Zasobnik cwu - jak wybrać? Jaki najlepszy?
Spis treści:
Dokonać tego można za pomocą zasobnika ciepłej wody użytkowej. Jakie urządzenie będzie w tym względzie najlepsze?
Co to jest zasobnik cwu?
Zasobnik cwu to urządzenie służące do podgrzewania ciepłej wody, aby zapewniające optymalne warunki korzystania z niej podczas kąpieli i mycia naczyń. Stanowi zatem niezbędne wyposażenie każdego domu. Oprócz nadawania wodzie optymalnej temperatury, pełni także inne funkcje.
Polecane zasobniki i wymienniki c.w.u.
Po co zasobnik cwu?
Zasobnik stosuje się po to, aby:
- zyskać ciągły strumień wody o stałej temperaturze,
- w jednakowym czasie móc korzystać z kilku miejsc poboru wody, przy zachowaniu w nich tego samego ciśnienia,
- zastosować system cyrkulacji, który sprawia, że tuż po odkręceniu kranu wypływa z niego ciepła woda,
- dobrać moc kotła, w oparciu o kryterium strat cieplnych w budynku,
- oszczędzić pracę kotła podgrzewającego wodę.
Kiedy zasobnik cwu?
Zasobnik cwu jest niezbędny jeśli chcemy, aby kotły grzewcze, oprócz funkcji ogrzewania centralnego, ogrzewały także wodę użytkową. Jest on przydatny także w sytuacji, gdy mamy dużo urządzeń wodnych i chcemy, aby w każdym kranie ciśnienie wody było takie same, co może być kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania deszczownicy czy też hydromasażu.
Jak dobrać zasobnik cwu?
Zasobnik cwu to nie lada wydatek. Z tego względu warto zadbać o to, aby wybrany przez nas model spełniał określone cechy użytkowe. Dobre jakościowo urządzenie powinno:
- zapewniać dostosowaną do potrzeb domowników ilość ciepłej wody w danej jednostce czasu,
- utrzymywać odpowiednią, stałą temperaturę wody,
- gwarantować szybkie podgrzanie wody do żądanej temperatury.
Wybierając optymalny sprzęt, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na:
SPOSÓB PODGRZEWANIA WODY. Podstawowa klasyfikacja w oparciu o to kryterium obejmuje dwa główne modele, w tym:
- zasobnik z wężownicą (tradycyjny) – działa na zasadzie grzałki elektrycznej włożonej do naczynia z wodą. W zamontowanej wewnątrz zbiornika wężownicy przepływa woda podgrzana do wysokiej temperatury, która, oddając swoje ciepło, nagrzewa wodę gromadzącą się w zbiorniku. Tego typu zasobnik współpracuje z kotłami jednofunkcyjnymi. Decydując się na takie rozwiązanie, warto zwrócić uwagę na powierzchnię wężownicy. Im jest ona większa, tym większą moc ma zasobnik, a co za tym idzie szybciej się nagrzewa. Jeśli zależy nam na komforcie użytkowania, podwójna wężownica spiralna zamiast pojedynczej będzie optymalną opcją. Zasobniki z wężownicą wyróżnia także łatwość montażu. Z tego względu cieszą się dużą popularnością, nawet jeśli ilość przygotowywanej przez nie ciepłej wody może być niewystarczająca dla całej rodziny, przez co ostatnia myjąca się osoba musi lubić kąpiele w letniej wodzie.
- zasobnik warstwowy – jego specjalna konstrukcja umożliwia wtłoczenie gorącej wody w górną warstwę zbiornika, gdzie jest kumulowana. Odkręcając kran, zużywamy ją w pierwszej kolejności. Podstawową zaletą tych zasobników jest to, iż do dyspozycji mamy optymalną ilość ciepłej wody. Co więcej, ich zakup powinniśmy szczególnie rozważyć, jeśli jesteśmy posiadaczami kotłów gazowych. Czasem zasobniki tego typu montowane są w nich fabrycznie – są to tak zwane kotły kompaktowe.
WIELKOŚĆ ZASOBNIKA. Ma kluczowe znaczenie dla jego funkcjonalności i zależy przede wszystkim od ilości zużywanej ciepłej wody, na co wpływ z kolei ma wielkość rodziny oraz tryb życia i przyzwyczajenia domowników.
Znaczenie ma również to, czy posiadamy zmywarkę i jak często z niej korzystamy. Jeśli większość naczyń myjemy ręcznie, możemy podczas jednego zmywania wyczerpać zapas ciepłej wody. Zazwyczaj jednak to kąpiel pochłania najwięcej podgrzanej wody. Jeśli zatem większość domowników myje się o podobnej porze, powinniśmy zdecydować się na zasobnik o większej pojemności.
Jak duży zasobnik cwu należy wybrać?
Dostosowując wielkość zasobnika do liczby członków rodziny, warto mieć na uwadze to, iż w przyszłości może się ona powiększyć. Również jeśli prowadzimy aktywne życie towarzyskie i często odwiedzają nas znajomi, którzy zostają u nas na noc, powinniśmy zadbać o ich komfort i wybrać nieco pojemniejszy zasobnik, aniżeli wynika to z naszych aktualnych potrzeb.
- jaki zasobnik cwu dla 2 osób? – w tym wypadku nawet zbiornik o niewielkich rozmiarach będzie odpowiedni. Na uwadze należy mieć jednak nasze przyzwyczajenie. O wiele bardziej oszczędne jest korzystanie z prysznica aniżeli kąpiel w wannie, której napełnienie może skutecznie pochłonąć cały zapas ciepłej wody. Dla 2 osób wystarczający będzie zasobnik cwu 120l. W takim wypadku warto rozważyć zakup urządzenia wyposażonego w regulator okresu grzania wody. Dzięki temu nocą, gdy nie ma potrzeby korzystania z ciepłej wody, kocioł nie będzie się włączał.
- jaki zasobnik cwu dla 3 osób? – również w przypadku trzech osób, zasobnik o pojemności 120 litrów będzie wystarczający.
- jaki zasobnik cwu dla 4 osób? – przy czterech osobach zużycie ciepłej wody znacząco wzrasta. Nie chodzi jedynie o kąpiele. Przy takiej liczbie domowników duże ilości wody pochłania także ręczne zmywanie naczyń. Optymalne rozwiązanie stanowi wówczas wolnostojący zasobnik cwu 150l. Aby zapewnić domownikom maksymalną wygodę i dostosować zasobnik do indywidualnych potrzeb, warto wybrać model, który wyposażony został w regulator okresu podgrzewania wody. Dzięki temu nawet bardzo zróżnicowane rozkłady dnia poszczególnych domowników nie przeszkodzą nam w ograniczaniu kosztów podgrzewania wody. Jeśli obawiamy się, iż pojemność 150l może okazać się niewystarczająca, gdyż członkowie rodziny preferują kąpiele w wannie, wybrać należy zasobnik cwu 200l. Wówczas zyskamy pewność, iż jedna osoba nie wyczerpie całego zapasu ciepłej wody.
- jaki zasobnik cwu dla 6 osób? – nowoczesne urządzenia do podgrzewania wody charakteryzują się stosunkowo dobrą izolacją termiczną. Z tego względu nie musimy się obawiać się, że woda podgrzewana w zasobnikach o dużej pojemności szybko utraci ciepło. W przypadku 6 domowników doskonale sprawdzi się zasobnik cwu 300l. Pomimo jego dużych rozmiarów, możemy ograniczyć koszty podgrzewania wody. Większe urządzenie umożliwia bowiem utrzymywanie takiej temperatury wody, aby w trakcie mycia nie trzeba było jej mieszać z zimną wodą. Pojemność 300 litrów jest optymalna, także jeśli w naszym domu znajduje się kilka łazienek, przez co chcemy, aby w każdym miejscu poboru wody miała ona jednakowe bądź zbliżone ciśnienie. W duży zasobnik należy się zaopatrzyć także w sytuacji, gdy jesteśmy posiadaczami wanny z hydromasażem.
ŹRÓDŁO CIEPŁA. Kocioł grzewczy to urządzenie, które znajduje zastosowanie nie tylko do centralnego ogrzewania budynku. Może również posłużyć do nadania odpowiedniej temperatury wodzie użytkowej. Aby jednak było to możliwe, należy odpowiednio dopasować zasobnik cwu do rodzaju źródła ciepła.
- jaki zasobnik cwu do solarów? – w przypadku kolektorów solarnych dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie zasobnika biwalentnego, mającego dodatkowe wężownice. Jego konstrukcja umożliwia uzupełnienie niedostatków energii słonecznej ciepłem pochodzącym z innego źródła. Zazwyczaj jest wyposażony w dwa, a czasem i trzy, wymienniki ciepła. W jednym znajduje się ciepła woda z kotła c.o., w drugim zaś przepływa roztwór glikolu lub woda z solarów (bądź innego źródła ciepła). W sytuacji gdy podgrzanie wody przy pomocy energii słonecznej nie jest możliwe, specjalny regulator otwiera zawór, umożliwiając napływ ciepłej wody z instalacji c.o. do dodatkowej (dolnej) wężownicy. Dzięki temu możemy się cieszyć optymalną temperaturą wody.
- jaki zasobnik cwu do pompy ciepła? – odpowiednim rozwiązaniem będzie zasobnik wyposażony w jedną wężownicę. Musi ona jednak być bardziej rozbudowana niż ta, znajdująca się w tradycyjnych modelach. W praktyce oznacza to, iż ma przynajmniej dwa razy większe rozmiary. Pompy ciepła osiągają temperaturę zasilania 55-65 stopni Celsjusza. Aby zatem w efektywny sposób ogrzać wodę, niezbędna jest większa powierzchnia wężownicy.
- jaki zasobnik cwu do pieca gazowego? – w przypadku pieca gazowego jednofunkcyjnego zasobnik powinien być dopasowany do jego mocy oraz urządzeń wodnych, jakie mamy w domu – wanna, prysznic, hydromasaż. Jeśli określamy nasze zużycie ciepłej wody jako typowe, z powodzenie poradzi sobie tradycyjny zasobnik wężownicowy. W sytuacji gdy potrzebujemy większej ilości ciepłej wody – mamy kilka łazienek, urządzenia wodne z hydromasażem, najlepszym rozwiązaniem będzie piec gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem warstwowym. Wyróżnia go oryginalna konstrukcja. Nie ma on bowiem wężownicy grzewczej. Pełni funkcję magazynu ciepłej wody. Jest to rozwiązanie kompaktowe, które pozwala w szybki sposób nagrzać wodę do żądanej temperatury.
- jaki zasobnik cwu do kotła kondensacyjnego? – w tym wypadku optymalne rozwiązanie są analogiczne do opcji dostępnych w przypadku pieców gazowych. Kotły kondensacyjne mają podobną budowę, jednak z uwagi na zastosowanie zjawiska skraplania pary wodnej wykorzystują mniej paliwa (gazu).
RODZAJ MATERIAŁU, Z JAKIEGO ZOSTAŁ WYKONANY. Wpływa na trwałość urządzenia oraz jest jednym z czynników determinujących cenę danego modelu. Wśród najpopularniejszych produktów wyróżnić możemy:
- zasobnik cwu ze stali nierdzewnej – jest kwasoodporny, dlatego charakteryzuje się wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a co za tym idzie trzeba za niego więcej zapłacić.
- zasobnik cwu emaliowany – jest tańszy, jednak nie tak trwały jak model wykonany ze stali nierdzewnej. Podstawowym zadaniem emalii jest zabezpieczenie wnętrza zbiornika przed korozją. Jednak w wyniku działania wysokich temperatur, na powłoce tworzą się mikro pęknięcia, przez co zasobnik charakteryzuje się mniejszą trwałością.Dodatkowo stosowanym zabezpieczeniem przed korodowaniem jest anoda magnezowa. Trzeba ją jednak przynajmniej raz w roku wymieniać, co jest kłopotliwe. Dlatego jeśli decydujemy się na zbiornik emaliowany, warto wybrać produkt wyposażony w anodę tytanową. Wówczas nie ma konieczności jej wymieniania.
MIEJSCE MONTAŻU. Ważne, aby w naszych przewidywaniach odnośnie tego, gdzie zostanie umieszczony zasobnik cwu, uwzględniona została jego masa wraz wodą. Do wybory mamy dwie opcje:
- zasobnik wiszący – dobre rozwiązanie zwłaszcza w małych pomieszczeniach. W ten sposób zaoszczędzimy nieco przestrzeni.
- zasobnik stojący.
Jaka temperatura w zasobniki cwu?
Podczas eksploatacji zasobników cwu należy pamiętać o tym, że są to urządzenia narażone na odkładanie się kamienia, przez co z czasem mogą ulec uszkodzeniu. Proces ten jest szczególnie intensywny po przekroczeniu 54 stopni Celsjusza. Dlatego zaleca się, aby utrzymywać nieco niższą temperaturę w zasobniku.
Zasobnik cwu – cena i firma
Najtańsze są zasobniki emaliowane. Za niektóre modele zapłacimy nawet mniej niż 500 złotych. Jeśli szukamy trwałych rozwiązań o dużej pojemności przygotować musimy się na wydatek powyżej 1000-2000 złotych. Jeśli kryterium ceny nie jest dla nas najważniejsze i poszukujemy produktów cieszących się dobrą marką, wybrać możemy zasobnik cwu Galmet lub zasobnik cwu Viessmann.
Komentarze (0)