Zestaw narzędzi - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Kupować narzędzia pojedynczo czy w zestawach? A jeśli w zestawach, to który konkretnie wybrać?

Ponieważ coraz więcej osób dochodzi do wniosku, że po pewnym czasie najmądrzejszym posunięciem jest wymiana od razu całego zestawu, trzeba zastanowić się, jakie czynniki decydują, że konkretne walizki z narzędziami można uznać za lepsze od pozostałych.

Między jakością a ceną

Tani zestaw narzędzi nie musi być kiepski, jednak dobry zestaw narzędzi rzadko będzie miał niską cenę. Dlaczego? A szczególnie – jak można kupić dobry i tani zestaw? Niestety, chodzi tylko o to, że taniej można nabyć zestawy mniejsze. I generalnie należałoby to uznać za problem, ale jest też prawdą, że niektórzy producenci specjalnie rozbudowują swoje zestawy o takie narzędzia, które są używane sporadycznie albo w jakiś sposób do zestawu „nie pasują”. Dobrym przykładem byłoby na przykład dołączenie klucza spline do zestawu narzędzi rowerowych. Dlaczego? Dlatego, że spline wykorzystywane są głównie w przemyśle motoryzacyjnym, a i to nieprzesadnie często.

Duże zestawy oczywiście wyglądają lepiej i każdy majsterkowicz chciałby taki mieć, ale jeśli chodzi o zestaw narzędzi na prezent, to można przy ograniczonym budżecie kupić mniejszy, ale dobrej jakości i niekoniecznie wybrakowany. Ewentualnie, jeśli będzie brakowało jednego lub dwóch elementów, może się okazać, że lepiej dokupić je oddzielnie, niż szukać dużo większego i dużo droższego zestawu, który by je zawierał.

Polecane zestawy narzędzi

Czego szukać w zestawie?

Przymierzając się do zakupu zestawu narzędzi na prezent, warto zastanowić się, co powinno się w walizce znaleźć. Kupując podobny zestaw samemu sobie, zwykle nie trzeba temu zagadnieniu poświęcać więcej niż parę sekund zastanowienia, ale kiedy ktoś inny ma używać narzędzi, to warto przyjrzeć się specyficznym zestawom.

  • Jaki zestaw narzędzi do roweru? Tutaj wymagania mogą być nieraz bardzo wysokie. Podstawowe narzędzia to dobrej jakości śrubokręty średnich i małych rozmiarów, klucze imbusowe 5-9, rzadko też trochę większe, klucze oczkowe lub płaskie francuskie 13 i 15, a także mniejsze, zwykle 6-10. Bardziej złożony zestaw narzędzi rowerowych może zawierać ściągacze korb i kaset, klucz do szprych, narzędzia do czyszczenia i wymiany sterów, piast, pedałów, suportu itd.
  • Jaki zestaw narzędzi do motocykla? Narzędzia motocyklowe są dość specyficzne. W zasadzie najlepszym sposobem na poszukiwania zestawu jest albo znalezienie kompletu polecanego przez producenta pojazdu, albo takiego, którego użytkownicy już się wypowiedzieli, że w przypadku danej marki się sprawdza. O ile bowiem zestaw kluczy nasadowych z grzechotką, dobre śrubokręty i precyzyjne klucze dynamometryczne zawsze się przydadzą, to już zarówno zakres ich wielkości, jak i typ końcówek roboczych są różne w motocyklach różnych marek.
  • Jaki zestaw narzędzi do samochodu. Tutaj paradoksalnie sprawa jest prostsza niż w przypadku motocykli, bo do większości prac wystarczą klucze płaskie, śrubokręty, dobre szczypce czy grzechotka z przedłużką. Oczywiście czasem przydadzą się wspomniane wyżej spline lub jeszcze rzadziej wykorzystywane modele, ale rzadko będzie się opłacało kupować cały zestaw, szczególnie że używa się ich rzadko, a ceny są wysokie.
  • Jaki zestaw narzędzi na pierwszy raz? W życiu każdego mężczyzny musi nadejść taki czas, w którym należy już przestać podbierać narzędzia ze skrzynki ojca. Wtedy warto kupić podstawowy zestaw narzędzi albo… dokładnie taki, jaki ma główny majsterkowicz domu. To już oczywiście siła przyzwyczajenia i można starać się zawsze poszukać maksymalnie uniwersalnego zestawu, jednak pierwsza walizka nie musi być szczególnie rozbudowana – początkujący majsterkowicz sam zdecyduje później, w jaką stronę swój warsztat rozbudować.
  • Jaki zestaw narzędzi dla elektryka? Tutaj tak naprawdę wybór jest dość ograniczony, ponieważ akurat te zestawy są do siebie dość podobne. Co ważne – warto poszukać takich, które są opisane jako „dla elektryka” albo przynajmniej zawierają parę specyficznych (zwykle prostych) elementów: kostki na szybkozłączki, koszulki termokurczliwe itd.

A może narzędzia akumulatorowe?

Zestaw narzędzi akumulatorowych może bardzo ułatwić pracę. Jest to jednak temat dość trudny, ponieważ sama technika używania takich narzędzi jest już inna niż w przypadku typowych narzędzi ręcznych. Żadne z nich nie są wyraźnie lepsze ani gorsze od drugich, natomiast przyzwyczajenia ciężko jest zmienić i jeśli majsterkowicz do tej pory korzystał tylko z ręcznych narzędzi, to lepiej byłoby zakup akumulatorowych z nim przedyskutować albo przynajmniej wcześniej wybadać.

Trochę o jakości i markach

Ogólnie rzecz biorąc, nie każdy musi mieć do dyspozycji narzędzia najlepszych firm. W wielu przypadkach wystarczają zupełnie przeciętne z segmentu ekonomicznego. Nie zawsze jednak jest to dobry wybór – taki zestaw, jeśli wytrzyma długo, to będzie później wymagał tylko wymiany pojedynczych narzędzi. Jeśli jednak cały zestaw będzie niższej klasy, to jest to skazanie się na konieczność wymiany ich wszystkich, jeden po drugim, zwykle bez długiego oczekiwania na chwilę, w której pierwsze narzędzia przestaną się nadawać do użytku. Zestaw narzędzi Stanley, zestaw narzędzi Neo, zestaw narzędzi Yato, a także zestaw narzędzi Makita czy bardzo specyficzne zestawy narzędzi Corona to wybór na lata. Inne, tańsze marki, mogą nie dawać tak długich perspektyw pracy, ale znów – tu wszystko zależy od tego, jak często i do jakich zadań będą wykonywane te narzędzia. Należy jednak przy tym pamiętać, że często znajdują się dla nich mocno niestandardowe zadania, którym te najtańsze zestawy w walizce na pewno nie dadzą rady.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.