Zmywacz do farb i lakierów - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Co to jest zmywacz do farb? Czym się charakteryzuje i jak wybrać najlepszy?

Czym jest zmywacz do farb?

Zmywacz do farb to specjalny preparat, którego składniki wchodzą w reakcję z bazą farby lub lakieru, powodując rozcieńczenie, upłynnienie warstwy wykończeniowej. Stosowany jest do farb niewrażliwych na działanie rozpuszczalników zamiast metod mechanicznego oczyszczania powierzchni przez szlifowanie. Obecnie zmywacze do farb coraz częściej produkowane są ze składników stosunkowo niegroźnych dla środowiska, natomiast dawniej podstawową substancją aktywną był chlorek metylenu – agresywny, bardzo szkodliwy, choć i nad wyraz skuteczny.

Jaki zmywacz do farb wybrać?

Choć wybór zmywaczy do farb jest dość duży, tak naprawdę nie różnią się one między sobą znacznie. Większość ma podobną skuteczność i skład, natomiast tym, na co warto zwrócić uwagę jest konsystencja. Tutaj możliwości są dwie.

  • Zmywacz do farb o konsystencji żelu. Nanosi się go pędzlem na powierzchnię i pozostawia na kilkanaście minut do kilku godzin w zależności od rodzaju powłoki i jej grubości. Producent na etykiecie lub w karcie nakładania z pewnością podaje informacje dotyczące pożądanej grubości warstwy preparatu.
  • Zmywacz do farb w sprayu. Ma on postać płynu rozpylanego przez specjalną dyszę. Szczególnie dużą przydatnością charakteryzują się tego typu środki, jeśli chodzi o usuwanie graffiti ze ścian. W porównaniu z żelami mają jedną wadę – zdecydowanie szybciej wysychają, natomiast gwarancja ich skuteczności jest zachowanie wilgotności, dlatego w pewnych okolicznościach po zastosowaniu zmywacza zaleca się, aby miejsca jego użycia osłonić dodatkowo folią.

Jakie farby usuwają zmywacze do far i lakierów?

Zmywacze do farb i lakierów mają charakter uniwersalny. Oznacza to, że skuteczne są w stosunku do wszystkich powłok niewrażliwych na działanie rozpuszczalników.:

  • farb olejnych;
  • farb akrylowych matujących i innych farb emulsyjnych niewrażliwych na rozpuszczalniki;
  • farb lateksowych;
  • farb na bazie żywic syntetycznych;
  • bejc, lakierobejc i lakierów do drewna.

Jakie materiały można oczyszczać zmywaczem?

Zmywacz do farb i lakierów jest bezpieczny dla podłoży mineralnych. Nie uszkadza także drewna, więc można go zastosować praktycznie na dowolne powierzchnie. Należy tylko uważać przy stosowaniu zmywacza w pobliżu elementów wykończeniowych z tworzyw sztucznych oraz politury, ponieważ mogą one zostać uszkodzone przez nawet stosunkowo niewielką ilość zmywacza.

Czy warto używać zmywacza do farb i lakierów?

Zmywacze to farb i lakierów, szczególnie te w żelu, charakteryzują się stosunkowo niewielką wydajnością, wynoszącą tylko około 2-3 metrów kwadratowych z litra preparatu. To sprawia, że do oczyszczenia całej ściany są dość niepraktyczne, jako że nie należą do środków tanich, a tego rodzaju powierzchnie można łatwiej oczyścić szlifierką lub opalarką. Zastosowanie zmywaczy do lakierów i farb nie ogranicza się jednak do dużych powierzchni – najbardziej praktyczne są do oczyszczania np. rzeźbionego drewna albo drobnych elementów, których nie można z różnych przyczyn oczyścić ani szlifierkami, ani opalarkami. Zmywacze są środkami kontaktowymi, co oznacza, że precyzyjnie nałożone pozwalają oczyścić nawet bardzo wąski, niewielki fragment powierzchni.

Jak wybrać producenta?

Na rynku najczęściej dostępne są preparaty dwóch producentów: zmywacz do farb i lakierów Scandia o nazwie handlowej Scansol oraz jego odpowiednich marki Dragon. Ten drugi ma podstawową zaletę – jest sprzedawany w mniejszych opakowaniach, jednak obecnie to Scandia cieszy się większą popularnością. W praktyce jednak oba preparaty są do siebie bardzo podobne – działają na te same farby i lakiery, choć w różnym czasie, a ich skuteczność jest w zasadzie identyczna. Różnicy można dopatrywać się natomiast w konsystencji: Scansol jest preparatem w żelu, Dragon w płynie, ale nie w sprayu. Jeśli chodzi o te ostatnie, to są one dostępne między innymi w linii marki DWCar.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.