Ziemia do kwiatów - jak wybrać? Jaka najlepsza?
Spis treści:
Jaka ziemia do kwiatów – na co zwracać uwagę?
Ziemia do kwiatów może mieć różny skład makrocząsteczkowy i chemiczny. Dobór odpowiedniego podłoża wymaga sprawdzenia składu mieszanki, a szczególnie uwzględnienia kilku ważnych parametrów.
- Kwasowość: odczyn gleby jest podstawowym czynnikiem warunkującym prawidłowy rozwój roślin. Poszczególne gatunki lubią ziemię od kwaśnej (pH≈4,5) do minimalnie zasadowej. Różne ziemie do kwiatów mają inny odczyn i w miarę możliwości warto kupić taką, której kwasowości nie trzeba będzie korygować (choć można to zrobić torfem lub wapnem). Kwasowość gleb oczywiście zmienia się z czasem, szczególnie po otwarciu opakowania, dlatego dobrze jest kupować podłoża stosunkowo świeże. Zmiany zachodzące z czasem nie są duże, ale szczególnie wrażliwym roślinom mogłyby zaszkodzić.
- Granulacja: większość podłoży do kwiatów to ziemia o niewielkiej granulacji. To podstawowe rozwiązanie, które będzie wystarczające dla większości roślin, ale czasem jego zastosowanie wymuszą dodatkowo ułożenie drenażu lub wzbogacenie gleby, dlatego można zdecydować się na zakup nieco innej ziemi, na przykład wzbogaconej drobinami keramzytu lub innymi okruchami skalnymi o większych ziarnach. Mogą one w różny sposób modyfikować właściwości podłoża – w przypadku ziemi do epifitów drobiny mają charakter organiczny i stanowią bezpośrednie podłoże dla roślin, w standardowych ziemiach mogą stanowić uzupełniające źródło minerałów śladowych lub spełniać funkcję drenującą. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne w dużych donicach, gdzie równomierne rozprowadzenie wody bez dodatków drenujących jest dość trudne.
- Substancje wzbogacające: pamiętając o szczególnych wymaganiach niektórych gatunków roślin, producenci podłoży wzbogacają ziemię w substancje o różnorodnym działaniu, przede wszystkim jednak „suplementy”, czyli źródła mineralne lub organiczne pierwiastków śladowych. Jest to ważne szczególnie w przypadku roślin o bardzo specyficznych wymaganiach, na przykład niektórych tropikalnych, epifitów lub roślin mięsożernych. Są jednak dostępne na rynku także podłoża, które mają utrudnić kolonizację przez określone organizmu mikro lub makroskopowe, ale to preparaty specjalistyczne i raczej rzadko wybierane.
Kilka ogólnych wskazówek – jaka ziemia do jakich kwiatów?
Każdy gatunek ma swoje optimum życiowe i najlepiej byłoby dobierać ziemię do potrzeb określonego rodzaju, gatunku lub nawet odmiany, jednak wówczas bardzo trudno byłoby znaleźć jakiekolwiek dedykowane podłoże, dlatego warto posługiwać się uproszczonym podziałem i według niego dobierać ziemię do kwiatów.
- Jaka ziemia do kwiatów doniczkowych? W małych doniczkach można stosować podstawowe podłoża, zarówno ziemię uniwersalną, jak i dedykowaną, jeśli oczywiście spełnia ona elementarne wymagania danego gatunku, w tym przede wszystkim ma wymaganą kwasowość. W przypadku większych donic i rosnących w nich roślin o skomplikowanym systemie korzeniowym, warto zainwestować w ziemię z ziarnami keramzytu, co pozwoli lepiej rozprowadzać wodę. We wszystkich przypadkach warto rozważyć ziemię wzbogaconą – proces wymywania mikroelementów z ziemi w doniczkach następuje dość szybko i czasem dodatek pewnych minerałów jest skutecznym sposobem na jego kompensację.
- Jaka ziemia do kwiatów balkonowych? Jeśli kwiaty sadzone są w klasycznych donicach, zasady są takie, jak opisane wyżej, natomiast do donic podłużnych (skrzynek) warto wsypać ziemię z drenażem, ponieważ rośliny balkonowe są narażone na przesuszenie, a to pozwoli lepiej wykorzystać nawet niewielką ilość wody. Z tego samego powodu czasem warto zdecydować się na zakup ziemi do kwiatów z dodatkiem substancji zatrzymujących wilgoć.
- Jaka ziemia do kwiatów ogrodowych? Idealnym rozwiązaniem jest sadzenie kwiatów ogrodowych w ziemi, w której rosną rośliny macierzyste, a to ze względu na skład mikrobioty i kompleksu glebowego. W praktyce często jest to niemożliwe i wówczas należy użyć specjalnej ziemi ogrodowej lub dedykowanych podłoży do siewu, rozsadnika itd. Poszczególne podłoża mają nieco inny skład i pozwalają utrzymać cały system korzeniowy rośliny w lepszym stanie, a to jest gwarancją zdrowia również części nadziemnej.
- Jaka ziemia pod kwiaty cebulowe? Kwiaty cebulowe można wysadzać do podłoży dedykowanych tego rodzaju roślinom, ale można też użyć w większości przypadków ziemi ogrodowej lub ziemi uniwersalnej, przy czym należy najpierw upewnić się, że pH podłoża jest zgodne z optimum siedliskowym danego gatunku.
Ziemia do kwiatków - ceny i producenci
Ziemia do kwiatów znajduje się w ofercie wielu producentów, z których większość nie jest szczególnie dobrze kojarzona. Często ma to zresztą drugorzędne znaczenie, ponieważ przeciętnej klasy marki nie oferują bardzo specjalistycznych podłoży. Jeśli zaś chodzi o ceny, te są dość różne i zależą nie tylko od składu i przeznaczenia, ale również wielkości opakowania.
Ziemia do kwiatków - podsumowanie
Wybór ziemi do kwiatów może być nie lada wyzwaniem – w zależności od typu rośliny, jej stadium życiowego, wymagań środowiskowych i sposobu uprawy dobiera się nieco inne podłoża. Szukać ich warto w wyspecjalizowanych sklepach, ponieważ tam wybór jest największy, a w razie konieczności można też uzyskać fachową pomoc w dopasowaniu ziemi do konkretnego gatunku roślin.
Komentarze (0)