Zastosowanie rzutnika i projektora multimedialnego
Spis treści:
Rzutnik na klisze a projektor multimedialny
To, czym różnią się oba urządzenia i jakie są ich zasady działania, omawialiśmy już przy okazji innego poradnika. W najprostszy sposób można przyjąć, że rzutnik służy do wyświetlania wyłącznie stałych, nieruchomych obrazów, z kolei projektor multimedialny obsługuje multimedia – obraz, dźwięk, film. W rzutnikach do wyświetlania obrazów niezbędne są klisze czy przeźrocza, z kolei rzutniki – projektory cyfrowe - posiadają matryce, która dynamicznie przygotowuje rzutowany obraz. W końcu – rzutniki mają ograniczony zakres działania względem projektorów, które oferują szerokie spektrum możliwości.
Polecane projektory
Zastosowanie klasycznych rzutników
Tutaj w zasadzie obszar działania zarówno rzutników, jak i projektorów, będzie zbliżony, a ewentualne ograniczenia funkcjonalności urządzeń będą wynikały głównie z charakteru rzucanych czy projektowanych danych. Rzutnik obsługujący przeźrocza może być wykorzystywany w następujących sytuacjach:
- W celach dydaktycznych – w szkołach, do prezentacji zarówno zdjęć, jak i tekstów.
- W biznesie – wyświetlanie tabel, zestawień, wykresów, dokumentów.
- W archiwach – do przeglądania dokumentów.
- W bibliotekach – do projekcji zarchiwizowanych druków, niedostępnych już w formie tradycyjnej.
- W kościołach – do wyświetlania tekstów modlitw i piosenek.
- W domu – do przeglądania zdjęć na kliszach, ilustrowanych bajek dla dzieci w formie przeźroczy.
Jak widać, w zasadzie niezależnie od miejsca, rzutnik służy w zasadzie temu samemu – wyświetlaniu zdjęć lub tekstów. A jakie możliwości daje projektor multimedialny? Okazuje się, że projektor jest w stanie spełnić wszystkie funkcje rzutnika a nawet więcej. Gdzie można go wykorzystać?
- W domu – podobnie jak rzutnik może wyświetlać zdjęcia, ale i również filmy, może służyć jako alternatywa do ekranu komputerowego, rzutując dostępne tam treści z wszelakich programów, aplikacji, przeglądarki internetowej czy gier. Doskonale sprawdzi się jako zamiennik telewizora, dla stworzenia własnego wielkiego „srebrnego ekranu”, zachowując przy tym atuty domowego zacisza. Projektor jako wyświetlacz do konsol, wraz z dostępnymi przy nich kontrolerami ruchu czy nawet padami, oferuje rozgrywkę na naprawdę wielkim poziomie, dostarczając prawdziwych emocji, przenosząc graczy na wyższy poziom, proporcjonalny do przekątnej wyświetlanej rozgrywki.
- W szkole i biznesie – może być wykorzystywany do tworzenia prezentacji zarówno prostych, jak tabele i wykresy, jak i multimedialnych, zawierających dynamiczny obraz i dźwięk.
- Podczas imprez – niezależnie od tego, czy jest to impreza plenerowa czy w zamkniętym pomieszczeniu, projektory świetnie się sprawdzą do wyświetlania np. teledysków czy tekstów piosenek podczas konkursów karaoke. Podczas wesel i różnego rodzaju uroczystości rodzinnych czy jubileuszy, projektor może posłużyć do wyświetlania pamiątkowych zdjęć w formie pokazu slajdów (rozumianych jako zdjęcia wyświetlane jedno po drugim).
- W kościołach, archiwach, bibliotekach – projektor cyfrowy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie może służyć także klasyczny rzutnik, pod warunkiem, że zdjęcia czy teksty są w formie cyfrowej.
Zastosowanie projektora jest bardzo wszechstronne, dzięki możliwości wykorzystania różnych źródeł, np. komputera, smartfona, odtwarzacza DVD czy telewizora. Wszystko to, co się na nich znajduje, może zostać wyświetlone w formie projekcji.
Ograniczenia związane z użyciem projektora
Każde elektroniczne urządzenie potrzebuje odpowiedniego miejsca, jednak trzeba przyznać, że projektor jest pod tym względem wyjątkowo wymagający. Sam w sobie nie będzie zajmował zbyt dużej przestrzeni, są także mini rzutniki, które są kompaktowe i mało inwazyjne, może być też rzutnik krótkoogniskowy. To ma jednak najmniejsze znaczenie. Potrzebna jest bowiem specjalna przestrzeń, by móc wyświetlać – rzucać – obraz. Do tego celu służą specjalne ekrany projekcyjne, czyli białe, idealnie gładkie tworzywa, rozciągnięte na wysokim stelażu. Nie oznacza to jednak, że zawsze konieczne jest zestawienie rzutnik i ekran. Rolę odpowiedniego tła może bowiem pełnić zwykła ściana czy inna dowolna powierzchnia, ale musi spełniać kilka warunków – jasny kolor, idealna gładkość i przede wszystkim pusta przestrzeń. To, czy będzie to ściana czy nawet sufit, zależy od indywidualnych preferencji, należy jednak pamiętać o dobrym ułożeniu rzutnika względem potencjalnego ekranu.
Z jednej strony – konieczność odpowiedniej powierzchni jest ograniczeniem, a z drugiej – to właśnie największy atut rzutników. Wyświetlanie obrazów czy filmów na ścianie czy specjalnym ekranie pozwala na uczestniczenie w projekcji większego grona osób. Może się odbywać w większej sali – stąd też wykorzystywanie rzutników w szkołach, kościołach czy biznesie – i każdemu daje taki sam, można powiedzieć, wgląd w prezentowane treści, co czyni z niego w wielu sytuacjach urządzenie bardziej funkcjonalne, niż komputer czy nawet duży telewizor.
Jaki wybrać projektor do domu, a jaki do biura?
Podobnie jak w przypadku komputerów, tak i wśród projektów będzie panowała spora różnorodność, umożliwiająca dobranie odpowiednie sprzętu do określonych działań. Największe znaczenie przy wyborze odpowiedniego rzutnika, będzie jego zastosowanie – to właśnie z nim wiążą się najistotniejsze parametry, takie jak jasność lamp, rozdzielczość czy proporcje wyświetlania.
Jasność lamp jest zależna od miejsca, w którym projektor będzie najczęściej używany. Są urządzenia przystosowane do projekcji w mocno zaciemnionych – naturalnie lub sztucznie – miejscach, co sprawdzi się w przypadku domowego kina, są też takie, które lepszą jakością wykazują się w miejscach jasnych lub częściowo zaciemnionych. Moc lamp należy więc mieć na uwadze podczas zakupu projektora. Przyjmuje się, że optymalnym wyborem będą urządzenia z lampami do 2500 ANSI lumenów.
Do kwestii rozdzielczości należy podejść tak samo, jak w przypadku komputerów czy telewizorów. Im większa, tym lepiej. Ma to szczególne znaczenie przy oglądaniu filmów, mniejszą, jeśli chodzi o prezentację dokumentów czy prostych arkuszy. Należy tak możliwie jak najlepiej dobrać rozdzielczość projektora do źródła, z którym będzie współgrał.
Z kolei proporcje wyświetlania także powinny być dobrane do źródeł, z jakich będzie się korzystało przy użyciu projektora. Przyjmuje się, że dla większości filmów jest to 16:9 lub 16:10, które odpowiednie są także do prezentacji biznesowych z wykorzystaniem laptopa i projektora.
Dalsze parametry, takie jak kontrast, zoom, zastosowane złącza, wykorzystywana technologia (DLP lub LCD) czy ewentualne dodatki, mają nie mniejsze znaczenie, podobnie jak marka projektora. Warto jednak zwracać uwagę na urządzenia od znanych producentów, specjalizujących się w najnowszych technologiach ,a także sprawdzać rankingi i śledzić opinie użytkowników.
Znajdziesz w Morele
Projektory Samsung - Projektory Acer - Projektory Optoma - Projektory Laserowy - Projektory LED
Komentarze (0)