Zawór mieszający - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Do czego służy zawór mieszający? Jak go dobrać i czym się charakteryzuje?

Co daje zawór mieszający?

To pytanie podstawowe: po co zawór mieszający, skoro i bez niego kocioł ogrzewa wodę? Instalacja zaworu mieszające w praktyce nie jest wymuszona przez sam kocioł, ale raczej przez pompę – to dzięki niej można wydajniej odprowadzać ciepło z kotła, ale generuje to pewne problemy, między innymi związane z zimnym powrotem. Nie byłoby to problemem, gdyby nie zjawisko korozji niskotemperaturowej – następuje ona bardzo szybko i w bardzo dużym stopniu utrudnia prace kotła. Teoretycznie w pewnych przypadkach (a konkretnie w kotłach żeliwnych) montaż zaworu mieszające nie jest konieczny, ponieważ te nie są tak wrażliwe na korozję, natomiast ze względów praktycznych zaleca się jednak montaż nawet ręcznie sterowanego zaworu.

Jak dobrać zawór mieszający?

Punktem wyjścia jest sprawdzenie w warunkach gwarancji i instrukcji kotła, czy producent nie narzucił odgórnie obowiązku zastosowania konkretnego typu zaworu mieszającego – zwykle, jeśli taki zapis się pojawia, mowa jest o zaworach czterodrożnych (zwanych też niezbyt poprawnie czterodrogowymi).

  • W zdecydowanej większości przypadków, w których można zastosować zawór mieszający trójdrożny, można też użyć zaworu czterodrożnego, co jest zalecane ze względu na lepsze działanie instalacji. Z technicznego punktu widzenia ilość pracy potrzebna do montażu obu zaworów jest prawie taka sama.
  • W kotłach żeliwnych co do zasady nie ma technicznej konieczności stosowania zaworów mieszających, natomiast w przypadku kotłów stalowych, nawet jeśli nie wymusza tego gwarancja, zawór taki jest konieczny. Obowiązkowo zawór mieszający instaluje się także przy ogrzewaniu niskotemperaturowym – zawór mieszający do podłogówki musi wyrównywać temperaturę bardzo skutecznie, ponieważ tutaj wyjście nie jest przesadnie nagrzane.
  • W układach otwartych można stosować tylko i wyłącznie zawory mosiężne. Są one odporne na korozję i przez długi czas nie osadza się na nich kamień kotłowy. W układach zamkniętych można, zamiast zaworu mosiężnego, użyć zaworu żeliwnego, jednak ten ma średnio krótszy okres eksploatacji, choć w poprawnie użytkowanej instalacji nie powinno mieć to znaczenia (ryzyko osadzenia się kamienia występuje tylko w początkowej fazie po napełnieniu instalacji, zatem jeśli wody się nie uzupełnia, to nie ma możliwości odłożenia kolejnych warstw kamienia i procesy korozji następują wolniej).
  • W układzie z obiegiem wymuszonym podstawowym kryterium doboru zaworu mieszającego jest średnica. Dobiera się ją do pompy – pompa 1” współpracować powinna z 1-calowym zaworem mieszającym. W układach grawitacyjnych sprawa jest nieco bardziej skomplikowana: zawór mieszający może być tej samej średnicy co rury wychodzące z kotła, natomiast często zaleca się zastosowanie średnicy o jedną pozycję w typoszeregu w górę.
  • W każdym przypadku należy stosować zawory mieszające wysokiej jakości, np. zawór mieszający Afriso lub zawór mieszający Honeywell, ponieważ w wielu tańszych produktach krzywki regulujące przepływ są tak niestarannie wykonane, że zawór działa prawidłowo tylko w jednym położeniu, co czyni go często bezużytecznym.

Poziom automatyzacji pracy

Standardowo zawór mieszający ustawia się ręcznie – to użytkownik instalacji CO decyduje o wprowadzeniu nastawy na krzywkach zaworu, aby odpowiadała ona aktualnym warunkom pracy instalacji oraz potrzebom domowników. Jest to jednak rozwiązanie nieco kłopotliwe i niewydajne.

Zawór mieszający termostatyczny do CWU i CO to rozwiązanie droższe od sterowania ręcznego, trudniejsze do zaimplementowania w praktyce, ale pozwalające wygodniej i bezpieczniej oraz zawsze sprawniej zarządzać praca instalacji.

  • Do prawidłowego działania automatycznego zaworu potrzeba (poza samym zaworem), termostatu oraz siłownika.
  • To zakup oryginalnego siłownika, który musi być zgodny z modelem konkretnego zaworu, jest największym wydatkiem.
  • Automatyczne termostatyczne zawory mieszające działają bezobsługowo, w zależności od temperatury sterując przepływem w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo kotła oraz optymalne nagrzania wody w CO i CWU. Zawór mieszający z siłownikiem można kupić w całości albo zmodyfikować zawór sterowany ręcznie.
Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.