Zeszyty szkolne – jakie zeszyty są potrzebne? Gdzie kupić?

| 0 Komentarzy
Zakupy przed rozpoczęciem roku szkolnego dla wielu uczniów bywają jednymi z najprzyjemniejszych.

Wszystko będzie nowe, świeże, odpowiednie, by znów rozpocząć przygodę ze szkołą. Poza wyborem kolorowego plecaka czy atrakcyjnego piórnika, są także inne, nieco ważniejsze rzeczy do kupienia, a mianowicie…. Zeszyty. Ile, jakie, z jakim wzorem, do jakiego przedmiotu? Które najlepsze, w jakiej oprawie? To wcale nie jest łatwe!

Zeszyty szkolne

Zapotrzebowanie na zeszyty szkolne zmienia się wraz z przechodzeniem do kolejnych klas. Można zauważyć, że im Uczeń starszy, tym jakby bardziej oszczędnie podchodzi do zapisywania zeszytów. Młodsi Uczniowie zmieniają zeszyty, kiedy są już w pełni zapisane lub co semestr, nawet jeśli jest jeszcze wolne miejsce. Z kolei starsi nawet przechodząc do kolejnej klasy i mając ciągłość przedmiotu, czasem zostawiają te zeszyty, w których jest jeszcze miejsce i zapisują do końca. Ilość i rodzaj zeszytów jest oczywiście zależna od ilości i tematyki przedmiotów, do których będą używane. Z kolei to, jakie się wybiera, to już dowolność, szczególnie na późniejszych etapach edukacji.

Popularne zeszyty szkolne

Przyjęło się, że zeszyt do języka polskiego powinien być w linie, z kolei zeszyt do matematyki w kratkę. To reguła, od której raczej nie ma odstępstw. Zazwyczaj jest tak, że do przedmiotów ścisłych najlepiej sprawdzają się zeszyty w kratkę, ale obecnie używa się ich w zasadzie do wszystkich lekcji – jednym wyjątkiem jest wspomniany język polski. Dotyczy to szczególnie tych przedmiotów, które wymagają także pisania wzorów i wykonywania rysunków, np. geografii, fizyki czy biologii, ale także historii, a nawet zeszyt do religii może być w kratkę.

Niektóre przedmioty – choć jest to kwestia indywidualnego podejścia nauczyciela i szkoły – mogą wymagać tego, by stosować czyste zeszyty, a więc takie, które nie posiadają ani linii, ani kratki. Ich używanie zazwyczaj może przysparzać kłopotów, szczególnie uczniom niewprawionym w proste pisanie. Zazwyczaj jednak służą do takich przedmiotów, jak technika czy plastyka, w których pisania nie jest zbyt dużo.

Kierując się wyborem zeszytów, zwraca się uwagą na wzór, jaki mają w środku oraz ilość kartek. Nie mniej ważny jest także wygląd – o wiele lepiej korzysta się z przedmiotów, które po prostu ładnie wyglądają. Ładne zeszyty wręcz zachęcają do korzystania z nich, a że towarzyszą uczniowi codziennie, powinny się dobrze prezentować. Oczywiście, wpływ na wygląd ma także sposób prowadzenia zeszytu, ale na etapie zakupów ocenia się go – inaczej niż książkę – po okładce. Warto się zastanowić nad wyborem okładki – czy powinna być miękka czy twarda. Zeszyty w twardej oprawie są nieco cięższe, z kolei w miękkiej bardziej podatne na zniszczenia. Dużą rolę tutaj odgrywa przyzwyczajenie i wygoda Ucznia, dlatego warto, by sprawdził każdy model i wybrał dla siebie najlepszy. Ważny jest także sposób zszycia zeszytu – można zakupić tradycyjne, zszywane na środku lub też „kołozeszyty”, w których kartki i okładki są złączone charakterystyczną sprężyną.

Najważniejszą kwestią podczas kupowania zeszytów, jest jednak ich ilość i przeznaczenie – to dwa kryteria, od których należy zacząć. Okładek z kolei jest tyle, że każdy Uczeń bez problemów wybierze dla siebie najlepszy wzór.

Jakie zeszyty są potrzebne do 1 klasy podstawowej?

Zakup pierwszych zeszytów to spore przeżycie zarówno dla Pierwszaka, jak i Jego Rodziców. By dokonać właściwych zakupów, warto zapoznać się z wymogami szkoły. Zazwyczaj każda placówka ma opracowaną „listę wyprawkową”, która ma ułatwić Rodzicom pierwsze zakupy. Będą na niej także wskazane ilość i rodzaj zeszytów. Zeszyty dla pierwszoklasisty przede wszystkim powinny być cienkie, a więc wybiera się szesnastokartkowe, najczęściej po dwa w kratkę i dwa a linię, co powinno wystarczyć na cały rok, ale – jak zostało wspomniane – warto się zapoznać z zaleceniami placówki, do której Maluch będzie uczęszczał. Być może przydadzą się także inne.

Takie zeszyty, najcieńsze, są zawsze w miękkich oprawach, tradycyjnie zszywane, więc odpada kłopot z wyporem w tych kryteriach. Z kolei dobrze pozostawić Maluchowi wybór okładki – wszak to Jego pierwsze zeszyty – mają być idealne!

Jak podpisywać zeszyty?

Czasem na podpis – a więc nazwę przedmiotu oraz imię i nazwisko oraz klasę Ucznia, przeznacza się pierwszą stronę w zeszycie. Obecnie jednak sporym ułatwieniem, a przy okazji zaoszczędzeniem miejsca, są naklejki na zeszyty, na których zmieszczą się wszystkie niezbędne dane i które przy okazji ładnie ozdobią okładkę. Bywa, że niektóre zeszyty są już dedykowane pod dany przedmiot, co jest sugerowane na okładce napisem np. „Zeszyt do matematyki”. Wystarczy pod tym dopisać dane ucznia, najlepiej niezmywalnym mazakiem i już wiadomo, do kogo zeszyt należy.

Zeszyty dla studentów

To już zupełnie inna bajka. Niektórzy zapewne nawet nie myślą o ich prowadzeniu, inni z kolej wybierają lekkie, ale grube i najlepiej w formie kołonotatników, gdzie łatwo można odchylać okładki i podkładać sobie je np. podczas robienia notatek „na kolanie”. Jeśli chodzi o wzory, zarówno na okładkach, jak  i w środku – panuje pełna dowolność. Choć nadal każdy zwraca uwagę na estetykę, dla Studenta jednak najważniejsze są wygoda i praktyczność, więc jedni będą wybierali zeszyty A4 w miękkich oprawach, z kolei inni będą woleli tradycyjne rozmiary w twardych. Najważniejsze w końcu jest to, co jest w środku!

Zeszyty najlepiej kupować w hurtowaniach z asortymentem szkolnym, marketach oraz przez Internet, gdzie nie trzeba się przedzierać przez sterty wszystkich innych zeszytów. Zakupy warto robić z dzieckiem, by samo mogło zadecydować o grubości i okładce zeszytu. Niech kontakt z nim sprawi mu radość tak, by i zapisywanie lekcji, i nauka, były robione z przyjemnością.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.