Zmywacz do hamulców - jak wybrać? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Nikt chyba nie ma wątpliwości, że układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych elementów budowy każdego samochodu.

Jeżeli nie będzie działał on w sposób prawidłowy, dojść może do bardzo niebezpiecznej sytuacji na drodze. Dlatego też należy o niego odpowiednio dbać. Jednym z potrzebnych nam w tym celu środków jest bez wątpienia zmywacz do hamulców.

Tworzony jest on na bazie organicznego rozpuszczalnika, a jego zadania w głównej mierze opierają się na skutecznym wyeliminowaniu wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń z elementów wchodzących w skład układu hamulcowego. Pamiętać należy, iż zabiegami konserwującymi powinno zostać poddane mnóstwo części. Wśród nich wymienić należy między innymi tłoczek hamulcowy, zaciski, miejsca osadzenia klocków, tarcze czy chociażby prowadnice.

Wszystko to wykonywane jest po to, aby wszelkie elementy przylegały w sposób odpowiedni i nie były blokowane przez zalegający smar czy innego rodzaju brud. Należy jasno podkreślić, iż przekłada się to na prawidłowe funkcjonowanie hamulców, co ma oczywiście wpływ na bezpieczeństwo naszej jazdy. Czyszczenie układu hamulcowego musi odbywać się regularnie, a także w przypadku wymiany tarcz, klocków hamulcowych lub innych elementów. Czy jednak powinien charakteryzować się skuteczny zmywacz?

Jaki zmywacz do hamulców wybrać?

Oczywiście pierwszą kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest zakres jego działania. Pojęcie „czyszczenia” jest bowiem bardzo ogólne. W rzeczywistości składają się na nie poszczególne czynności, jakie powinny zostać wykonane w ramach prac konserwacyjnych. Kupując więc zmywacz do hamulców, warto zwrócić uwagę, czy umożliwia on:

  • odtłuszczanie elementów układu,
  • usunięcie nalotów (przede wszystkim z klocków hamulcowych),
  • eliminację pyłów z okładzin hamulcowych,
  • usunięcie takich zabrudzeń jak smary, płyn hamulcowy i olej

Istotną kwestią jest również to, aby zmywacz do hamulców był neutralny dla części metalowych. Różnego rodzaju środki zawierają bowiem w swoim składzie substancje żrące, które mogą atakować i niszczyć metal, czego z pewnością byśmy nie chcieli. Wszystko to sprawia, że najczęściej wykorzystywaną bazą techniczną podczas produkcji tego typu środków jest nafta.

Zmywacz do hamulców Forch bardzo często zawiera dodatkowo aceton. Ten środek chemiczny niezwykle skutecznie usuwa tłuszcze, oleje i nagar silnikowy, co oczywiście zwiększa skuteczność samego produktu. Podczas korzystania z tego typu zmywaczy należy jednak zastosować specjalne rękawice ochronne, gdyż aceton jest zaliczany do substancji drażniących.

Pamiętać należy również o tym, iż tanie zmywacze bardzo często pozostawiają po sobie skazy, które, w przypadku widocznych miejsc, mogą skutecznie oszpecić auto. Dlatego też nie powinniśmy w żadnym wypadku oszczędzać na tego typu środkach. Warto czasem wydać kilka złotych więcej, by mieć pewność, iż nie stanie się nic niepożądanego.

Sprawdzone produkty, jak chociażby zmywacz do hamulców K2, poza skutecznych wyczyszczeniem wybranych powierzchni, pomagają także zredukować uporczywe piszczenie klocków hamulcowych. Kierowcy najbardziej odczuwają to podczas gwałtownego hamowania. Zabiegi konserwujące z użyciem takich środków pozwolą wyeliminować ten problem.

Najwygodniejsze w stosowaniu są zmywacze w aerozolu. Zapewniają one bowiem wygodną i dokładną aplikację. Mnóstwo środków, jak chociażby zmywacz do hamulców Wurth, oprócz standardowego czyszczenia elementów układu hamulcowego, zapewniają również pielęgnację sprzęgieł, skrzyń biegów, metalowych elementów silnika, układów elektrycznych, rozruszników, różnego rodzaju narzędzi, a nawet tapicerki i tkaniny (zwłaszcza w przypadku trudnych do usunięcia plam). Istotne jest również to, aby decydować się na zmywacze, które mogą pracować zarówno z hamulcami bębnowymi, jak i tarczowymi.

Czego się ustrzegać?

Skoro wiemy już, co powinien posiadać dobry zmywacz do hamulców, warto zastanowić się również nad tym, czego zawierać nie może.

W pierwszej kolejności warto wymienić wszelkiego rodzaju substancje toksyczne i żrące. Ich działanie bardzo szybko może uszkodzić wszelkie elementy metalowe, co oczywiście odbija się na kondycji całego układu. Poza tym, często wydzielają one bardzo silny, duszący odór, który uniemożliwia normalną pracę. Są też bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia.

Środki, które również mogą uszkodzić czyszczone powierzchnie bądź są groźne dla nas samych, to FCKW i CKW (freony i chlorofluorowęglowodory), ołów, kadm, silikon oraz PTFE (politetrafluoroetylen).

Zmywacz do hamulców – jak stosować?

Żeby zmywacz czyścił w sposób skuteczny i był przy tym dla nas bezpieczny, należy stosować go prawidłowo. Przede wszystkim pamiętać musimy o skorzystaniu z ochronnych rękawic. Tego typu zabezpieczenie jest koniecznością, dlatego nie należy bagatelizować jego znaczenia.

Przed skorzystaniem ze środka, należy kilka razy wstrząsnąć pojemnik. Elementy układu hamulcowego powinniśmy dokładnie spryskać z zachowaniem odległości około 20 centymetrów. Wystarczy to, aby usunąć warstwę brudu pod wpływem strumienia zmywacza. Następnie należy odczekać aż produkt odparuje, by wytrzeć czyszczoną powierzchnię suchą ścierką.

Zmywacz do hamulców – cena

Wbrew pozorom, omawiany środek nie jest wcale drogi. Opakowanie zawierające 500ML produktów kosztuje w granicach 10 złotych. Poza wyrobami firm, które zostały wymienione powyżej, godny polecenia jest także zmywacz do hamulców Berner.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.