Zatyczki do uszu - jak wybrać? Jakie najlepsze?

| 0 Komentarzy
Zatyczki do uszu, zwane stoperami lub wkładkami przeciwhałasowymi są alternatywą dla nauszników.

Materiały, z których robi się zatyczki do uszu

Poszczególne materiały różnią się od siebie znacznie plastycznością i dopasowaniem do kanału usznego, komfortem i skutecznością tłumienia hałasu. Nie zawsze oczywiście trzeba używać najlepiej tłumiących zatyczek, warto jednak wiedzieć, czym różnią się kolejne pozycje.

  • Zatyczki do uszu woskowe – to w istocie mieszanina włókien celulozowych i wiskozowych wysycona naturalnymi woskami. Pod wpływem ciepła dłoni rozgrzewa się i staje plastyczna, a po uformowaniu dobrze dopasowuje się do dowolnego kształtu kanału usznego. Materiał ten ma zdolność wchłaniania zanieczyszczeń, ale teoretycznie można tego rodzaju zatyczek używać kilkakrotnie – dopóki dają się formować. Nie są one przesadnie skuteczne – poleca się je osobom niemogącym spać albo tym, którym przeszkadza hałas w bibliotece. Cena takich zatyczek to około 2-5 złotych.
  • Zatyczki do uszu gumowe – są dość twarde i to jest ich podstawowa wada, ponieważ trudno będzie je dopasować do kształtu kanałów usznych. Poza tym mogą powodować dyskomfort oraz po pewnym czasie być wypychane z kanału, co pogarsza ich skuteczność. Dobrze założone całkiem nieźle tłumią hałas, ale raczej nie są zalecane do stosowania na dłuższą metę. Wybór czasem pada na nie dlatego, że można je wyczyścić i wielokrotnie używać, ale w zbliżonej cenie (zatyczki gumowe kosztują 20-50 złotych) można kupić wygodniejsze silikony.
  • Zatyczki do uszu silikonowe – w porównaniu z gumowymi zatyczkami, które miały zastąpić, sprawiają mniejszy dyskomfort, ponieważ w porównaniu z gumą silikon jest materiałem dość miękkim i lepiej dopasowuje się do kanału usznego, a dzięki delikatnie lepkiej powierzchni nie jest tak łatwo usuwany z uszu. Warto jednak pamiętać, że czyszczenie zatyczek silikonowych bywa trudne, a po pewnym czasie nawet niemożliwe. Faktem jednak jest, że działają one dość skutecznie i mogą być stosowane nawet przy dużym natężeniu hałasu.
  • Zatyczki do uszu piankowe – pianka daje się formować, ale natychmiast wraca do swojego pierwotnego kształtu, co sprawia, że takie zatyczki czasem kiepsko trzymają się na miejscu. Poza tym w większości dość słabo tłumią hałas, więc używa się ich raczej tak samo, jak zatyczek woskowych. Kluczową zaletą jest natomiast niska cena – zatyczki tego typu można kupić już za kilkadziesiąt groszy, choć profesjonalne kosztują „aż” około 5 złotych. Pianka niestety zbiera kurz i brud, więc takie zatyczki nie mają długiej żywotności.
  • Zatyczki do uszu plastyczne – wykonane z termoplastycznego materiału szczelnie wypełniają kanał uszny dobrze tłumic hałas. To, czy dają się łatwo wyczyścić, to sprawa względna – nie tak łatwo, jak gumowe, ale można ich zdecydowanie używać wielokrotnie. Problemem może być dyskomfort, ponieważ zatyczki tego typu dość mocno napierają na ściany kanału usznego. Są jednak stosunkowo tanie (kilka do kilkunastu złotych), więc mają spore grono zwolenników.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o zatyczkach do uszu?

  • Niektóre wkładki przeciwhałasowe wyposażone są w sznurki ułatwiające ich wyjmowanie – przydaje się to, jeśli zatyczki są przeznaczone do głębokiego umieszczenia w kanale usznym.
  • Zatyczki do uszu kiepsko blokują dźwięki o niskiej częstotliwości – te są odbierane na różne sposoby, w tym przez drgania kanału usznego, a nie tylko jako fala docierająca do błony bębenkowej.
  • Niektóre zatyczki do uszu są mocowane na taśmach lub opaskach podobnych do opasek słuchawkowych, co pomaga przytrzymać je na właściwym miejscu i zapobiega przypadkowemu wypadnięciu ochronnika.
  • Zatyczki do uszu są bezpieczne, jeśli będą używane zgodnie z instrukcją, należy jednak pamiętać, że brak wentylacji kanału usznego przez dłuższy czas może być przyczyną powikłań laryngologicznych, w tym zapaleń. Nie jest to problem charakterystyczny tylko dla zatyczek, ale ponieważ zatyczki szczelnie zatykają kanał uszny, przyspieszają gromadzenie się bakterii wewnątrz ucha.
  • Profesjonalne wkładki przeciwhałasowe, takie jak zatyczki do uszu 3M, powinny spełniać wymagania normy PN-EN 352-2. Tylko takie mogą być stosowane jako ochronniki słuchu u pracowników narażonych na zwiększony poziom hałasu.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.