należy unikać:
- orientalnych kompozycji – zalicza się je bowiem do kategorii aromatów „ciężkich”, które są niezwykle intensywne i nieco korzenne, co może nas irytować lub nadmiernie uspokajać, mogą one również prowadzić do zawrotów głowy,
- zbyt słodkich aromatów na bazie lawendy czy jaśminu – działają one bardzo relaksująco, obniżają koncentrację i mogą mdlić,
- zapachu rumianku – powoduje odprężenie, które otępia zmysły i opóźnia reakcje kierującego pojazdem,
- aromatów związanych z jedzeniem – w tym czekolady, świeżego pieczywa, ciastka czy też piernika tak popularnego w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Sprawiają one bowiem, że stajemy się głodni, a przez to bardziej nerwowi, a to przekłada się na agresywny styl jazdy.
Na rynku istnieje również grupa aromatów, które są uznawane za bezpieczne dla kierowców. Kojarzą one nam się głównie z czystością i świeżością. Pobudzają, jednocześnie nie wywołując nerwowości, irytacji czy też nadmiernego osłabienia. Zaliczają się do nich:
- zapachy cytrusowe – w tym zwłaszcza mięta, bryza morska, las iglasty, cytryna – pobudzają one koncentrację i nie rozpraszają,
- aromaty na bazie kawy, cynamonu, goździków – wpływają one pozytywnie na samopoczucie kierowcy, nie dekoncentrują,
- woń nowego samochodu – to hit ostatnich lat, zapach ten kojarzy nam się z czystością i nowością oraz sprawia, że ostrożniej prowadzimy samochód.
Stosowanie zapachu w samochodzie to dla wielu kierowców konieczność. Warto jednak zadbać o odpowiedni aromat. Czasem zdarza się bowiem tak, iż odradzana kompozycja podoba nam się najbardziej. Warto jednak sprawdzić, w jaki sposób na nas oddziałuje.
Jeśli prowadzi do znużenia lub irytacji, trzeba z niej zrezygnować na rzecz „mniej inwazyjnego” zapachu, nawet jeśli nie do końca nam on odpowiada. Na rynku dostępnych jest tak wiele różnych kompozycji, że z pewnością będziemy w stanie połączyć nasz zapachowy gust z zachowaniem odpowiedniego poziomu koncentracji.
Jaki dobry zapach do samochodu?
Dobrej jakości odświeżacz powietrza do samochodu będzie nie tylko trwały i intensywny. Liczy się przede wszystkim sam zapach produktu. Jego dobór to w znacznej mierze kwestia indywidualna. Optymalne rozwiązanie zazwyczaj znajdujemy metodą prób i błędów. Warto zatem eksperymentować, pamiętając jednocześnie o monitorowaniu reakcji naszego organizmu na dany zapach.
Dobrej jakości zapach to produkt w estetycznym opakowaniu. Oprócz ładnego wyglądu powinno ono charakteryzować się trwałością. Jeśli będzie nieszczelne, zapach szybko straci swoją intensywność.
Jaki trwały zapach do samochodu?
Trwałość odświeżacza powietrza do samochodu zależy w dużej mierze nie tylko od intensywności zapachu i odpowiednio skomponowanej mieszanki aromatów, ale także od formy produktu. Jeśli zatem zależy nam tym, aby kupić trwały zapach, warto zdecydować się na:
- zapach w płynie, który wieszamy na kratce wentylacyjnej – trwałość najlepszych produktów z tej kategorii szacowana jest na około 60 dni. Przez podobny okres pachną odświeżacze elektryczne. Są jednak droższe i nie każdy kierowca może pozwolić sobie na podłączenie ich do gniazda zapalniczki, gdyż potrzebuje źródła zasilania dla innych urządzeń.
- zapach z regulacją intensywności – kupując odświeżacz z taką funkcją, mamy wpływ na jego trwałość. Gdy nie korzystamy z samochodu, możemy ustawić intensywność zapachu na minimum, co pozwoli nam wydłużyć czas stosowania zapachu. Jest to również rozwiązanie idealne, jeśli samochód użytkowany jest przez dwóch kierowców, którzy preferują odmienną intensywność aromatu. Każdy z nich może bowiem dopasować poziom zapachu do swoich indywidualnych upodobań.
- granulki zapachowe – stopniowo uwalniają zapachy, dzięki czemu są niezwykle trwałe. Mają jednak jedną wadę – sposób aplikacji. Zazwyczaj bowiem trzeba je rozsypać w różnych miejscach w samochodzie. Jeśli podróżują z nami dzieci, istnieje ryzyko, że wezmą kolorowe kuleczki do buzi, co nie tylko będzie nieprzyjemnym doznaniem, ale również może negatywnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Niepokojącymi objawami są wówczas zawroty głowy, nudności czy też reakcja alergiczna.
Jaki ładny zapach do samochodu?
Jeśli szukamy ładnego zapachu samochodowego, powinniśmy zdecydować się na połączenie kilku aromatów. Wówczas uzyskamy ciekawą woń, która będzie przyjazna dla naszych zmysłów, a jednocześnie pozwoli nam zachować odpowiedni stopień koncentracji. Pamiętajmy jednak o tym, że im więcej różnorodnych zapachów znajduje się w takiej kompozycji, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia zawrotów głowy.
Ważne jest również to, aby unikać odświeżaczy, w których połączono aromaty kwiatowe z orientalnymi. Taka „słodko-ciężka” kompozycja nie tylko dekoncentruje i usypia, ale zwyczajnie niezbyt dobrze pachnie. Lepiej zdecydować się na połączenie:
- rozmarynu i wanilii z cytryną lub pomarańczą – zapachy te znakomicie poprawiają koncentrację kierowcy, usprawniając także i czas reakcji na zdarzenia drogowe. Odświeżacz tego typu pozwalają również odzyskać równowagę w stresujących sytuacjach.
- limonki i bazylii z kardamonem – mieszanka ta ukoi nerwy i odświeży wnętrze samochodu, pozytywnie wpływając na koncentrację kierowcy.
- dzikiej róży, fiołka i goździka – to propozycja dla kierowców, którzy lubią kwiatowe aromaty. Kompozycja ta jest delikatna, jednak dobrze wyczuwalna. Nie mdli i nie dekoncentruje.
- zielonej herbaty, drzewa sandałowego i paczuli – to z kolei bardziej wyrazista kompozycja – głównie z uwagi na dodatek paczuli. Jest niezwykle atrakcyjna zapachowo. Pobudza zmysły, nie doprowadzając jednocześnie do irytacji.
- zielonego jabłka i truskawki z wanilią i cynamonem – to nieco słodszy zapach, jednak dodatek zielonego jabłka sprawia, że kompozycja zachowuje świeżość i nie przytłacza zmysłów.
Jaki mocny zapach do samochodu?
Niektórzy kierowcy preferują mocne i intensywne zapachy, które nie tylko znakomicie odświeżają kabinę, ale przede wszystkim wyostrzają zmysły i dobrze wpływają na koncentrację. Należą do nich:
- połączenia cytryny z miętą, pomarańczy z rozmarynem czy też limonki z pieprzem – to gwarancja tego, że w kabinie zawsze będzie świeżo. Co więcej zapach ten wzmaga czujność i spostrzegawczość.
- guma balonowa – to niezwykle intensywny, słodki aromat, który pięknie pachnie. Może jednak dekoncentrować, gdyż pobudza apetyt, co prowadzi do rozdrażnienia, a czasem nawet i irytacji.
- kawa – wyostrza zmysły i nie dekoncentruje,
- brzoskwinia i mango – wpływają pozytywnie na samopoczucie kierowcy,
- morska bryza, las iglasty – zapachy te doskonale odświeżają wnętrze samochodu.
A może pochłaniacz zapachów?
W samochodzie oprócz odświeżacza powietrza powinien znaleźć się także filtr węglowy. Jego podstawowym zadaniem jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów z wnętrza pojazdu. Dzięki estetycznej obudowie możemy go umieścić w dowolnie wybranym miejscu w kabinie, nie obawiając się o to, iż będzie się brzydko prezentował. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to wymiana wkładu filtrującego co kilka miesięcy.
Sprawdzi się on zwłaszcza w nowych samochodach, gdzie nie ma potrzeby wieszania zapachów, gdyż aromat „nowości” zagłuszy nawet najbardziej intensywną kompozycję. Jeśli zastanawiamy się, jaki zapach do samochodu bmw czy mercedes sprawdzi się najlepiej, warto wybierać eleganckie aromaty, na przykład na bazie francuskich perfum. Są one delikatne, a zarazem bardzo dobrze wyczuwalne, subtelnie podkreślając tym samym estetykę wnętrza.
Zapach do samochodu – jaka firma?
Odświeżacz powietrza to element wyposażenia samochodu, który jest chętnie i często kupowany przez kierowców. Nic dziwnego. Neutralizuje różnego rodzaju nieprzyjemne aromaty oraz sprawia, że poruszanie się autem jest po prostu przyjemne. Dużą popularnością cieszy się zapach do samochodu k2 oraz Yankee Candle. Tworzone przez tych producentów kompozycje mają pozytywny wpływ na samopoczucie kierowcy.
Uznaniem wśród kierowców cieszą się również zapachy do samochodu Ambi Pur, głównie z uwagi na szeroką gamę różnorodnych aromatów. Tak duży wybór pozwala na dostosowanie kompozycji do indywidualnych preferencji zapachowych. Z kolei jeśli szukamy powiewu świeżości, warto zdecydować się na zapach do samochodu Dr Marcus.
Komentarze (0)